Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

PKWP: Betlejem jest już na Jasnej Górze! – I...

PKWP: Betlejem jest już na Jasnej Górze! – Inauguracja tegorocznej edycji akcji “S.O.S. dla Ziemi Świętej”

Na inaugurację kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej” na Jasnej Górze zaprezentowana została w sobotę 2 grudnia 2023 r. szopka bożonarodzeniowa wykonana przez chrześcijan z Betlejem. Od upomnienia się o potrzebujących z tego obszaru tradycyjnie Adwent rozpoczyna Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Szopka bożonarodzeniowa, jaka trafiła na Jasną Górę, opuszczała Ziemię Świętą krótko przed wybuchem wojny. Została wykonana z drewna oliwnego, które ma około 300 lat. W ciągu najbliższych miesięcy będzie można ją znaleźć w Bastionie św. Barbary. Obok pielgrzymi znajdą informację o akcji „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

„Chcieliśmy pokazać jedność Jasnej Góry z Ziemią Świętą; pokazać, że jako wspólnota ludzi wierzących stanowimy jedną całość, bez względu na kraj, w którym żyjemy” – podkreślił o. Waldemar Pastusiak OSPPE, kustosz Jasnej Góry. Zapowiedział, że obok bożonarodzeniowej szopki pojawi się żywe drzewo oliwne. „Pokaże ono, że Kościół jest żywą wspólnotą” – wyjaśnił.

Przyjęcie szopki z Ziemi Świętej to jeden z wielu gestów, jakie podejmuje Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by solidaryzować się z chrześcijanami, cierpiącymi i prześladowanymi. Modlitwa w ich intencji odbywa się tutaj codziennie w trakcie Mszy św. o godz. 15.30.

„Nie po raz pierwszy Jasna Góra wspiera Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wielokrotnie, w ciągu roku, wspieramy akcje Stowarzyszenia. Tak jest i teraz” – zauważył o. Michał Bortnik OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Ks. prof. Waldemar Cisło przypomniał o swojej wizycie w Ziemi Świętej. W tygodniu poprzedzającym Adwent dotarł do Betlejem i Jerozolimy, gdzie przy Grobie Pańskim modlił się w intencji Darczyńców PKWP. „Tam, gdzie zawsze stoi się w kolejce, widzieliśmy pustki. W Grocie Narodzenia przez pół godziny nie było żywej duszy. Plac przed Bazyliką Narodzenia też pusty. Rok temu harcerze, skauci, bębny, werble, przygotowanie choinki, a dzisiaj cisza” – zauważył wykładowca UKSW.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP podkreślił, że w trakcie pobytu spotkał się z łacińskim patriarchą Jerozolimy, któremu przekazał ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej. Na Jasnej Górze podziękował ojcom paulinom za udział w kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

Zobacz więcej —> Ryngraf z Matką Bożą od PKWP trafił do chrześcijan z Ziemi Świętej

Ks. prof. Waldemar Cisło zaprosił wszystkich na stronę pkwp.org, by poznali pełną bożonarodzeniową ofertę chrześcijan z Ziemi Świętej. (WIĘCEJ ⇒ https://pkwp.org/sklep?category=10). Przypomniał, że obok sprzedaży internetowej, wyroby z drewna oliwnego są dostępne także w biurach regionalnych: w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Relacje z Betlejem, jakie docierają do PKWP, wskazują, że coraz więcej chrześcijan mówi o opuszczeniu ojczyzny. To głównie młodzi. W poniedziałek 4 grudnia w ich intencji ks. prof. Cisło modlił się w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Zobaczrelację.

Info na podstawie —> Biuro Prasowe PKWP Polska: PKWP: Betlejem jest już na Jasnej Górze!

Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry