Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Brata Alber...

Ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Brata Alberta w Krakowie – 10 czerwca 2017

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w ramach ogólnopolskich uroczystości obchodzonego w polskim Kościele Roku św. Brata Alberta, 10 czerwca 2017 r. odbyła się Msza święta, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Konieczny jest oddolny solidaryzm społeczny, a więc taka dobroczynność, która rodzi się poza instytucjami, jest spontaniczna i wyczulona na to, co w danym momencie się dzieje, kto naprawdę potrzebuje pomocy. Taki solidaryzm jest najpiękniejszy i najsilniejszy. Dlatego zamiast utyskiwać na zło, skupmy się na czynieniu dobra. Tylko wtedy bowiem odrodzimy się jako społeczeństwo – mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej. (…)

Do zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II, słowo skierował także abp Marek Jędraszewski, dziękując za przybycie – Wasza obecność jest widocznym śladem i jednocześnie znakiem jak bardzo potrzebna jest miłość okazywana braciom, ciągle na nowo, z pokolenia na pokolenie, która sprawia, że wszyscy odzyskujemy godność Bożych dzieci, dzięki wzajemnemu obdarowywaniu – mówił metropolita krakowski. (…)

Pod koniec uroczystości przedstawiciele Rządu – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oraz Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron – odczytali listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Beaty Szydło skierowane do uczestników ogólnopolskich obchodów Roku św. Brata Alberta. Słowa podziękowań do przybyłych gości skierowali także Siostra Starsza Zgromadzenia Sióstr Albertynek Teresa Maciuszek i Brat Starszy Zgromadzenia Braci Albertynów Paweł Flis.

Uroczystości przewodniczył ks. abp Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystości obecni byli także m.in. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. bp Edward Janiak – biskup Diecezji Kaliskiej, ks. bp Adam Dyczkowski – Biskup Senior Diecezji Zielonogórsko-gorzowskiej, biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, przedstawiciele i członkowie Konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Męskich Zgromadzeń Zakonnych, Matki Generalne i Prowincjalne oraz tworzące Konsultę Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Siostry Albertynki i Bracia Albertyni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowie i senatorowie, profesorowie Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda – rodzice Prezydenta RP Andrzeja Dudy a także przedstawiciele szkół imienia św. Brata Alberta, parafii p.w. św. Brata Alberta, mieszkańcy i pracownicy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z całej Polski.

Czytaj całość: Zs | archidiecezja krakowska: Abp Gądecki: Skupmy się na czynieniu dobra

Fot. Adam Bujak | archidiecezja krakowska

Ogólnopolskie obchody Roku św. Brata Alberta, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, 10 VI 2017


Ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Brata Alberta odbędą się w sobotę 10 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na „Białych Morzach” z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Mszy św. o godz. 12:00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Niech wspólna modlitwa zanoszona do Boga przez wstawiennictwo św. Brata Alberta wyprosi szczególne łaski dla naszej Ojczyzny, a dla każdego z wierzących dar bezinteresownej miłości w realizacji chrześcijańskiego powołania – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w specjalnym zaproszeniu na uroczystości ku czci św. Brata Alberta. Mszę św. sprawowaną w południe 10 czerwca pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II poprzedzi koncert oratoryjno-kantatowy ku czci św. Brata Alberta.

Rok św. Brata Alberta rozpoczął się w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2016 roku – w dniu 100. rocznicy śmierci Świętego i potrwa do Bożego Narodzenia 2017 roku. W całej Polsce organizowane są w tym czasie wystawy i spotkania przypominające działalność Adama Chmielowskiego. Wszyscy przybywający podczas jubileuszu do krakowskiego sanktuarium na „Białych Morzach” będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Publikujemy treść zaproszenia abp. Marka Jędraszewskiego na uroczystości:

Drodzy Bracia i Siostry,

 Od Świąt Bożego Narodzenia 2016 r. trwa w Kościele w Polsce Rok św. Brata Alberta, ogłoszony w związku ze 100-leciem jego śmierci. Inicjatywa ta stanowi doskonałą kontynuację zakończonego w Uroczystość Chrystusa Króla ogólnokościelnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i obchodzonego w naszej Ojczyźnie Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Z okazji rocznicy śmierci krakowskiego „Apostoła ubogich” realizowanych jest w Polsce wiele wydarzeń przypominających Jego życie i działalność. Są nimi sprawowane Msze św. w miejscach szczególnie związanych z życiem św. Brata Alberta, pielgrzymki, wydarzenia artystyczne i wiele innych, cennych inicjatyw.

 Główne ogólnopolskie uroczystości ku czci Świętego Brata Alberta odbędą się w sobotę 10 czerwca w Krakowie na „Białych Morzach”, w Sanktuarium św. Jana Pawła II, który nazywał Go „Bratem naszego Boga” i wyniósł do chwały ołtarzy. Mszy św. o godz. 12:00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W Eucharystii wezmą udział Biskupi polscy oraz przedstawiciele władz świeckich. Do udziału w liturgii zostali zaproszeni także ubodzy, artyści, podopieczni Caritas Archidiecezji Krakowskiej, uczniowie i nauczyciele szkół, a także fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert. Mszę św. poprzedzi koncert oratoryjno-kantatowy ku czci św. Brata Alberta, który rozpocznie się o godz. 10:45.

Do udziału w tym szczególnym wydarzeniu pragnę serdecznie zaprosić wszystkie parafie Archidiecezji Krakowskiej, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, studentów, młodzież, wszystkich, dla których św. Brat Albert jest szczególnym wzorem realizacji przykazania miłości bliźniego. Niech wspólna modlitwa zanoszona do Boga przez wstawiennictwo św. Brata Alberta wyprosi szczególne łaski dla naszej Ojczyzny, a dla każdego z wierzących dar bezinteresownej miłości w realizacji chrześcijańskiego powołania.

Na trud pielgrzymowania do Sanktuarium św. Jana Pawła II z serca Wam błogosławię.

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Krakowski

*

Info za —> Archidiecezja Krakowska/BP KEP: 10 czerwca – uroczystości ku czci św. Brata Alberta

*