Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 stycznia – Wspomnienie św. Wincentego Pal...

22 stycznia – Wspomnienie św. Wincentego Pallottiego

W dniu 22 stycznia Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne św. Wincentego Pallottiego, prezbitera.

Wincenty Pallotti urodził się w Rzymie w 1795 r. Wyświęcony na prezbitera w roku 1818, z bezgraniczną żarliwością podejmował różne prace apostolskie, najpierw sam, a później z niewielkim zespołem duchownych i świeckich współpracowników założonego przez siebie w roku 1835 Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Zmarł 22 stycznia 1850 r. z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi. Umierał, gdy jego dzieło było jeszcze “najmniejszym stowarzyszeniem”. Rozwój dzieła Pallottiego nastąpił dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku.

Jeszcze za życia Wincenty Pallotti otrzymał zaszczytny tytuł “apostoła Rzymu” i “drugiego św. Filipa Nereusza”. Nazywa się go również prekursorem Akcji Katolickiej, która swoje apogeum osiągnęła za rządów papieża Piusa XI (1922-1939). Święty może być uważany także za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego – zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność po uroczystości Objawienia Pańskiego (obecnie jest ona obchodzona w dniach 18-25 stycznia). Pozostawił po sobie wiele pism.

W 1950 papież Pius XII zaliczył Wincentego w poczet błogosławionych, a w roku 1963 papież Jan XXIII ogłosił go świętym.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl i na pallotyni.pl

Wideo↑ —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 22 stycznia | św. Wincenty Pallotti

 


“Testament duchowy św. Wincentego Pallottiego:

W chwili mej śmierci do moich Najukochańszych Braci Pobożnego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, aby się starali je rozwijać, wkładając w to całe serce, umysł, duszę i wszystkie siły.

1. Pan nasz Jezus Chrystus kierując się swoim nieskończonym miłosierdziem, przez wzgląd na zasługi i orędownictwo swojej Najśw. Matki Niepokalanej Maryi, Aniołów i Świętych, nie biorąc pod uwagę mojej niegodności, jaką zmierzyć można tylko w świetle Jego nieskończonej doskonałości, raczył sprawić, że od samego początku mogłem należeć do Pobożnego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, założonego w Rzymie za pozwoleniem wyższej władzy kościelnej i oddanego pod szczególną opiekę Najśw. Maryi, Królowej Apostołów, celem powiększania, obrony i szerzenia pobożności oraz katolickiej wiary…

Czytaj całość —> pallotyni.pl: Testament duchowy Założyciela

Zobacz:

Kalendarium życia św. Wincentego Pallottiego

Pallotyni na ziemiach polskich

Charyzmat pallotyński

Cel i natura Stowarzyszenia


“Wincenty Pallotti doskonale rozumiał ludzi, którzy popadli w rutynę modlitwy, którzy chodzą do Kościoła na niedzielną Eucharystię z przyzwyczajenia. Doskonale rozumiał tych, którzy uważali, że nauka Jezusa z Nazaretu jest już jakby „nie na nasze czasy”. Rozumiał również ludzi, których wiara już wygasła, albo ledwo co się tliła. Spotykał ich na co dzień na ulicach Rzymu, gdzie urodził się i przeżył 55 lat, z czego więcej niż połowa była naznaczona gorliwą posługą kapłańską. Jako kapłan nie mógł patrzeć na ów rutynę, przyzwyczajenie, brak duchowego życia, kontaktu z Bogiem. Dlatego chciał ożywić wiarę wśród wierzących. Niektórzy nawet mówili, że Pallotti chciał „obudzić olbrzyma”. Wzywał więc wszystkich do ożywiania wiary, szukał przy tym i wykorzystywał wszelkie możliwe środki.

Czytaj całość —> Stacja7.pl: Wincenty Pallotti – święty, który ożywiał wiarę wśród wierzących


Obejrzyj: Fragmenty uroczystości kanonizacyjnej Wincentego Pallottiego w Rzymie. Materiał Radia Watykańskiego z roku 1963; fotografie udokumentowały przebieg uroczystości.

Wideo —> Pallotti TV: 50. Rocznica Kanonizacji Św. Wincentego Pallottiego