Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 6 lutego 2024 – Wspomn...

Słowo na dziś – 6 lutego 2024 – Wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś wtorek, 6 lutego 2024 r., wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 7. 1-13 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym dziś wspomnieniu liturgicznym, • informację o rocznicy trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii i pomocy niesionej przez Caritas Polska oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 245).


Posłuchaj Ewangelii na 6 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 6 lutego – św. męczenników Pawła Miki i Towarzyszy

Ewangelia według św. Marka (Mk 7, 1-13)

“U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?»

Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie».

I mówił do nich: «Sprawnie uchylacie Boże przykazanie, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: „Czcij ojca swego i matkę swoją”, oraz: „Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie”. A wy mówicie: „Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co miało być ode mnie wsparciem dla ciebie” – to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ani dla matki. I znosicie słowo Boże ze względu na waszą tradycję, którą sobie przekazaliście. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 6 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 6 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Wtorek, 5. tydz. zwykły – II)

Wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników

W dniu 6 lutego Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników.

Na początku XVI wieku chrześcijaństwo w Japonii rozwijało się dynamicznie. Pierwszym misjonarzem w tym kraju był św. Franciszek Ksawery w latach 1549-1551. Niestety, dzieło to zostało zatrzymane przez fanatyzm władców – wybuchło nagłe, bardzo krwawe prześladowanie. Na te właśnie czasy przypada bohaterska śmierć św. Pawła Miki i jego 25 Towarzyszy. Wśród tych męczenników było 3 jezuitów, 6 franciszkanów i 17 tercjarzy franciszkańskich.

Paweł urodził się w Japonii w roku 1566. Po wstąpieniu do Towarzystwa Jezusowego bardzo owocnie przepowiadał Ewangelię swoim rodakom. Podczas nasilającego się prześladowania przeciw katolikom został razem z innymi uwięziony, przecierpiał okrutne zniewagi, wreszcie sprowadzono go do Nagasaki i 5 lutego 1597 r. zawieszono na krzyżu, z którego wypowiedział słowa przebaczenia dla swoich oprawców. W tym samym dniu razem z nim śmierć męczeńską poniosło 25 innych zakonników i świeckich. Są to pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu. Do chwały błogosławionych wyniósł ich Urban VIII w roku 1627, a do chwały świętych – Pius IX w roku 1862. Ten sam papież doprowadził też do beatyfikacji kolejnych 205 męczenników japońskich, którzy ponieśli śmierć w wieku XVII.

Czytaj więcej —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Wspomnienie św. Doroty, dziewicy i męczennicy

Mija rok od trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji 

Jak wygląda życie po małym końcu świata? 6 lutego 2024 r. mija rok od kataklizmu na syryjsko-tureckim pograniczu. Powoli ze zgliszczy wyłania się życie. Rekordowe nakłady finansowe i gigantyczna praca ludzi pozawalają przywrócić nadzieję: odbudowywane są szkoły i domy. Takie i inne działania sfinansuje 19 milionów złotych zebranych przez Caritas Polska i zbiórki kościelne.

80 sekund grozy. Trzęsienie ziemi trwało minutę i dwadzieścia sekund. Ale wtedy czuło się to, jakby to było całe życie – mówi Rama Daaboul. – Ziemia pod naszymi stopami była jak huśtawka – dodaje Rita Melkon z programu Rodzina Rodzinie.

Największa od prawie 100 lat katastrofa była kolejnym ciosem dla kraju, w którym od 2011 trwa wyniszczająca wojna domowa. Kiedy zaczęto go odbudowywać, wszystko legło w gruzach ponownie.

19 000 0000 zł na przywrócenie Syrii oraz Turcji do życia. Zebrane przez Caritas w Polsce środki i ogrom pracy działaczy humanitarnych ma pomóc w odbudowie i przywróceniu nadziei…

Czytaj całość na Misericors —> Mija rok od trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji – Caritas Polska pomaga odbudować szkoły i domy, wspiera rodziny

Jak można wspierać rodziny poszkodowane w trzęsieniu ziemi w Syrii?

• dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie poprzez stronę ⇒ caritas.pl/rodzina

• wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem Rodzina Rodzinie Bliski Wschód

• wysyłając przelew Blik na telefon o treści RODZINA pod numer +48 668 070 000

• wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).


Dzienniczek św. Faustyny, nr 245:

“Dni pracy i szarzyzny, wcale nie jesteście mi tak szare, bo każdy moment przynosi mi nowe łaski i możność czynienia dobrze.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 245

Słowo na dziś – 6 lutego 2024