Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego K...

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – 23 maja 2024

Czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego – w tym roku 23 maja 2024 – to w Kościele w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, które obchodzone jest od 2013 roku. Ma przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Wideo↑ —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 23 maja – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zobacz też:

Czytania liturgii Mszy św. w dniu 23 maja 2024 roku

⇒ Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko

⇒ Modlitwa w intencji kapłanów


Decyzję o wprowadzeniu święta podjęli biskupi zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w listopadzie 2012 r. W następstwie tej decyzji, w lutym 2013 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz zatwierdziła jego coroczne obchody na czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Zostało ono ustanowione w odpowiedzi na propozycję Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżyć tajemnice wiary, na których trudno dłużej się skupić w czasie Triduum Paschalnego. Na obchody tego święta Benedykt XVI wyznaczył czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem. Nowością była propozycja, żeby to święto było fakultatywne, i by same episkopaty zdecydowały, czy takie święto jest w danym kraju potrzebne, czy też nie widzą potrzeby wprowadzenia go do kalendarza i chcą pozostać przy dotychczasowej liczbie dni chrystologicznych…

Biskupi podkreślają, że święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym.

Dziś Msze św. są odprawiane według specjalnego formularza mszalnego; w brewiarzu przewidziane są specjalne czytania.

Za —> BP KEP/episkopat.pl: Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz ekai.pl: Dziś Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Wideo (BP KEP, 2013): Ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wyjaśnia, jakie są okoliczności powstania święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a także dlaczego na jego obchody wybrano czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.


Początki święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana sięgają 1952 r., gdy na prośbę biskupa José María García Lahiguera, założyciela kontemplacyjnego Zgromadzenia Sióstr Oblatek Chrystusa Kapłana, papież Pius XII wyraził zgodę na obchodzenie go w Hiszpanii.

Tak, jak ustanowienie sakramentu Eucharystii, które miało miejsce w Wieczerniku, jest obchodzone w specjalnej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie Bożym Ciałem. Tak też pragnieniem wiernych było ustanowienie specjalnego święta umożliwiającego celebrację ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Chrystus w Wieczerniku objawia prawdę, że jest najwyższym Kapłanem który na krzyżu złoży ofiarę ze swego życia za grzechy całego świata. Wybierając do pełnienia sakramentalnej posługi, ludzi, których wyposaża w świętą władzę, Odkupiciel chce kontynuować dzieło zbawienia przez posługę słowa i sprawowanie świętych misteriów.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Jezus Chrystus, najwyższy i wieczny Kapłan


Posłuchaj fragmentu z Encykliki ‘Mediator Dei’ papieża Piusa XII:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 23 maja 2024