Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Koś...

Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele – Abp Wojciech Polak – 12 lutego2020

Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele  – powiedział abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w czasie  konferencji prasowej „Pomoc Zranionym w Kościele”. Prymas Polski przedstawił działania Kościoła na rzecz pokrzywdzonych, mówił o rozpoczynającej pracę Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, prowadzonych w całej Polsce szkoleniach i wspieraniu diecezji w wypracowaniu zasad prewencji.

Transmisja z konferencji prasowej “Pomoc Zranionym w Kościele” oraz playlista materiałów wideo:

Konferencja rozpoczęła się od świadectwa pana Tadeusza, który w dzieciństwie był ofiarą molestowania seksualnego przez kapłana. „To doświadczenie od 30 lat wywiera ogromny wpływ na moje życie psychiczne, duchowe, na relacje rodzinne i zawodowe” – powiedział. Przyznał, że trudnym okresie życia, w którym nie brakowało alkoholu i narkotyków wrócił do Kościoła i jest we wspólnocie neokatechumenalnej. Przebaczył też księdzu, który go skrzywdził. „Dzięki temu, że zaryzykowałem i wróciłem do Kościoła, Bóg uzdolnił mnie do małżeństwa. Dziś jestem mężem i ojcem kilkorga dzieci” – podkreślił mężczyzna. Dodał, że do normalnego funkcjonowania potrzebne jest mu cały czas wsparcie terapeutyczne i farmakologiczne i duchowe. „Według mnie sama psychoterapia nie wystarczy. Potrzebna jest również pomoc duchowa, a najlepiej jedna i druga jednocześnie, pewnie ze wsparciem psychiatry. Jedno bez drugiego nie funkcjonuje, tego nie da się rozłączyć i w nowoczesny sposób naprawić. To jest bardzo złożone, trudne i w zasadzie bez Boga niemożliwe” – mówił pan Tadeusz.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak podkreślił: „Świadectwo pana Tadeusza było wołaniem o to, byśmy nie byli obojętni. Szukamy najlepszego sposobu, by na to wołanie odpowiedzieć. Robimy wszystko, by przełamywać obojętność. Chcemy też nagłaśniać inicjatywy podejmowane w Kościele dla ochrony małoletnich”.

Abp Wojciech Polak podsumował obecny stan pomocy osobom skrzywdzonym oraz zaprezentował aktywności, które zostaną podjęte przez Kościół w najbliższych miesiącach. Prymas Polski zaznaczył, że jest wdzięczny wszystkim kontaktującym się z Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. „Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych”. Abp Polak poinformował, że na początku tego roku fundacja została zarejestrowana w KRS. „Chcemy, by Fundacja Świętego Józefa KEP w każdej diecezji miała koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu” – zaznaczył.

Prymas Polski mówił też o inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Podkreślił, że to nie tylko telefon, ale całe środowiska wspierające pokrzywdzonych. Zaangażowani w inicjatywę służą nie tylko radą, ale niosą konkretną pomoc”. Abp Wojciech Polak poinformował również o działaniach prewencyjnych podejmowanych przez Kościół w Polsce. „Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka. O. Adam Żak i jego zespół prowadzą szkolenia w całej Polsce. „Szkoleni są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach w  ubiegłym roku wzięło udział około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży – to osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej” – zaznaczył.

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przypomniał, że w październiku ub. r. Episkopat Polski znowelizował „Wytyczne” dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich. „Nastąpiło to w związku z motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka, w którym polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich” – zaznaczył prymas Polski.  Dodał, że cały  czas trwają prace nad zintensyfikowaniem pomocy duchowej dla osób skrzywdzonych w Kościele. „Mamy już duszpasterzy pokrzywdzonych, którzy wypracowali wiele sposobów na bardzo kompetentne wsparcie i pomoc duchową dla potrzebujących. Mamy też grupy modlitewne wspierające osoby pokrzywdzone w Kościele. W pierwszy piątek Wielkiego Postu będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich” – powiedział abp. Polak.

Barbara Smolińska, psychoterapeuta i superwizor PTP, szefowa Pracowni Dialogu współinicjatorka inicjatywy „Zranieni w Kościele” zaznaczyła, że świadectwa osób skrzywdzonych dowodzą, że do pełnego uzdrowienia potrzebne jest umiejętne łączenie wsparcia duchowego i profesjonalnej psychoterapii. „Pomoc duchowa i pomoc psychologiczna to dwie ścieżki wsparcia. Osoby skrzywdzone zgłaszają się po pomoc po kilkudziesięciu latach, bo wypierają przeszłość i mają problemy z mówieniem o tym, co przeżyły. Dziecko pozostaje samo z tajemnicą, uczy się milczenia i milczy potem przez wiele lat. Ludzie nie radzą sobie ze sobą i dopiero po roku lub dłuższym czasie zaczynają mówić o tym, że w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie. Osoby zranione żyją wśród nas, musimy je profesjonalnie i kompetentnie wspierać” – mówiła.

Konferencji towarzyszyła premiera książki „Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia” Joëla Pralonga, wydanej przez dominikańskie Wydawnictwo „W drodze”.

O. Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa „W drodze” zaznaczył, że książka Joëla Pralonga, jest ważną publikacją i zajmuje się problemem zranień duchowych. Dodał, że dramat młodych ludzi skrzywdzonych przez duchownych towarzyszy im przez długie lata. „O tym nie można milczeć. Książka pomaga zrozumieć, że w swojej krzywdzie osoby te nie są osamotnione. Nie są winne tego, co stało się w ich dzieciństwie. Są tam też konkretne podpowiedzi na temat tego, gdzie szukać pomocy. Chcemy w sposób wiarygodny i spokojny zmierzyć się z problemem Kościoła jakim jest wykorzystywanie seksualne przez duchownych – mówił O. Tomasz Grabowski OP. Dodał też: „To nie jest książka przeciw Kościołowi, tu nie chodzi o szok, ale dawanie realnej pomocy i wskazywanie jak pomóc zranionym odnaleźć się w życiu. Książka pokazuje jak pomagać duchowo osobom zranionym w odnalezieniu relacji z Bogiem”.

W książce „Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia”, opatrzonej wstępem ks. abp. Wojciecha Polaka, Joël Pralong oddaje głos siedmiu osobom wykorzystanym w dzieciństwie przez księży, wychowawców i ojców. Jako ksiądz łamie w ten sposób tabu i przerywa zmowę milczenia. Abp Wojciech Polak we wstępie do książki podkreśla: „Mam nadzieje, że książką ojca Pralonga będzie autentycznym wsparciem dla wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie”. „Lektura tej książki daje mi głębokie przekonanie, że uwolnienie ze skrzywdzenia, przebaczenie są możliwe” – podkreślił abp Wojciech Polak.

BP KEP

Zobacz —> Materiały prasowe do pobrania

Info, foto i wideo za —> episkopat.pl: Abp Polak: Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele