Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Papież Franciszek na zakończenie pierwszej rzymski...

Papież Franciszek na zakończenie pierwszej rzymskiej sesji Synodu o synodalności: Wzrastajmy w adoracji Boga i w służbie bliźniemu – 29 października 2023

Mszą św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka zakończyła się w niedzielę 29 października 2023 r. pierwsza rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, która trwała od 4 października. – Dziękując wam, pragnę wyrazić życzenie dla nas wszystkich: abyśmy wzrastali w adoracji Boga i w służbie bliźniemu – powiedział w homilii Papież. Obrady będą kontynuowane podczas drugiej i finalnej sesji w październiku 2024 r.

Wideo / tekst papieskiej homilii —> Radio Maryja / TV Trwam: Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. na zakończenie Synodu Biskupów

W homilii Papież zwrócił uwagę na potrzebę adoracji oraz walki z wszelkim bałwochwalstwem. „Adoracja jest pierwszą odpowiedzią, jaką możemy dać na bezinteresowną i zadziwiającą miłość Boga” – mówił Franciszek. „Ci, którzy czczą Boga odrzucają bożków, ponieważ podczas gdy Bóg wyzwala, to bożki zniewalają” – dodał. „Bądźmy czujni, abyśmy nie postawili w centrum samych siebie zamiast Niego. I powróćmy do adoracji” – zachęcał.

Ojciec Święty podkreślił też w homilii, jak ważna jest pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują: ofiarom wojny, migrantom, ubogim. „Jesteśmy wezwani do marzenia o takim Kościele: Kościele będącym sługą wszystkich, sługą najmniejszych. O Kościele, który nigdy nie domaga się „dobrego sprawowania”, ale przyjmuje, służy, miłuje. O Kościele otwartych drzwi, który jest portem miłosierdzia” – powiedział.

Nawiązując do obrad synodalnych, podkreślił: „Słuchaliśmy siebie nawzajem, a przede wszystkim, w różnorodności naszych historii i wrażliwości, słuchaliśmy Ducha Świętego. Dziś nie widzimy jeszcze pełnych owoców tego procesu, ale z dalekowzrocznością
możemy spojrzeć na horyzont, który otwiera się przed nami: Pan będzie nas prowadził i pomagał nam być Kościołem bardziej synodalnym i misyjnym, który wielbi Boga i służy kobietom i mężczyznom naszych czasów, wychodząc, aby nieść wszystkim pocieszającą radość Ewangelii”.

Podczas Eucharystii w Bazylice św. Piotra modlili się z Ojcem Świętym uczestnicy pierwszej rzymskiej sesji Synodu, wśród nich delegacja z Polski. Kościół w Polsce podczas Synodu reprezentowali: arcybiskupi Stanisław Gądecki, Adrian Galbas i Marek Jędraszewski. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach wziął udział kard. Grzegorz Ryś. Jednym z pięciu świeckich reprezentantów Europy był prof. Aleksander Bańka.

Dzień wcześniej w Watykanie został zaprezentowany dokument końcowy pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Tłumaczenie syntezy w języku polskim zostanie opublikowane w poniedziałek, 30 października.

Info i foto na podstawie —> BP KEP: Papież na zakończenie pierwszej sesji Synodu: Wzrastajmy w adoracji Boga i w służbie bliźniemu

Zobacz też:

⇒ vaticannews.va: Omówienie syntezy pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

W przypadku doktryny Kościół nie może się różnić – Abp Stanisław Gądecki w Watykanie – 26 października 2023

Zobacz też:

⇒ Ku Kościołowi synodalnemu – refleksja przedsynodalna – Część 1 – Dodatek do czterech polskich tygodników katolickich

⇒ Ku Kościołowi synodalnemu – refleksja przedsynodalna – Część 2

Przedstawiono kalendarz prac synodu nt. synodalności

Przewodniczący Episkopatu Polski o oczekiwaniach związanych z Synodem o synodalności

Kard. Grzegorz Ryś przed pierwszą sesją Synodu o synodalności: Cieszę się na możliwość słuchania