Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1 sierpnia – Wspomnienie św. Alfonsa Marii L...

1 sierpnia – Wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, doktora Kościoła

W dniu 1 sierpnia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła.

Św. Alfons Liguori urodził się w Neapolu 27 września 1696 r. Był doktorem obojga praw. Porzuciwszy zawód adwokata, przyjął święcenia kapłańskie i założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) 9 listopada 1732 r. W trosce o życie religijne ludu, oddawał się kaznodziejstwu i apostolstwu pióra. Najważniejsze jego dzieła dotyczą teologii moralnej, w której uważany jest za mistrza. Jako biskup diecezji św. Agaty Gotów (Sant’Agata dei Goti) z niezwykłą gorliwością zarządzał swoją diecezją. Złamany chorobą i wiekiem, poprosił o zwolnienie z tego urzędu, powrócił do swoich współbraci zakonnych i zmarł w Pagani 1 sierpnia 1787 r.

Beatyfikowany został przez Piusa VII, 15 września 1816 r. i kanonizowany przez Grzegorza XVI, 26 maja 1839 r. Pius IX ogłosił go doktorem Kościoła 23 marca 1871 r., a Pius XII ustanowił go patronem spowiedników i moralistów 26 kwietnia 1950 r.

Św. Jan Paweł II w liście apostolskim z okazji 200-lecia jego śmierci napisał, że św. Alfons był „mistrzem mądrości i ojcem w wierze”, „nauczycielem życia chrześcijańskiego” i „wielkim przyjacielem ludu”.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl oraz na redemptor.pl

Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 1 sierpnia | św. Alfons Maria Liguori

… Św. Alfons Liguori był ekspertem w tym, co dzisiaj nazywane jest teologią pastoralną. W swojej kapłańskiej pracy wygłosił ponad 500 misji i rekolekcji. Najwięcej jednak zasłużył się Kościołowi Chrystusa jako pisarz, jeden z najpłodniejszych, jakich znają dzieje chrześcijaństwa. Do dzieł, które mu zjednały największą sławę, należą: Teologia moralnaUwielbienia Maryi, które zdobyły aż 324 wydania w różnych językach; rekordową popularność osiągnęła mała książeczka Nawiedzenie Najśw. Sakramentu i Najśw. Maryi Panny, która doczekała się ponad 2000 wydań w różnych językach. Łącznie wymienia się 160 tytułów prac, napisanych przez św. Alfonsa, których liczba wydań sięgnęła 17 125 w 61 językach! Św. Alfons pisał dla wszystkich: dla kapłanów, kleryków, zakonników, spowiedników, wiernych. Dzieła jego obejmują teologię dogmatyczną, moralną i ascetyczną. Układał także teksty i muzykę pieśni – śpiewanych do dziś we Włoszech. Napisał 1451 listów…

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Alfons Maria Liguori biskup i doktor Kościoła oraz wiara.pl: Złamana kariera prawnika – św. Alfons Maria Liguori

– Trzeba wychodzić na spotkanie najsłabszych braci i sióstr w społeczeństwie. To zakłada rozwój moralnej refleksji teologicznej i aktywności duszpasterskiej, zdolnej do zaangażowania na rzecz dobra wspólnego, która czerpie swoje źródło w głoszeniu kerygmatu, niosącego ostateczne słowo w obronie życia, stworzenia oraz braterstwa” – te słowa znajdujemy z orędziu, które papież Franciszek przekazał na ręce przełożonego generalnego zakonu Redemptorystów ojca Michaela Brehla CSsR z okazji 150-lecia ogłoszenia św. Alfonsa Marii Liguoriego Doktorem Kościoła (2021). Bulla papieża Piusa IX z 23 marca 1871 roku w sprawie św. Alfonsa podkreśla specyfikę jego propozycji moralnej i duchowej, ponieważ potrafił on wskazać pewną drogę w plątaninie kontrastujących ze sobą opinii rygoryzmu i pobłażliwości…

Zobacz więcej —> vaticannews.va: Papież o św. Alfonsie Liguorim, Doktorze Kościoła


Św. Jan Paweł II o św. Alfonsie Liguori:

(fragment Listu Apostolskiego Spiritus Domini z okazji dwóchsetnej rocznicy śmierci Św. Alfonsa De’ Liguori)

“… Wszystkie cechy duchowości św. Alfonsa można by zamknąć w jednym określeniu: duchowość ludowa. Zastanówmy się, na czym ona polega. Otóż wszyscy ludzie wezwani są do świętości, każdy według własnej kondycji. Świętość i doskonałość polegają głównie na miłości do Boga, której szczytem i najdoskonalszym wyrazem jest postępowanie zgodne z wolą Boga: nie abstrakcyjnego Boga, ale Ojca ludzi, Boga „zbawienia”, który objawił się w Jezusie Chrystusie. Wymiar chrystologiczny stanowi istotny element duchowości św. Alfonsa, bowiem Wcielenie, Męka i Eucharystia są dla niego najwyższymi znakami Bożej miłości. Słusznie więc drugie czytanie Liturgii godzin zostało zaczerpnięte z pierwszego rozdziału „Pratica di amar Gesu Cristo”.

Święty Alfons przywiązywał zasadniczą wagę do życia sakramentalnego, a zwłaszcza do Eucharystii i kultu eucharystycznego, którego najbardziej typowym wyrazem jest jego nawiedzanie. Szczególne miejsce w ekonomii zbawienia zajmuje nabożeństwo do Maryi: Pośredniczki łaski, Współodkupicielki, a stąd — Matki, Wstawienniczki i Królowej. Święty Alfons był rzeczywiście bez reszty oddany Maryi, od początku aż do końca swojego życia…”

Czytaj całość —> apostol.pl: List Apostolski Spiritus Domini Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji dwóchsetnej rocznicy śmierci Św. Alfonsa De’ Liguori


Benedykt XVI o św. Alfonsie Liguori:

(fragment katechezy wygłoszonej podczas audiencji generalnej w dniu 30 marca 2011 r.)

“… W jego epoce, również pod wpływem mentalności jansenistycznej, rozpowszechniona była bardzo rygorystyczna interpretacja moralności, która zamiast umacniać nadzieję i ufność w miłosierdzie Boże, zasiewała lęk, przedstawiając obraz Boga srogiego i surowego, daleki od wizerunku objawionego przez Jezusa.

Św. Alfons, zwłaszcza w swoim głównym dziele, zatytułowanym Teologia moralna, przedstawia zrównoważoną i przekonującą syntezę wymogów prawa Bożego — wypisanego w naszych sercach, objawionego w pełni przez Chrystusa i w autorytatywny sposób głoszonego przez Kościół — i wzajemnego oddziaływania sumienia i wolności człowieka, które właśnie dzięki przylgnięciu do prawdy i do dobra umożliwiają dojrzewanie i samorealizację osoby. Duszpasterzom i spowiednikom Alfons zalecał, by byli wierni katolickiemu nauczaniu moralnemu, a jednocześnie odnosili się do penitentów z miłosierdziem, wyrozumiałością i łagodnie, tak aby czuli oni, że nie są sami, że otrzymują wsparcie i zachętę na drodze wiary i chrześcijańskiego życia. Św. Alfons niestrudzenie powtarzał, że kapłani są widzialnym znakiem nieskończonego miłosierdzia Boga, który przebacza grzesznikowi i oświeca jego umysł i serce, aby się nawrócił i zmienił życie.

W naszych czasach, w których wyraźnie widoczne są znaki utraty świadomości moralnej i – trzeba przyznać – pewnego braku szacunku dla sakramentu spowiedzi, nauczanie św. Alfonsa jest wciąż bardzo aktualne…”

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Benedykt XVI, Św. Alfons Maria Liguori


Posłuchaj fragmentu z Dzieł św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 1 sierpnia 2023


Modlitwa o powołania przez wstawiennictwo św. Alfonsa

Panie Jezu Chryste, Ty ukształtowałeś św. Alfonsa Marię w duchu miłości apostolskiej i uczyniłeś go w Twoim Kościele pasterzem ludzi ubogich i potrzebujących duchowej pomocy. Prosimy Cię przez jego wstawiennictwo, wzbudź w naszej ojczyźnie liczne powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego. Obdarz założone przez niego Zgromadzenie Redemptorystów nowymi zastępami młodych ludzi, aby dzisiaj i w przyszłości nieśli ubogim i opuszczonym Twoje obfite Odkupienie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst za —> redemptor.pl: 1 sierpnia: uroczystość św. Alfonsa Liguori


Zgromadzenie Redemptorystów na świecie:

(Więcej —> redemptor.pl: Redemptoryści na świecie)