Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 30 stycznia 2024 – ...

Słowo na dziś – 30 stycznia 2024 – “Córko, twoja wiara cię ocaliła…”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 30 stycznia 2024 r., Wtorek IV tygodnia Okresu Zwykłego oraz wspomnienie dowolne bł. Bronisława Markiewicza, prezbitera, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 5, 21-43 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, • notkę o przypadającym 30 stycznia wspomnieniu liturgicznym oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 423).


Posłuchaj Ewangelii na 30 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 30 stycznia – Wtorek, IV tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 5, 21-43)

“Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg jeziora Genezaret, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: «Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła». Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał.

A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele wycierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Posłyszała o Jezusie, więc weszła z tyłu między tłum i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: «Żebym choć dotknęła Jego płaszcza, a będę zdrowa». Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w swym ciele, że jest uleczona z dolegliwości.

A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto dotknął mojego płaszcza?» Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto Mnie dotknął». On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. Wtedy kobieta podeszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, padła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź wolna od swej dolegliwości».

Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: «Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?» Lecz Jezus, słysząc, co mówiono, rzekł do przełożonego synagogi: «Nie bój się, wierz tylko!» I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego.

Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Widząc zamieszanie, płaczących i głośno zawodzących, wszedł i rzekł do nich: «Czemu podnosicie wrzawę i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi». I wyśmiewali Go.

Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca i matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: «Talitha kum», to znaczy: «Dziewczynko, mówię ci, wstań!» Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym się nie dowiedział, i polecił, aby jej dano jeść.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 30 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 30 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Wtorek, 4. tydz. zwykły -II)

Ks. Piotr Spyra:

“Wiele bitew trzeba będzie czasem stoczyć, by dojść do Jezusa, dotknąć się Go z wiarą i doświadczyć Jego mocy. To najczęściej walki w naszej głowie. Z czym najczęściej mamy do czynienia?

Nie mamy pojęcia, co musiała przeżywać kobieta cierpiąca od dwunastu lat na upływ krwi, o której mówi dzisiejsza Ewangelia. Dwanaście lat ciężkiej, wstydliwej i poniżającej duchowo, psychicznie i fizycznie choroby to naprawdę dużo, aby albo się poddać, albo poukładać sobie w głowie podejście do tego problemu.

Gdy tylko w mieście pojawił się Jezus, postanowiła dotknąć się Go, wierząc, że ten dotyk ją uzdrowi. Nie zawiodła się. Doświadczenie podpowiada, że aby podjąć taką decyzję w jej stanie psychiki, ciała, ducha i finansów, trzeba stoczyć nieraz bardzo ciężkie wewnętrzne walki. Dlatego to, z czym przyszła do Jezusa, On nazwał „wiarą, która ją ocaliła”. A wiara to jak wiemy decyzje + czyny. Zanim jednak dojdzie do tych decyzji, trzeba przebyć nieraz długą drogę. Drogę wiary…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 5, 21-43)

Wspomnienie dowolne bł. Bronisława Markiewicza

W dniu 30 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie bł. Bronisława Markiewicza, prezbitera, obchodzone w zgromadzeniach michalitów i michalitek, a także w archidiecezji przemyskiej i u salezjanów. W Pruchniku jest to uroczystość Patrona miasta.

Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku w diecezji przemyskiej. 15 września 1867 r. został wyświęcony na prezbitera. W roku 1885, po osiemnastu latach gorliwej i owocnej pracy kapłańskiej w swej macierzystej diecezji, wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów, gdzie był uczniem św. Jana Bosko. W 1897 roku założył Zgromadzenia: Sióstr Michalitek i Księży Michalitów. Przepełniony miłością Boga i człowieka, działając w duchu “powściągliwości i pracy”, poświęcił całe swe życie zapomnianym i odepchniętym sierotom, biednym dzieciom oraz opuszczonej i zaniedbanej moralnie młodzieży. Zmarł po pracowitym i świątobliwym życiu dnia 29 stycznia 1912 r.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> michalici.pl: Życie i działalność Bł. Bronisława Markiewicza

Obejrzyj:

Wideo —> Radio Maryja / Telewizja Trwam (2021): Poczet wielkich Polaków: Bł. ks. Bronisław Markiewicz

Dzienniczek św. Faustyny, nr 423:

“Za wszystko uwielbiaj, duszo moja, Pana i wysławiaj miłosierdzie Jego, bo dobroci Jego końca nie masz. Wszystko przeminie, a miłosierdziu Jego granicy ani końca nie masz; chociaż złość dojdzie do miary, w miłosierdziu miary nie masz.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 423

Słowo na dziś – 30 stycznia 2024