Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Orszak Trzech Króli 2019 w Krakowie – Zobacz...

Orszak Trzech Króli 2019 w Krakowie – Zobacz fotorelację!

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 roku, ulicami Krakowa przeszedł kolejny Orszak Trzech Króli, w którym udział wzięli m.in metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z krakowskiego Orszaku przygotowanej przez Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Orszak Trzech Króli w Krakowie | Abp Marek Jędraszewski, 6.01.2018

Źródło —> Flickr.com: Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 r. (choć pomysł organizacji tych ulicznych jasełek zrodził się w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”)  i już wtedy zgromadził pięć tys. uczestników. Cztery lata później, w 2013 r. maszerowano już w ponad 90-ciu miastach, a orszaki te zgromadziły w sumie 250 tys. osób. Z każdym rokiem więc dołączały kolejne miasta i tak jest do dziś. Warto wspomnieć, że obecnie orszaki maszerują nie tylko w Polsce, ale w wielu miastach poza granicami naszego kraju, także na innych kontynentach.

Przebieg orszaku wszędzie jest podobny – oparty na przekazie płynącym z Ewangelii. Trzej mędrcy wraz ze swymi orszakami wyruszają z różnych miejsc, by spotkać się przy żłóbku Dzieciątka Jezus i wspólnie złożyć mu hołd. Przemarszom towarzyszy śpiew kolęd i radosne okrzyki.

Święto Objawienia Pańskiego należy natomiast do najstarszej tradycji Kościoła, bo ustanowione zostało już w IV wieku i zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Święto to stanowi pamiątkę hołdu jaki Dzieciątku złożyli trzej mędrcy ze wschodu, którym dopiero w VIII wieku nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Zobacz też —> Uroczystości Objawienia Pańskiego – Homilia abp. Marka Jędraszewskiego w Katedrze Wawelskiej

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Orszak Trzech Króli znów przeszedł ulicami Krakowa

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska