PODZIEL SIĘ

15 października – Wspomnienie św. Teresy od ...

15 października – Wspomnienie św. Teresy od Jezusa

W dniu 15 października Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła, reformatorki Zakonu Karmelitańskiego.

Teresa de Cepeda y Ahumada (zwana św. Teresą Wielką lub Teresa z Avila) urodziła się w roku 1515 w Avili. W dwudziestym roku życia wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Za natchnieniem Bożym przeprowadziła reformę swojego zakonu mimo wielu przeciwności. Na podstawie własnych doświadczeń napisała szereg dzieł zawierających głęboką naukę o życiu mistycznym. Zmarła 15 października 1582 roku.

Została beatyfikowana przez papieża Pawła V w 1614 r., a czterdzieści lat po śmierci, kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W 1970 r. papież Paweł VI ogłosił ją wraz ze świętą Katarzyną ze Sieny doktorem Kościoła.

Zobacz więcej o św. Teresie od Jezusa —> na brewiarz.pl

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 15 października | Św. Teresa z Avili

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 15 października 2019 r.


Aby poznać bliżej Świętą zobacz Ikonę św. Teresy od Jezus – Matki prowadzących życie duchowe, która została napisana w Jubileuszowym Roku 500-lecia narodzin Świętej w Pracowni Karmelu Miłości Miłosiernej im. braci Trapistów z Tibhirine w Szczecinie.

Zobacz —> karmel.pl: Ikona św. Teresy od Jezusa


Św. Teresa od Jezusa – śladami życia Świętej

o. Mariusz Wójtowicz OCD

Wideo —> Karmelici Bosi Prowincja Krakowska: Św. Teresa od Jezusa – śladami życia Świętej


Ks. Tomasz Jaklewicz:

Siedmioletnia Teresa wraz ze swoim starszym bratem ucieka z domu i wyrusza do krainy Maurów, aby zginąć dla Chrystusa. Małych „męczenników” spotyka w drodze stryj i doprowadza do domu. W wieku lat 20 wbrew woli ojca wstępuje do klasztoru Wcielenia w Avila. Przyjmuje imię Teresa od Jezusa. Niedługo potem ciężko choruje. Umiera. Wykopany zostaje dla niej grób. Po czterech dniach letargu wraca do życia, ale choroby będą ją nękały do końca. Przez dwadzieścia lat żyje jako pobożna zakonnica, ale wciąż czuje, że to nie to. Denerwuje ją luz panujący w klasztorze. „Pragnęłam bardzo być kochana przez wszystkich” – wyznaje…

Czytaj całość —> wiara.pl: Mistyczka z charakterkiem – św. Teresa z Avila


Święta Teresa jest ewangelistką modlitwy. Zwiastuje ją jako dobrą nowinę. Jest przekonana, że „rela­cja przyjaźni z Chry­stu­sem” jest wydarzeniem zbawczym dla każdego, kto się modli.

Czytaj całość —> karmel.pl: Doświadczenie modlitwy św. Teresy od Jezusa


Święta Teresa od Jezusa o Eucharystii:

Gdy widzę taki ogromny majestat, ukryty w takiej malutkiej rzeczy, jaką jest Hostia, wtedy doprawdy dusza moja nie może wyjść z podziwu nad taką nieogarnioną mądrością. Nie wiem, jak bym miała siłę i odwagę zbliżyć się do tego Pana, gdyby On sam, obok tych wielkich łask, które mi uczynił i czyni, nie wspierał jeszcze mojej słabości szczególną pomocą. Bez tej szczególnej Jego pomocy nie zdołałabym ukryć w sobie tego, co czuję, i powstrzymać się od głośnego na cały świat opowiadania tych cudownych we mnie Jego tajemnic.

– św. Teresa od Jezusa, Księga życia 38, 21

"Jestem córką Kościoła". Tymi słowami 15 października 1582 r. pożegnała ziemię i przywitała niebo św. Teresa od…

Opublikowany przez karmel.pl Niedziela, 14 października 2018