Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Przesłanie Biskupa Polowego Wojska Polskiego z oka...

Przesłanie Biskupa Polowego Wojska Polskiego z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2018

Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność Ojczyzny – napisał Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w przesłaniu z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Publikujemy tekst przesłania.


Przesłanie Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dla nas okazją do modlitwy za poległych i zmarłych powstańców, do refleksji na temat tego wydarzenia oraz okazania wdzięczności żyjącym uczestnikom narodowego zrywu.

W nadziei na uwolnienie Stolicy od wroga, odzyskanie niepodległości, możliwość decydowania o przyszłości Ojczyzny, powstańcy ofiarowali swoje zdrowie i życie. Przez 63 dni osamotnieni, pozbawieni należytej pomocy sojuszników, heroicznie walczyli o Warszawę. Wielu powstańców zginęło z bronią w ręku. Tych, którzy przeżyli spotkały cierpienia i szykany, a nawet więzienia w powojennej Polsce.

Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność Ojczyzny. Dopiero po solidarnościowym zrywie doczekali się realizacji swoich marzeń.

W godzinie wybuchu powstania, 1 sierpnia, o godz. 17.00 odezwą się dzwony katedry polowej oraz wszystkich kościołów garnizonowych. Niech ich dźwięk zachęci do refleksji i modlitwy w intencji powstańców oraz mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w 1944 roku. Niech głos tych dzwonów wywoła odpowiedź w naszych sercach, pobudzając do jeszcze większej miłości Ojczyzny.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

Warszawa, 29 lipca 2018 r.


Info za —> ordynariat.wp.mil.pl: Przesłanie Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego