Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych –...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2024

W dniu 1 marca 2024 r. po raz czternasty jest obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W dniu 1 marca 1951 r., w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, zamordowany został prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo.

Wideo —> IPNTv (2016): Historia dla Ciebie – Pamiec.pl – odc. 35 – Żołnierze wyklęci

Zobacz też —> Ordynariat Polowy WP: Warszawa: modlitwa przed Willą Jasny Dom – miejscem kaźni bohaterów podziemia

Posłuchaj rozmowy EWTN Polska z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem IPN pt.Niezłomni, Wyklęci, Zapomniani (2021)

Zobacz też —> Św. Jan Paweł II o Żołnierzach Wyklętych


Instytut Pamięci Narodowej honoruje Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicząc w uroczystościach państwowych i organizując wiele wydarzeń w całej Polsce.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie:

• 1 marca 2024, godz. 9.00-10.00, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – oficjalne uroczystości państwowe w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – składanie kwiatów, Apel Pamięci przed Ścianą Śmierci (ul. Rakowiecka 37), współorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

• 1 marca 2024, godz. 12.00, Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera „Ł” – uroczystości w hołdzie Żołnierzom Wyklętym przed Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych na powązkowskiej „Łączce”, organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację „Łączka”, ZS Strzelec, GH Radosław, Stowarzyszenie 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej.

Zobacz więcej —> Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024 – działania Instytutu Pamięci Narodowej

Zobacz też program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024 —> w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Zobacz portal IPN o Żołnierzach Wyklętych ⇒ podziemiezbrojne.ipn.gov.pl oraz ⇒ materiały IPN na portalu przystanekhistoria.pl


Odwiedź Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Muzeum historyczne, gromadzące pamiątki związane z historią Żołnierzy Wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL.

ul. Rakowiecka 37, 02-521 Warszawa|
muzeumrakowiecka37.pl


Obejrzyj materiał Telewizji Trwam o ppłk. Łukaszu Cieplińskim:

Wideo —> TV Trwam (2021): Poczet wielkich Polaków: Ppłk Łukasz Ciepliński “Pług”


Żołnierze podziemia niepodległościowego 1944–1956, zwanego też poakowskim (drugą konspiracją), mieli jasno sprecyzowany cel: odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Plan ten nie zmienił się od 1939 r., gdy jej przywrócenie stało się głównym hasłem manifestu Polskiego Państwa Podziemnego (…) Ponieważ żołnierze partyzantki niepodległościowej nawiązywali do wcześniejszych tradycji Polski Podziemnej nie tylko ideowo, lecz także organizacyjnie, powojenny ruch oporu na ogół uznaje się za bezpośrednią kontynuację sześcioletniego wysiłku na rzecz odzyskania pełnej wolności.

(…) Łącznie w latach 1944–1956 w podziemiu niepodległościowym w różny sposób działało od 120 do 180 tys. ludzi. Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich, których granice wytyczyła w Jałcie tzw. Wielka Trójka, w regularnych oddziałach leśnych służyło nawet 17 tys. żołnierzy. Przyjmuje się, że w połowie tego roku funkcjonowało ponad 340 oddziałów zbrojnych różnej wielkości

Przeczytaj analizę —> ipn.gov.pl: Waldemar Kowalski: Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.


Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 2018 Kancelaria Prezydenta RP zaprezentowała film zrealizowany z udziałem ochotników pt. Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Warto obejrzeć!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko! Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kancelaria Prezydenta RP prezentuje film zrealizowany z udziałem ochotników. Tacy jesteśmy, pamiętamy. Chwała Bohaterom!#ŻołnierzeWyklęci#DumniZPolski 🇵🇱

Opublikowany przez PL1918 Środa, 28 lutego 2018