PODZIEL SIĘ

Tragedia w Bejrucie – Caritas Polska z pomoc...

Tragedia w Bejrucie – Caritas Polska z pomocą po wybuchu z 4 sierpnia 2020

Ponad 6000 osób zostało rannych, a co najmniej 220 zginęło w wielkim wybuchu w Bejrucie, we wtorek 4 sierpnia 2020 r. Caritas Polska uruchomiła pomoc dla pogrążonych w żałobie mieszkańców Libanu. Organizacja przeznaczyła na ten cel 100 tys. zł z własnych środków i ruszyła ze zbiórką apelując  o wsparcie wszystkich przejętych losem poszkodowanych wskutek eksplozji.

Zobacz też —> Niedziela 16 sierpnia 2020 r. Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu – Apel Przewodniczącego Episkopatu Polski

Do wybuchu doszło we wtorek 4 sierpnia 2020 r. po godz. 17.00 czasu polskiego w dzielnicy portowej Bejrutu, znajdującej się blisko centrum miasta. Jak poinformował media prezydent Libanu Michel Aoun, katastrofę spowodowała eksplozja 2 750 ton azotanu amonu składowanego od sześciu lat w portowym magazynie. Skutki wybuchu są tragiczne. Co najmniej 220 osób straciło życie, a ponad 6000 odniosło obrażenia. Liczby te mogą jednak wzrosnąć. W Libanie po eksplozji został ogłoszony dwutygodniowy stan wyjątkowy oraz trzydniowa żałoba narodowa.

Zobacz też —> ekai.pl: Rozmowa z polskim księdzem – świadkiem wybuchu w Bejrucie

Od pierwszych chwil po wybuchu do pomocy poszkodowanym przystąpiła Caritas Liban, mimo iż biuro organizacji dosięgła fala uderzeniowa. Na szczęście pracownicy organizacji opuścili budynek tuż przed eksplozją, dzięki czemu nikt z nich nie ucierpiał i mogli niezwłocznie przystąpić do działania. W tej chwili koncentrują się na udzieleniu pomocy medycznej oraz zapewnieniu schronienia ofiarom katastrofy.

Dzisiaj oczy świata zwrócone są w kierunku Bejrutu. Tragedia, której doświadczyli mieszkańcy tego już bardzo doświadczonego miasta dotknęła nas wszystkich. Dlatego dziś chcemy wysłać z Warszawy – miasta, które najlepiej wie, co to cierpienie – jasny sygnał, że solidaryzujemy się z nimi i mogą liczyć na nasze wsparcie. Na początek przekazujemy 100 tys. zł dla Caritas Liban na zabezpieczenie najważniejszych potrzeb. Jednocześnie uruchamiamy zbiórkę, dzięki której każdy z nas będzie miał możliwość dołożenia swojej cegiełki do odbudowy Bejrutu – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak wesprzeć akcję pomocy dla mieszkańców Bejrutu?

• Przekazując darowiznę na stronie www.caritas.pl/bejrut

• Wysyłając SMS o treści BEJRUT pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

• Wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł: BEJRUT)

Środki ze zbiórki uruchomionej przez Caritas Polska przeznaczone będą w pierwszej kolejności na: dystrybucję żywności dla osób z dzielnicy, które zostały bez niczego, pomoc medyczną ofiarom oraz sprzątanie ulic. Za koordynację działań na miejscu będą odpowiedzialni pracownicy Caritas Liban.

Info za —> Caritas Polska/episkopat.pl: Tragedia w Bejrucie. Caritas Polska rusza z pomocą

Foto ilustracyjne: Mehr News Agency / Wikimedia Commons