Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Msza św. w Katedrze Łucku – ostatni etap pie...

Msza św. w Katedrze Łucku – ostatni etap pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

Ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy, w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, była Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, w niedzielę 9 lipca 2023 r. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas, a koncelebrowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław Szewczuk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski.

Zobacz też —> 7-9 lipca 2023 – Kościelne obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

Przed rozpoczęciem Eucharystii odbyło się nabożeństwo za ofiary Rzezi Wołyńskiej. W nabożeństwie, któremu przewodniczył abp Stanisław Gądecki, wzięli udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Miłosierny Boże, wejrzyj łaskawie na wszystkie Twoje dzieci, których niewinna krew woła do Ciebie z każdego skrawka tej obolałej ziemi. Niech dostąpią radości w Twoim Królestwie, a ich cierpienia – złączone z męką i śmiercią krzyżową Twojego Syna i naszego Pana Jezusa Chrystusa – niech sprowadzą na nasze narody obfite potoki łask – skruchy wobec Ciebie i przebaczenia braciom” – modlił się przewodniczący KEP.

Abp Kulbokas zwrócił uwagę w homilii, że pierwszym elementem nawrócenia serca jest „szczery płacz nad wszystkimi ofiarami sprzed osiemdziesięciu lat, które zostały zabite w tym regionie”. Dodał, że drugim elementem nawrócenia jest „przebaczenie i prośba o przebaczenie, wzajemne wybaczenie sobie”.

Nuncjusz apostolski w Ukrainie zaznaczył, że aspekt wzajemnego przebaczenia znalazł się w Apelu podpisanym przez abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp. Witalija Skomarowskiego, przewodniczącego Episkopatu Ukrainy, i bp. Niła Łuszczaka, administratora apostolskiego eparchii mukaczewskiej. „Ich podpisy reprezentują cały katolicki Episkopat Ukrainy”, podczas gdy Apel „ma na celu wzywanie u Boga daru całkowitego uleczenia naszych serc”.

Odwołując się dalej do Apelu, abp Kulbokas zauważył, że „ta wojna, ta agresja rosyjska, przed którą Ukraina się broni, w jakiś sposób połączyła narody ukraiński i polski, ponieważ niezliczona ilość pomocy napływa z Polski dla Ukrainy w tej trudnej godzinie”.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Msza św. w Łucku kończy pielgrzymkę przebaczenia i pojednania, z jaką przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie, wyruszyli 7 lipca do Ukrainy w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

Info i to na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: Msza św. w Łucku – ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy