Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ponowienie aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najśw...

Ponowienie aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – 11 czerwca 2021 w Krakowie

W piątek 11 czerwca 2021 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, będzie miał miejsce akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który dokona także ponowienia aktu.

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

W Eucharystii wezmą udział biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w  dniach od 11 do 12 czerwca 2021 roku na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

W tym samym dniu zostanie on odnowiony we wszystkich polskich parafiach, które przygotowywały się do tego wydarzenia przez ostatnie miesiące.

27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten ponowiono rok później w Krakowie, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji świątyni.

Zobacz też —> Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 11 czerwca 2021 – Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów

– W perspektywie zawierzenia Sercu Jezusa, módlmy się o dar miłości, abyśmy w każdym człowieku – także innym czy myślącym inaczej – potrafili dostrzec brata – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski w 100. rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, przeznaczonym na niedzielę, 6 czerwca 2021 roku.

Przeczytaj —> List pasterski Episkopatu Polski w 100. rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – “Budujmy cywilizację miłości!”

Idea oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest związana z objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque (1647-1690), francuskiej wizytki z Paray-le-Monial. Święta ta była mistyczką, której Chrystus ukazał swoje Serce spragnione ludzkiej miłości i zażądał, by Mu się oddała oraz aby ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Przyszła święta oraz jej spowiednik Klaudiusz la Colombière jako pierwsi ofiarowali się Bożemu Sercu, a następnie ułożyli formuły zawierzenia i tym samym zapoczątkowali proces osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

(…) 11 czerwca 1899 r., w przededniu Roku Jubileuszowego 1900, papież Leon XIII dokonał poświęcenia całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Przykładów publicznego poświęcenia się Sercu Bożemu na gruncie polskim mamy wiele…

Czytaj całość —> gosc.pl: Jutro ponowienie Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 


Transmisja na żywo z Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie


– Ten akt jest odnowieniem wdzięczności za to, co wydarzyło się w tamtym czasie, dzisiaj także za dar wolności i przemian, jakie dokonały się w naszej Ojczyźnie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej związanej ze 100-leciem poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że potrzeba ożywienia kultu Serca Jezusowego. „Potrzeba wierności i kontynuacji, potrzeba ponownego wyznania wiary w tej deklaracji, abyśmy byli bardziej zdolni do odwzajemnienia się naszą miłością za miłość Pana Jezusa” – dodał.

Abp Gądecki zauważył, że dzisiaj wielu ludzi nie ma punktu odniesienia, który pozwala odnaleźć sens życia. „Fryz z Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa z Krakowa jest wołaniem, aby Serce Boże uczynić centrum wszechświata. Nowy akt jest takim impulsem do przypomnienia tej prawdy, która powinna być obecna w życiu każdego chrześcijanina” – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu podsumował, że akt składa się z trzech elementów: podziękowania Panu Jezusowi za opiekę i dar wolności, przeproszenia za popełnione grzechy oraz prośby o umocnienie wiary i miłości w kontekście nowych wyzwań pośród których się znajdujemy.

O. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, zaznaczył, że Jezuici od samego początku zaangażowani są w szerzenie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Po ponownym pojawieniu się Jezuitów w Krakowie pod koniec XIX wieku, zaczęli oni prowadzić intensywną działalność szerzenia kultu NSPJ. Powstało Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy WAM, zaczęto wydawać czasopismo Posłaniec Serca Jezusowego” – powiedział.

„Mając na uwadze kontekst, w jakim żyjemy, chcemy wykorzystać to zawierzenie, aby odnowić nasze życie i zadośćuczynić za nasze grzechy z ostatnich stu lat” – powiedział o. Paszyński.

O. Robert Więcek SJ, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, przypomniał, że kult Serca Bożego jest kultem Bożej miłości. „Papieże odnosząc się do tego kultu podkreślali jego uniwersalność. Św. Jan Paweł II mówił, że teologia Serca Jezusowego jest programem życia” – podkreślił i dodał, że „kult Bożego Serca uczy nas nawiązywania żywego kontaktu z Chrystusem”.

Info na podstawie —> episkopat.pl: Przewodniczący Episkopatu: Potrzeba ożywienia kultu Serca Jezusowego

Zobacz też:

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa odmawiana przez św. Ojca Pio

Przyjmij nas, o Serce Najświętsze – Modlitwa św. Józefa Sebastiana Pelczara


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: