Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Posiłek dla Wenezueli – Kampania Salezjański...

Posiłek dla Wenezueli – Kampania Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Tygodniu Misyjnym 2023

 – W tegorocznym Tygodniu Misyjnym masz szansę realnie pomóc głodnym dzieciom z Wenezueli, zapewniając im posiłek. Dziewczęta mieszkające w internacie u sióstr salezjanek, a także dzieci w oratorium dzięki Twojej pomocy otrzymają codzienną porcję żywności – w ten sposób Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie zaprasza do wsparcia kampanii “Posiłek dla Wenezueli”.

Zobacz też —> 97. Światowy Dzień Misyjny pod hasłem “Misje sercem Kościoła” i Tydzień Misyjny w Polsce


Siostra Marzena Kotuła kilka miesięcy temu wyjechała na misje do Wenezueli. Pracuje w części Amazonii, gdzie salezjanki pomagają rdzennej ludności. Są to plemiona Piaroa, Jivi, Yanomami, Wayúu i Yekuana. Siostry swoje dzieła prowadzą w ok. 20 placówkach rozsianych po całym kraju, zarówno w Caracas, stolicy kraju, jak i w Amazonii. W Puerto Ayacucho prowadzą m.in. szkołę, internat i oratorium. S. Marzena poznała problemy z jakimi mierzą się mieszkańcy Amazonii i poprosiła o pomoc, której najbardziej potrzebują dzieci i młodzież.

Wenezuela to kraj przechodzący duży kryzys ekonomiczno – polityczny. Hiperinflacja, niedobory żywności, epidemie, brak dostępu do podstawowych usług sprawiły, że kraj opuściło wg różnych źródeł ponad 6 mln osób. Nadal rośnie tu skrajne ubóstwo, w którym, jak podaje ONZ, żyje prawie 80% rodzin w kraju. Exodus ludności Wenezueli trwa. Coraz częściej jest ona nazywana „krajem staruszków i dzieci.”

Zobacz więcej o sytuacji w Wenezueli —> misjesalezjanie.pl: Posiłek dla Wenezueli

Siostry salezjanki pomagają ludziom jak mogą. Prowadzą internat dla dziewcząt, których nie stać na edukację. Koszty prowadzenia i utrzymania internatu i szkoły są jednak duże, dodatkowo wysokie ceny żywności sprawiają, że zakup żarówki czy naprawa spłuczki to finansowy problem. W niedziele siostry pomagają najmłodszym prowadząc oratorium. Jak mówi s. Marzena: „otwieramy nasz dom i boisko w niedziele dla dzieci ulicy i z osiedla. Ponad 100 dzieci takich bez butów, głodnych, brudnych może niedzielne popołudnie spędzić wśród zabaw, gier i warsztatów. Widzieć oczy tych dzieci gdy jest coś do jedzenia… a nie zawsze jest, to same łzy napływają do oczu. To daje siłę by jak ks. Bosko, szukać tych, którzy mogą pomóc.”

Jak zachęca Papież Franciszek w swoim orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2023, „serce gorejące” i „nogi gotowe do drogi” niech sprawią, że wspólnie zaniesiemy pomoc do Wenezueli. W odpowiedzi na biedę i niedożywienie dzieci Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie przygotował ⇒ PROJEKT 772 mający na celu zapewnienie im podstawowych potrzeb żywieniowych przez cały rok szkolny. Tak, by młodzież i dzieci nie chodziły głodne. SOM chce też zakupić leki, środki czystości czy naprawić to co zepsute w pomieszczeniach internatu i oratorium.

Zobacz szczegółowe informacje o kampaniiPosiłek dla Wenezueli