Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 22 stycznia 2024

Słowo na dziś – 22 stycznia 2024

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 22 stycznia 2024 r., Poniedziałek III tygodnia Okresu Zwykłego oraz Wspomnienie dowolne św. Wincentego Pallottiego, prezbitera i wspomnienie dowolne św. Wincentego, diakona i męczennika, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 3, 22-30 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • Modlitwę za Babcie i Dziadków autorstwa papieża Benedykta XVI, • notkę o przypadających 22 stycznia wspomnieniach liturgicznych, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 1073).


Posłuchaj Ewangelii na 22 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 22 stycznia – Poniedziałek, III tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 3, 22-30)

“Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».

Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi.

Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 22 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 22 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Poniedziałek, 3. tydz. zwykły – II)

Modlitwa za Babcie i Dziadków – papież Benedykt XVI

Zapraszamy do modlitwy za osoby starsze, nasze babcie i naszych dziadków, słowami modlitwy ułożonej przez papieża Benedykta XVI z okazji VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w 2009 roku w Meksyku.

Modlitwa za dziadków

narodziłeś się z Dziewicy Maryi,
córki świętych Anny i Joachima.
Patrz z miłością na dziadków na całym świecie.
Ochraniaj ich! Oni są bogactwem
dla rodzin, dla Kościoła i dla całego społeczeństwa.
Wspieraj ich! Kiedy przybywa im lat,
niech wciąż będą dla swojej rodziny
mocnymi filarami wiary ewangelicznej,
stróżami szlachetnych wartości rodziny,
żywymi skarbcami trwałych tradycji religijnych.
Spraw, by jako nauczyciele mądrości i odwagi
przekazywali przyszłym pokoleniom
owoce swoich dojrzałych doświadczeń ludzkich
i duchowych.

Panie Jezu,
pomagaj rodzinom i społeczeństwu
doceniać obecność i rolę dziadków.
Spraw, by nigdy nie byli zaniedbywani
ani wykluczani,
ale zawsze znajdowali szacunek i miłość.
Pomagaj im żyć pogodnie i czuć się akceptowani
przez wszystkie lata życia, jakimi ich obdarzasz.

Maryjo, Matko wszystkich żyjących,
nieustannie otaczaj opieką dziadków,
bądź z nimi podczas ziemskiej pielgrzymki,
i niech za sprawą Twoich modlitw wszystkie rodziny
spotkają się kiedyś w niebieskiej ojczyźnie,
gdzie Ty czekasz na wszystkich ludzi,
by ich przygarnąć w wielkim uścisku życia bez końca.

Amen!

Wspomnienie św. Wincentego Pallottiego

W dniu 22 stycznia Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne św. Wincentego Pallottiego, prezbitera.

Wincenty Pallotti urodził się w Rzymie w 1795 r. Wyświęcony na prezbitera w roku 1818, z bezgraniczną żarliwością podejmował różne prace apostolskie, najpierw sam, a później z niewielkim zespołem duchownych i świeckich współpracowników założonego przez siebie w roku 1835 Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Zmarł 22 stycznia 1850 r. z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi. Umierał, gdy jego dzieło było jeszcze “najmniejszym stowarzyszeniem”. Rozwój dzieła Pallottiego nastąpił dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku.

Jeszcze za życia Wincenty Pallotti otrzymał zaszczytny tytuł “apostoła Rzymu” i “drugiego św. Filipa Nereusza”. Nazywa się go również prekursorem Akcji Katolickiej, która swoje apogeum osiągnęła za rządów papieża Piusa XI (1922-1939). Święty może być uważany także za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego – zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność po uroczystości Objawienia Pańskiego (obecnie jest ona obchodzona w dniach 18-25 stycznia). Pozostawił po sobie wiele pism.

W 1950 papież Pius XII zaliczył Wincentego w poczet błogosławionych, a w roku 1963 papież Jan XXIII ogłosił go świętym.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl i na pallotyni.pl

Wspomnienie św. Wincentego

W dniu 22 stycznia Kościół obchodzi także liturgiczne wspomnienie dowolne św. Wincentego, diakona i męczennika.

Wincenty, diakon Kościoła w Saragossie w Hiszpanii – powierzono mu opiekę nad ubogimi oraz zarządzanie dobrami diecezji – poniósł śmierć męczeńską w Walencji, w dniu 22 stycznia 304 r., w czasie prześladowań za Dioklecjana. Jego kult bardzo szybko rozpowszechnił się w całym Kościele.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl i na niedziela.pl

Ks. Piotr Spyra:

“Zły duch jest dobrym strategiem. Wie, gdzie nas zaatakować, aby potem rabować kolejne dobra. My jednak jesteśmy po stronie Zwycięzcy i mamy moc Ducha Świętego oraz Jego światło, aby znać miejsce ataku i skutecznie walczyć przeciw mocom ciemności.

W odpowiedzi na całkowicie złe rozumienie przez uczonych w Piśmie, po której stronie „mocy” jest Jezus, wygłasza On naukę o królestwie szatana, przybliżając nam wszystkim działanie złego ducha.

W tej nauce znajduje się bardzo ciekawa i niby oczywista wzmianka, że nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom mu ograbi.

Słowa te oznaczają, że zły duch próbując włamać się do naszej duszy musi najpierw związać moc Tego, kto jest strażnikiem duszy, czyli Boga. Może to zrobić na wiele sposobów. Oto kilka z nich…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 3, 22-30)

Dzienniczek św. Faustyny, nr 1073

“Dał mi Pan poznać całe morze i przepaść niezgłębionego miłosierdzia swego. O, gdyby to dusze zrozumieć chciały, jak bardzo ich Bóg miłuje! Wszystkie porównania, chociażby najczulsze i najsilniejsze, są tylko bladym cieniem w porównaniu z rzeczywistością.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr  1073

Słowo na dziś – 22 stycznia 2024