W kościołach i klasztorach franciszkańskich 2 sierpnia obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Tego dnia w kościołach franciszkańskich i parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę przypadającą przed lub po 2 sierpnia.
Zobacz też —> glosojcapio.pl: Odpust Porcjunkuli
Wideo↑ —> Vatican News (2016): Ojciec Święty w Asyżu: świat potrzebuje przebaczenia
Na czym polega Odpust Porcjunkuli, jaki można dziś uzyskać – przeczytaj tutaj https://t.co/W5UyuhHsGo pic.twitter.com/UQVrlsjn1G
— WydziałTeologicznyUKSW (@teologiauksw2) August 2, 2016
Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli związane jest z bazyliką Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem.
Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, „drobna część”, to niewielka kapliczka, która obecnie mieści się w tej świątyni. Według legendy została ona wybudowana już w VI wieku przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej wiozących ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek w 1207 roku i zamieszkał w niej. Później dołączyli do niego inni bracia. To św. Franciszek miał nadać świątyni nazwę Matki Bożej Anielskiej.
11 kwietnia 1909 r. papież Pius X nadał kościołowi Matki Bożej Anielskiej w Asyżu godność bazyliki patriarchalnej i papieskiej.
Dziś każdy, kto nawiedzi kościół i w nim pobożnie odmówi modlitwę: "Ojcze nasz" i "Wierzę", może uzyskać odpust zupełny "Porcjunkuli", oczywiście spełniając zwykłe warunki konieczne do uzyskania odpustu. pic.twitter.com/VUroUDWQpw
— Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie (@sanktuariumjp2) August 2, 2022
Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego Matka Boża, ukazując się św. Franciszkowi w otoczeniu aniołów, miała powiedzieć, że w zamian za jego gorliwość w staraniach o zbawienie dusz, może on poprosić o łaskę, jaką zechce.
Św. Franciszek prosił, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów. W 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus, obiecując zakonnikowi odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III.
Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Od XIV wieku papieże zaczęli przyznawać go także poszczególnym kościołom franciszkańskim. W roku 1847 odpust, decyzją papieża Piusa IX, można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły.
Aby uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli należy:
• pobożnie nawiedzić kościół franciszkański lub parafialny z pragnieniem doświadczenia łaski odpustu zupełnego, o który prosił św. Franciszek,
• odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary,
• przystąpić do spowiedzi świętej (być w stanie łaski uświęcającej),
• przyjąć Komunię świętą,
• pomodlić się w intencjach Ojca Świętego (sprawdź intencję na ⇒ sierpień 2024),
• wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.
Info za ––> Archidiecezja Łódzka/www.brewiarz.pl/BPKEP: Odpust zupełny Porcjunkuli
fot. CC BY 2.5
/2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli.💙https://t.co/5olGr5Jmlj
— niedziela_pl (@niedziela_pl) August 2, 2024
Maryja jako Matka Boża jest Królową także aniołów. Już Ewangelie zdają się wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Ten sam anioł zawiadamia Józefa o śmierci Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. W roku 1864 zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Wezwanie “Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej. Istnieje wiele kościołów pod tym wezwaniem, zwłaszcza wystawionych przez synów duchowych i córki św. Franciszka Serafickiego.
Czytaj więcej —> brewiarz.pl: Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów. Odpust Porcjunkuli
W 2016 roku, z okazji 800-lecia odpustu Porcjunkuli Asyż i Bazylikę Matki Bożej Anielskiej odwiedził papież Franciszek.
Relacja z pielgrzymki —> TV TRWAM: Pielgrzymka Ojca Świętego-Franciszka do Asyżu z okazji 800-lecia odpustu Porcjunkuli
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!