Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zimno, ciepło, cieplej… Półmetek akcji “Troc...

Zimno, ciepło, cieplej… Półmetek akcji “Trochę ciepła dla bezdomnego” Caritas Polska i stołecznej Straży Miejskiej

Już po raz 9. Caritas Polska i warszawska Straż Miejska działają wspólnie w jesienno-zimowej akcji “Trochę ciepła dla bezdomnego”. Od połowy listopada 2023 samochody patrolowe Straży Miejskiej dwa razy w tygodniu dostarczają posiłki bezdomnym – poinformował w dniu 29 stycznia 2024 r. Dział Komunikacji Caritas Polska.

Zobacz też —> 9. edycja akcji “Trochę ciepła dla bezdomnego” – Caritas Polska i stołeczna Straż Miejska pomagają potrzebującym

Gorąca zupa z pieczywem, konserwy oraz najpotrzebniejsze rzeczy przygotowane przez Caritas Polska, między innymi dzięki wsparciu ofiarodawców, trafiają do potrzebujących. Od początku akcji osobom w kryzysie bezdomności udało się dostarczyć:

• ponad 2000 litrów zupy przygotowanej przez kuchnię Centrum Okopowa przy Caritas Polska,

• 4100 pełnowartościowych konserw,

• setki bochenków chleba i bułek dostarczonych dzięki uprzejmości schroniska „Tylko” Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Patrole Straży Miejskiej rozwiozły też dodatkowo: kilkadziesiąt nowych śpiworów i materaców, futrzanych czapek, kilkaset wełnianych skarpet, kilkadziesiąt polarów. Zakupiono również zimowe nieprzemakalne buty.

Przed świętami Bożego Narodzenia ponad 200 bezdomnych otrzymało paczki świąteczne ze słodyczami, kawą, herbatą, wędliną, maszynkami do golenia i kosmetykami kosmetykami dla kobiet i mężczyzn.

Pomoc sezonowa…

Bezdomność, choć nie zawsze widoczna, stanowi realny problem współczesnych dużych miast. Wzrastające koszty wynajmu, dysproporcje płac, kryzysy rodzinne i brak stabilności życiowej pogłębiają niekorzystne zjawiska i szczególnie dotykają osoby mniej zaradne oraz ekonomicznie, społecznie i psychicznie wykluczone.

O bezdomności najwięcej słyszy się jesienią i zimą – kiedy sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna i więcej informacji na ten temat pojawia się w mediach.

Zima to również czas Bożego Narodzenia – kiedy do trudów codzienności osób wykluczonych, dochodzi jeszcze samotność. Caritas w okresie świątecznym organizuje w wielu miastach w Polsce spotkania wigilijne i opłatkowe dla osób bezdomnych.

Uliczny Patrol Medyczny w 2023 roku:

• odbył 202 patrole

• odwiedził w sumie 774 miejsca przebywania bezdomnych

• opatrzył 107 pacjentów

• udzielił 797 porad medycznych.

…i przez cały rok

Ale bezdomność nie jest problemem wyłącznie sezonowym. Uliczny Patrol Medyczny to wspólna akcja Caritas, Straży Miejskiej i przychodni dla bezdomnych „Jesteśmy Nadzieją”.  Patrol zapewnia całoroczną, mobilną pomoc ratowniczo-medyczną dla osób w kryzysie bezdomności na terenie wszystkich dzielnic Warszawy.

Systematyczne działania są możliwe również dzięki świadomości i ofiarności darczyńców, którzy przez cały rok pamiętają o problemie bezdomności i wspomagają zbiórki na ten cel.

Bezdomność nie jest wyborem, wiele osób podejmuje próby, aby ją zakończyć. Caritas Polska prowadzi działania, które mają pomóc osobom w kryzysie bezdomności zmienić swoją sytuację. Od 2013 roku program „Damy Radę!”, kierowany do osób w wieku 25-40 lat zagrożonych lub pozostających w kryzysie bezdomności, pomaga podopiecznym odkrywać potencjał, zdolności i potrzeby w zdobywaniu kompetencji zawodowych, a także podejmować wyzwania nowego życia w wolności od lęków, uzależnień i patologii.

Wrażliwość i świadomość darczyńców umożliwiają pomoc w walce o lepszy los wszystkim tym którzy, znaleźli się na krawędzi życia. Dzięki tym wspólnym działaniom, można przywrócić nadzieję, poczucie sensu i godne życie osobom w kryzysie bezdomności.

Info i foto na podstawie ––> Caritas Polska: Zimno, ciepło, cieplej… Półmetek akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”


Akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” można wesprzeć finansowo:

• Dokonując wpłaty za pośrednictwem strony caritas.pl/bezdomni

• Wysyłając SMS o treści ZIMNO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

• Kierując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem TROCHĘ CIEPŁA


Posłuchaj:

Wideo —> Caritas Polska: Nakarmić, odziać i uleczyć. Ruszyła 9. edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”