Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 17 stycznia 2024 – ...

Słowo na dziś – 17 stycznia 2024 – “Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić?”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś środa 17 stycznia 2024 r., wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata, w którą polecamy: • Ewangelię Mk 3, 1-6 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, • notkę o dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym, • słowo papieża Franciszka skierowane do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 651).


Posłuchaj Ewangelii na 17 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 17 stycznia – św. Antoniego, opata

Ewangelia według św. Marka (3, 1-6)

“W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć.

On zaś rzekł do człowieka z uschłą ręką: «Podnieś się na środek!» A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dokoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa.

A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 17 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 17 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Środa, 2. tydz. zwykły – II)

Ks. Piotr Spyra:

“Jezus jest odważny i uczy nas odważnie konfrontować się ze ze złem siedzącym w ludziach i w nas samych. Jedna z form zła są złe myśli. Jak się z nimi rozprawiać, gdy na nas czyhają, śledzą i grożą atakiem?

Jezus jest śledzony przez faryzeuszy i uczonych w Piśmie, którzy chcą znaleźć na Niego obciążające dowody na łamanie szabatu.

Pierwszą konfrontacją była kwestia łuskania kłosów w szabat przez Jego uczniów. Jezus zmierzył się ze swoimi wrogami, wyjaśniając im prawa dotyczące szabatu. Nie uspokoiło to jednak przeciwników Pana. Nie sprawiło też, że Jezus „zmięknie” i nie będzie wchodził w kontrowersyjne tematy.

Dlatego czytamy dziś o kolejnym wydarzeniu z udziałem Zbawiciela, które dokonało się w szabat. Było to uzdrowienie człowieka z uschłą ręką. Dla świętego spokoju Jezus mógłby dokonać tego uzdrowienia gdzieś na uboczu, w „zakrystii”, po zakończonym nabożeństwie. A tymczasem Jezus robi coś zupełnie przeciwnego, wiedząc, że jest wciąż śledzony i na celowniku wrogów…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 3, 1-16)

W dniu 17 stycznia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata.

Antoni (zwany później Wielkim, ojcem mnichów), był twórcą anachoretyzmu, czyli prekursorem życia zakonnego. Urodził się w Egipcie około roku 250. Po śmierci rodziców rozdał majątek ubogim i udał się na pustynię, gdzie rozpoczął życie pokuty. Miał wielu uczniów; pracował dla Kościoła podtrzymując wyznawców w czasie prześladowania Dioklecjana i wspomagając świętego Atanazego w walce przeciw arianom. Zmarł w roku 356.

Zobacz —> więcej

Czytaj więcej o św. Antonim —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Papież Franciszek dziś do Polaków

– Niech wstawiennictwo i nauczanie św. Jana Pawła II, który z wielkim oddaniem wychowywał młodych do dojrzałej miłości, pomaga stawić czoła rozwiązłości – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do pielgrzymów z Polski podczas środowej audiencji generalnej, 17 stycznia 2024 r.

Posłuchaj Franciszka:

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

“Pozdrawiam serdecznie Polaków.

Dzisiejsza katecheza jest zachętą, by stawić czoła rozwiązłości. Walka z tą wadą może trwać przez całe życie, ale nagroda jest niezrównana: zachowanie piękna, które Bóg wpisał w swoje stworzenie, kiedy przewidział miłość między kobietą i mężczyzną. Niech pomaga wam w tym wstawiennictwo i nauczanie św. Jana Pawła II, który z wielkim oddaniem wychowywał młodych do dojrzałej miłości.

Z serca wam błogosławię.”

Info za —> vaticannews / BP KEP / episkopat.pl

Dzienniczek św. Faustyny, nr 651

“Miłosierdzie jest kwiatem miłości; Bóg jest miłością, a miłosierdzie jest Jego czynem, w miłości się poczyna, w miłosierdziu się przejawia. Na co spojrzę, wszystko mi mówi o Jego miłosierdziu, nawet sama sprawiedliwość Boża mówi mi o Jego niezgłębionym miłosierdziu, bo sprawiedliwość wypływa z miłości.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 651

Słowo na dziś – 17 stycznia 2024