Temat:
Rodzina – jakie powinna mieć znaczenie?
Myśl przewodnia:
„W rodzinach, w których dominuje miłość, wierność i poczucie bezpieczeństwa, ludzie są szczęśliwi i mocni nawet wtedy, gdy przeżywają jakieś trudności, niedostatek czy problemy zdrowotne” – ks. Marek Dziewiecki
Rozważania:
Obecnie niemalże w każdej sferze naszego życia świat próbuje nam przedstawić jakieś autorytety, inspiracje do których winniśmy dążyć. Również w przypadku tak ważnej dla nas wartości jaką jest rodzina. I dopuszcza tu dużą dowolność, swobodę. Jakie znaczenie w ogóle powinna mieć dla nas rodzina? Na to pytanie jak i wiele innych odpowiedź znajdziemy nie gdzie indziej, jak w Piśmie Świętym. To tam dostajemy najpiękniejszy przykład rodziny – Świętej Rodziny. Maryja i Józef są przykładem miłości małżeńskiej. Takiej miłości, która zaprasza Boga do swojego domu i swojej rodziny. Fenomenem Rodziny z Nazaretu jest to, że dostrzegli Boga, pokochali Go i pozwolili się prowadzić. Spożytkowali łaskę, jaka była im dana w postaci Jezusa – Syna Bożego. Czy to, że Maryja zgodziła się zostać matką samego Boga, wyeliminowało z Jej życia trudności? Albo czy to, że Józef przyjmuje odpowiedzialność bycia opiekunem Jezusa i Matki Bożej, usuwa z Jego życia problemy? Zaproszenie Boga do naszej rodziny nie sprawi, że wszelkie problemy w magiczny sposób znikną. Ale dzięki jego pomocy będziemy w stanie je przezwyciężać i kształtować naszą osobowość oraz relacje z innymi.
Odpowiedź na pytanie o znaczenie rodziny można by ująć w trzech słowach – „droga do świętości”. Początkowo dziecko od najmłodszych lat uczy się budowania relacji nie tylko z innymi ludźmi, ale także z Bogiem. Każda rodzina jest swego rodzaju Domowym Kościołem. Rodzice powinni czuć, że w dużym stopniu są odpowiedzialni za zbawienie swoich pociech. To w rodzinie uczymy się, wydawałoby się prozaicznych rzeczy, takich jak zachowanie piątkowego postu, systematyczności w codziennej modlitwie lub obecności na niedzielnej Eucharystii. Można by zadać sobie pytanie – Czy to wiele? Czasami nawet to jest dla nas za dużo. „Kto w drobnej rzeczy jest mi wierny, ten i w wielkiej będzie wierny[…]” (Łk 16, 10) Bycie świętym nie ogranicza się jedynie do jednej osoby z rodziny. Całe rodziny mogą zostać wyniesione na ołtarze. Przykładem niech będzie dla nas rodzina św. Teresy z Lisieux. Jej rodzice byli prostymi ludźmi. Ich życie nie różniło się wiele od naszego. Przeżywali chwile radosne, ale również te pełne bólu i cierpienia. Odnaleźli oni świętość w codzienności, stawiali Boga na pierwszym miejscu i szukali w Nim wsparcia na każdy kolejny dzień.
Rodzina powinna się wspierać oraz stale motywować do tego, aby Boga szukać i pozwolić mu z ufnością siebie prowadzić. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla nas czasem, w którym zadamy sobie pytanie, co jest sensem naszego życia?
Zastanów się
Pieniądze, popularność a może właśnie RODZINA? Jeśli tak, to zastanówmy się, jakie ma znaczenie właśnie dla nas samych?…
Modlitwa:
Boże, pomóż mi zrozumieć jakie znaczenie ma dla mnie moja rodzina. Otwórz moje oczy na miłość i starania bliskich oraz obdarzaj nas swoimi łaskami, abyśmy w każdy dzień mogli z radością wychwalać w naszej wspólnocie Twoje miłosierdzie.
#LOVEtoWRITE Podziel się refleksją!
kliknij
Opracowanie: Młodzież Dekanatu Babice Archidiecezji Krakowskiej
Rekolekcje Log in Love – Zaloguj się do wspólnoty! będą publikowane codziennie przez okres Wielkiego Postu na portalu misericors.org oraz Facebookowych kanałach Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Fundacji Misericors.