Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Orszak Trzech Króli 2020 w Warszawie – 6 sty...

Orszak Trzech Króli 2020 w Warszawie – 6 stycznia 2020

Największy Orszak Trzech Króli, po raz dwunasty przejdzie ulicami Warszawy w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020 roku.

Wideo —> Orszak Trzech Króli / YouTube: Spotkajmy się na Orszaku Trzech Króli 2020 r.

O godz. 11.00 kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski,  będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w archikatedrze warszawskiej zaś o godz. 12.00 rozpocznie Orszak na Placu Zamkowym, prowadząc modlitwę Anioł Pański, po której zostanie przeczytany fragment Ewangelii dotyczący wędrówki Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Z balkonu na Zamku Królewskim odezwą się Fanfary (grać będzie Jacek Jurkowski), przy dźwiękach których, z dziedzińca Zamku wyjdą Trzej Królowie i przejdą na scenę, gdzie odegrają scenę „Olśnienia”.

Na Placu Zamkowym nie zabraknie znanych i wyczekiwanych atrakcji – taniec Aniołów z szarfami (dziewczęta ze szkoły „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik), taniec chińskiego smoka (chłopcy ze szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik), atak Diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego (chłopcy ze szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik).

Na Placu Zamkowym będzie kolędował Chór Ave – mieszany zespół wokalny, skupiający amatorów i wykonujący muzykę wielogłosową wszystkich epok. Działa przy Fundacji AVE i parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach. Dyrygentem chóru jest Bartłomiej Włodkowski.

Odwiedź serwis internetowy Orszaku Trzech Króli —> orszak.org

Przed królewskimi Orszakami, ok. godz. 11.45, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i eskorcie Rzymian. Orszak Rodzinny będzie składał się z rodzin z małymi dziećmi.

Orszak Główny wyruszy w drogę do Stajenki ok.  godz. 12.15 (trasa: Plac Zamkowy – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Królewska – Pl. Piłdudskiego). Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą towarzyszyły mu najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą kard. Nycz i inni VIP-owie oraz osoby niepełnosprawne z „Drabiny Jakubowej”.

Nowością, wynikającą z chęci podkreślenia roli kolędowania, będzie to, że Gwiazdorowi będą towarzyszyli również Kolędnicy – Turoń, Śmierć, Anioły i Diabeł. Pragniemy wskrzesić tę starodawną tradycję ludową.

Orszaki wyruszą w kolejności: Afrykański, Azjatycki i Europejski, a każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem:

Król Afrykański, Melchior – na wielbłądzie, a oprócz królewskiego dworu, towarzyszyć mu będzie młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, niosąca flagi państw afrykańskich, w których znajdują się salezjańskie placówki misyjne; za żywym wielbłądem wędrować będą dwa pluszowe wielbłądy;

Król Azjatycki, Baltazar – na wielkiej łodzi z głową smoka; będzie to długie kanu przygotowane przez młodzież ze szkół Stowarzyszenia Sternik pod dowództwem p. Roberta Wlazło; Król będzie siedział na tronie umieszczonym w tylnej części łodzi, wiosłować będzie kilkoro dzieci przebranych w stroje azjatyckie, a pchać platformę będą ojcowie w strojach wschodnich;

–  Król Europejski, Kacper – na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymską, a towarzyszyć mu będą uczniowie drugiej klasy szkoły „Żagle”, przebrani za rzymskich rycerzy; w jego Orszaku pójdą również trzy alpaki prowadzone przez dziewczynki.

W drodze do Stajenki Królowie miną mansjony:

Dwór Heroda przy kapliczce Matki Bożej Passawskiej – Teatr Grot;

scena muzyczna na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, za pomnikiem Adama Mickiewicza, a przed Pałacem Prezydenckim – zespół złożony ze studentów i absolwentów warszawskich szkół muzycznych pod kierownictwem Aleksandry i Jakuba Siekierzyńskich;

Walka dobra ze złem przed skrętem w ul. Królewską – młodzież warszawskich szkół pod przewodnictwem Mateusza Puchowskiego;

Brama anielska przy wejściu na Pl. Piłsudskiego od strony Novotelu – Kama Prina Cerai z uczennicami ze szkoły „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik.

Scena główna, tradycyjnie, będzie znajdowała się na Pl. Piłsudskiego, na którym odbędzie się:

– powitanie Brzemiennej Świętej Rodziny;

– pokłon Pasterzy przygotowany przez Teatr Biedronka pod kierownictwem Anny Murawskiej (teatr tworzą rodzice i dzieci ze szkół Stowarzyszenia Sternik);

– pokłon Trzech Króli, którzy wręczą Dzieciątku dary – mirrę, kadzidło i złoto;

– pokłon warszawiaków;

– błogosławieństwo Księdza Kardynała.

Wszystkim scenom będzie towarzyszył Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula.

Wzorem lat ubiegłych, warszawiacy zostaną zaproszeni do zatańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”.

Po zakończeniu części artystycznej, odbędzie się kolędowanie zorganizowane we współpracy z Programem Pierwszym Polskiego Radia. Na scenie wystąpi zespół Pectus, Hanka Rybka i Zespół Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Kolędowanie będzie emitowane na żywo w przestrzeni radiowej.

Na przedostatniej stronie warszawskiego śpiewnika będzie mapka z zaznaczonymi punktami dystrybucji koron i śpiewników, a także z innymi orszakowymi atrakcjami. Będą podane tam również godziny Mszy Świętych odprawianych tego dnia w pobliskich kościołach.

Info za —> Orszak Trzech Króli / Archidiecezja Warszawska: Orszak Trzech Króli

Opublikowany przez Orszak Trzech Króli – Fundacja Czwartek, 2 stycznia 2020

Zobacz też —> Wstańmy z kanapy, idźmy w Orszaku Trzech Króli – Rzecznik Episkopatu Polski