Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego, premier...

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego, premiera RP i żałoba narodowa – 15-16 lutego 2019

Uroczystości pogrzebowe śp.  Jana Olszewskiego odbywają się w piątek i sobotę 15-16 lutego 2019 r. w Warszawie. Msza św. pogrzebowa odprawiona została w archikatedrze Jana Chrzciciela w sobotę 16 lutego. Były szef polskiego rządu zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od piątku do godz. 19:00 w sobotę w całym kraju obowiązuje e żałoba narodowa.

Zobacz też —> List kondolencyjny Przewodniczącego Episkopatu Polski po śmierci Jana Olszewskiego, premiera Polski

Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 15 lutego. Trumna śp. Jana Olszewskiego była wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W Kancelarii również znajdowała się księga kondolencyjna, do której mógł się wpisać każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera. Między 10:00 a 19:00 można było oddać hołd i pożegnać się z  śp. Janem Olszewskim.

O godz. 18.00 odbyła się Msza św. żałobna w intencji śp. Jana Olszewskiego w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Następnie o godz. 20:00 nastąpiło wyprowadzenie trumny z Kancelarii Premiera i przejście konduktu do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.


W sobotę, 16 lutego odbędą się główne uroczystości pogrzebowe.

O godz. 10:40 nastąpiło wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przemarsz konduktu do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa.

Homilia bp. Antoniego Pacyfika Dydycza:

Po Mszy św. kondukt przeszedł na Plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbyło się pożegnanie Jana Olszewskiego przez kombatantów i Powstańców Warszawskich.

W dalszej kolejności nastąpił przejazd konduktu w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14:45 zaplanowano uroczystości pogrzebowe.


Od piątku 15 lutego do godz. 19:00 w sobotę 16 lutego w całym kraju obowiązywała żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. W tym czasie flagi państwowe były opuszczone do połowy masztu.

Za —> premier.gov.pl: Uroczystości pogrzebowe śp. premiera Jana Olszewskiego

Wideo —> Prezydent.pl: Odszedł Jan Olszewski

fot. Prezydent.pl