Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystości ku czci św. Wojciecha i zakończenie R...

Uroczystości ku czci św. Wojciecha i zakończenie Roku Prymasowskiego – Gniezno, 28-29 kwietnia 2018

W łączności z odpustem świętowojciechowym 28 i 29 kwietnia 2018 r. w Gnieźnie odbędzie się zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Sumie odpustowej w niedzielę 29 kwietnia z udziałem polskich biskupów będzie przewodniczył Nadzwyczajny Wysłannik Ojca Świętego Franciszka na uroczystość kard. Vincent Nichols.

Zobacz też —> Odpust św. Wojciecha i zakończeniem obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce – Konferencja prasowa

Jak co roku obchody rozpoczną się w sobotni wieczór I Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 19.30. Homilię podczas nabożeństwa wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Następnie wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie kilka słów do wiernych skierują zagraniczni duchowni i hierarchowie.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 29 kwietnia. Po procesji ulicami miasta, na Placu św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godzinie 10.00 suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa. Eucharystię koncelebrować będą przybyli do Gniezna biskupi. Mszę św. transmitować będzie TV Polonia.

Podczas liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne duchownym i świeckim wyjeżdżającym na misje, a abp Wojciech Polak wręczy księgi Pisma Świętego przedstawicielom młodzieży, która przybędzie do Gniezna w dorocznej pielgrzymce i aktywnie włączy się w obchody odpustowe i jubileuszowe. Uroczystości zakończą II Nieszpory o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.

Podobnie jak podczas inauguracji Roku Prymasowskiego, celebracjom liturgicznym kończącym jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce towarzyszyć będą wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. W sobotę 28 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa pt. Prymasi Polski Odrodzonej, nawiązująca do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także monografia „Dzieje prymasostwa polskiego”.

Po zakończeniu niedzielnej sumy odpustowej wszystkich chętnych zaprosi do siebie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przybyli na uroczystość oprócz domu arcybiskupów gnieźnieńskich, będą mogli zwiedzić również zabytki Wzgórza Lecha.

Info za —> www.prymaspolski.pl/ BP KEP: Uroczystości ku czci św. Wojciecha i zakończenie Roku Prymasowskiego

Wideo —> Archidiecezja Gnieźnienska: Zakończenie Roku Prymasowskiego