Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęła się 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci...

Rozpoczęła się 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie – 9 lipca 2023

W niedzielę 9 lipca 2023 r. znowu zapłonął Parafiadowy znicz, a to oznacza, że rozpoczęła się 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Uczestniczy w niej 700 osób z Liwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i z Polski – 46 reprezentacji, w tym 19 zagranicznych i 27 krajowych, którzy reprezentują swoje szkoły, parafie, kluby sportowe, towarzystwa i organizacje polonijne. Organizatorem wydarzenia, odbywającego się w dniach 9-14 lipca 2023 roku jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Odwiedź serwis —> parafiada.pl

Miasteczko Parafiadowe powstało na kampusie SGGW w Warszawie, ale z inauguracją po kilka latach wróciliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Eucharystii przewodniczył bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej, który na jej zakończenie przekazał pozdrowienia do abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Mszę Świętą koncelebrował o. Prowincjał Mateusz Pindelski, przełożony pijarów.

W homilii bp Radosław Orchowicz zauważył, że rozpoczynając Parafiadę liczymy na zwycięstwo, ale mogą zrodzić się pytania: „Czy naprawdę wszyscy zwyciężymy? Jak to możliwe, żeby wszyscy byli zwycięzcami? Przecież miejsce pierwsze jest tylko jedno. Przecież ilość miejsc na podium jest ograniczona. Możemy się spodziewać odpowiedzi na nasze pytania pod warunkiem, że zawierzymy i wsłuchamy się w +Twój głos+, Panie!” – odpowiadał.

I kontynuował, zwracając się do parafiadowiczów: „Do osiągnięcia tego zwycięstwa, do przekroczenia tej mety potrzebne jest wprowadzenie treningu i stosowanie się do reguł, które podpowiada Odwieczny Zwycięzca: zjednoczenie z Bogiem i zawierzenie, że nie tylko siła ciała, ale równie ważna jest moc ducha, że droga do zwycięstwa prowadzi przez pokorę i łagodność, że powinniśmy się poddać natchnieniom Ducha Świętego, a nie namiętnościom”.

„Każdy sportowiec, który chce osiągnąć dobry wynik, zwyciężyć musi być systematyczny i wytrwały w treningach. Nie może się załamywać trudami, niedogodnościami czy pierwszymi niepowodzeniami, ale konsekwentnie zmierzać do celu. Tak samo i my w naszej drodze do świętości musimy być wytrwali w naszych staraniach, nie zrażać się przeciwnościami, upadkami i ciągle odkrywać, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie, ale Pan Jezus jest z nami, nieustannie nas pokrzepia i prowadzi” – mówił bp Orchowicz.

Bp Orchowicz zwrócił również uwagę, że „odkrywaniu tej prawdy, pomocą w pójściu tą drogą, jest też Parafiada i to, co się na nią składa: dyscyplina i ćwiczenie ciała, rozwój umysłu i praktyka żywej wiary. Zwracał na to uwagę twórca Parafiady, śp. o Józef Joniec, nawiązując do myśli znanego pijara Stanisława Konarskiego: +Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc serce cnotami, umysł naukami, a ciało ćwiczeniami+. Także motto Parafiady, które brzmi: +Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało+, wytyczają kurs dla nas na dziś i na jutro, byśmy stale podejmując trud zbliżali się do Jezusa i żyjąc z Nim w bliskiej zażyłości zwyciężali i radowali się”.

W czasie ceremonii otwarcia, przed zapaleniem Parafiadowego Znicza, w imieniu sportowców przysięgę złożył Jan Żaba z Bukowna, a w imieniu sędziów – p. Leszek Bałda, Sędzia Główny Parafiady. Formułę otwarcia, przy niemałym entuzjazmie parafiadowiczów wygłosił o. Tomasz Olczak, Prezes Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józef Kalasancjusza, które jest głównym organizatorem imprezy.

Tegoroczną 34. Parafiadę honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski objął abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP. Patronatu udzielił również o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Parafiada jako projekt edukacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży zainicjowany przez o. Józefa Jońca, pijara, realizowany nieprzerwanie od 1988 r. Pomysłodawca sięgnął po intuicję zapisaną w starogreckiej triadzie stadion – teatr – świątynia. Jest to również kontynuacja długiej tradycji szkół pijarskich, którą najsłynniejszy pijar polskiego oświecenia, ks. Stanisław Konarski streścił w wezwaniu: ,,Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc serce cnotami, umysł naukami, a ciało ćwiczeniami”.

Parafiada obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym i w ten sposób tworzy klucz do integralnego wychowania osoby w trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. W ramach projektu ,,Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wiele instytucji w całym kraju korzysta z możliwości wspólnego organizowania całej serii imprez lokalnych.

Parafiady organizowane są również poza granicami naszego kraju, na LitwieŁotwie, Ukrainie i Białorusi. Centralnym wydarzeniem roku jest Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza prowadzi także programy, m.in.: “Katyń… ocalić od zapomnienia” i ,,Giętkie Pióro”.

Info na podstawie —> parafiada.pl / BP KEP: Rozpoczęła się 34. Międzynarodowa Parafiada oraz 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 9-14 lipca 2023 r.)

Fot. parafiada.pl