Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach – Nied...

Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach – Niedziela Palmowa – 14 kwietnia 2019

“Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Słowa Twego” – to hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, które są kontynuacją ŚDM w Panamie. Od wielu lat Niedziela Palmowa jest przeżywana jako dzień spotkania młodych z ich biskupem oraz w łączności z Papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

Światowe Dni Młodzieży organizowane są co dwa lub trzy lata w wymiarze międzynarodowym. Dodatkowo co roku w okolicach Niedzieli Palmowej młodzi spotykają się w swoich diecezjach z biskupem diecezjalnym. Jak wyjaśnia Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, ponieważ w styczniu 2019 roku przeżywaliśmy 34. Światowe Dni Młodzieży, które obchodzone były w wymiarze międzynarodowym w Panamie, dni w diecezjach są kontynuacją tego wydarzenia i w wielu miejscach nawiązują do hasła z Panamy oraz słów wygłoszonych tam do młodych przez Ojca Świętego Franciszka.

Wideo —> panama2019.pa/YouTube: Video Oficial – Versión Internacional del Himno de la JMJ #Panama2019

Koncerty, sztuki teatralne, warsztaty muzyczne oraz konkursy z palmami to tylko niektóre z punktów programów przygotowywanych z okazji obchodzonego w Niedzielę Palmową święta młodych w polskich diecezjach.

W tym roku młodzi archidiecezji warszawskiej podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej w sobotę 13 kwietnia wysłuchali m.in. świadectw uczestników i wolontariuszy ŚDM Panama 2019; mieli możliwość obejrzenia multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”.

Zobacz więcej —> Jesteście młodością Kościoła! Diecezjalny Dzień Młodzieży w Warszawie

W archidiecezji warmińskiej odbędzie się uwielbienie z siostrami służebniczkami oraz koncert Siewców Lednicy, w diecezji tarnowskiej przed Eucharystią młodzi przejdą w radosnej procesji ulicami miasta, natomiast młodzi diecezji warszawsko-praskiej wezmą udział m.in. w grze terenowej.

W wielu diecezjach obchody Święta Młodych rozpoczęły się już w piątek lub w sobotę i trwają dłużej niż jeden dzień. Tak jest m.in. w archidiecezji krakowskiej, gdzie w tym czasie ma miejsce trzydniowe Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej oraz w przypadku archidiecezji przemyskiej, gdzie od lat organizowane są trzydniowe Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP). W diecezji siedleckiej spotkania młodych organizowane są już od marca, w różnym czasie i aż w sześciu rejonach. Natomiast w diecezji szczecińsko-kamieńskiej odbędą się one od 30 kwietnia do 3 maja. Ciekawą inicjatywą są też spotkania biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka z młodymi ludźmi w 12 miastach diecezji podczas czuwań modlitewnych organizowanych we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Kulminacją tych spotkań była Eucharystia w koszalińskiej katedrze w wigilię Niedzieli Palmowej.

„Warto wziąć udział w takim wydarzeniu, ponieważ spotkacie rówieśników, którzy tak jak wy są wierzący, którzy szukają Pana Boga w swoim życiu, chcą budować z Nim relację, a to jest naprawdę ubogacające, dające siłę, by w dzisiejszym świecie być misjonarzami Pana Boga” – zachęca młodych Karolina Błażejczyk. Jak dodaje, sama weźmie udział w spotkaniu w swojej diecezji.

Szczegółowe programy Dni Młodzieży w poszczególnych diecezjach można znaleźć na stronach diecezji oraz na stronie internetowej www.mlodziplus.pl, która jest prowadzona przez młodych dla młodych. Administracją portalu zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

BP KEP

Przesłanie papieża Franciszka do młodych na ŚDM 2019

Ojciec Święty na ŚDM Panama 2019

Posłuchaj:

Niedziela Palmowa 2019 w polskich diecezjach (za: www.mlodziplus.pl):

Archidiecezja Częstochowska

Diecezja Pelplińska

Diecezja Toruńska

Archidiecezja Katowicka

Diecezja Gliwicka

Archidiecezja Krakowska

Diecezja Tarnowska

Diecezja Siedlecka

Diecezja Łowicka

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Diecezja Kaliska

Archidiecezja Przemyska

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Diecezja Szczecińsko-Kamieńska

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Archidiecezja Warmińska

Archidiecezja Warszawska

Diecezja Płocka

Diecezja Warszawsko-Praska

Archidiecezja Wrocławska

Diecezja Świdnicka

Info za —> episkopat.pl: 14 kwietnia – Niedziela Palmowa, Święto Młodych w diecezjach