Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 13 stycznia 2024

Słowo na dziś – 13 stycznia 2024

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 13 stycznia 2024 r., sobota I tygodnia Okresu Zwykłego, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 2, 13-17 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, • informację o tym, że 22 lata temu Polska otrzymała specjalny przywilej – Odpust zupełny za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 319).


Posłuchaj Ewangelii na 13 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 13 stycznia – Sobota, I tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 2, 13-17)

“Jezus wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał. A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» Ten wstał i poszedł za Nim.

Gdy Jezus siedział w jego domu przy stole, wielu celników i grzeszników siedziało razem z Jezusem i Jego uczniami. Wielu bowiem było tych, którzy szli za Nim. Niektórzy uczeni w Piśmie, spośród faryzeuszów, widząc, że je z grzesznikami i celnikami, mówili do Jego uczniów: «Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami?»

Jezus, usłyszawszy to, rzekł do nich: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 13 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 13 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Sobota, 1 tydz. zwykły – rok II)

 

Ks. Piotr Spyra:

“Kiedy nie rozumiem, dlaczego Jezus przychodzi do grzeszników i do tych co się źle mają, daleko jestem od Królestwa Niebieskiego. A moja duchowa ślepota to oznaka tego, jak źle jest ze mną.

W naszym życiu duchowym będziemy doświadczać różnych stanów. Od poczucia jak wspaniale idzie mi współpraca z łaską Bożą, aż po momenty zwątpienia, braku sensu i rozpaczy, że zawiodłem Pana, a moje życie jest beznadziejne.

Zobacz, jak szeroko rozumiany stan ducha w którym się znajdujesz potrafi wpływać na ocenę innych. Widać to w dzisiejszej Ewangelii, gdzie na te same wydarzenia patrzymy z dwóch całkiem różnych perspektyw.

Oto Jezus przebywa i ucztuje z grzesznikami i świeżo nawróconym celnikiem Mateuszem. Dla Jezusa to szczyt radości, bo w 100% wypełnia misję, którą Mu zlecił Ojciec, kiedy przyprowadza do Niego zabłąkane owce, dając im szczęście, którego tak pragną, a szukali nie tam gdzie trzeba.

Na to samo wydarzenie faryzeusze i uczeni w Piśmie patrzą się krzywym okiem. Są zgorszeni i oburzeni widząc, jak to Jezus przebywa z takimi „typami”…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 2, 13-17)

22 lata temu, w odpowiedzi na prośbę kard. Józefa Glempa, ówczesnego prymasa Polski i przewodniczącego Konferencji Episkopatu, Stolica Apostolska wydała w dniu 12 stycznia 2002 roku dekret nadający szczególny przywilej. Każdy, kto na terenie Polski pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum, uzyska odpust zupełny.

Warunkiem odpustu jest także stan łaski uświęcającej, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Odpust mogą uzyskać też ci, którzy nie mogą udać się do kościoła, np. z racji choroby. Jeśli „odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym” – również otrzymują odpust zupełny.

Czytaj całość —> 22 lata temu Polska otrzymała specjalny przywilej

Dzienniczek św. Faustyny, nr 319

“Rozważałam, jak wiele Bóg wycierpiał i jak wielką nam okazał miłość, a my nie wierzymy, że Bóg nas tak miłuje. O Jezu, kto to zrozumie? Co za boleść dla naszego Zbawcy i czym nas przekona o swej miłości, jeżeli śmierć sama nas przekonać nie może?”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 319

Słowo na dziś – 12 stycznia 2024