Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Istota i celebracje Triduum Paschalnego Męki i Zma...

Istota i celebracje Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego

Triduum Paschalne to trzy najistotniejsze dni dla wiary katolickiej. Dni, które wstrząsnęły historią świata. Trzy dni, w których warto się zatrzymać, zamyślić kim dla nas jest Jezus Chrystus. Genezę i sens celebracji Triduum Paschalnego wyjaśnia ks. Mariusz Frukacz redaktor  Tygodnika Katolickiego “Niedziela”.

W swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystus streścił historię każdego z nas, przyjmując na siebie ciężar naszej nędzy i grzechów oraz pomnażając w nas możność doskonalenia się i uświęcenia – pisał Paweł VI.

Źródło —> Niedziela TV (2017): Przestworzenie świata i człowieka


Uwaga – w roku 2021, ze względu na pandemię koronawirusa, zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej, Konferencji Episkopatu Polski oraz decyzjami biskupów diecezjalnych, celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego będą miały w Polsce charakter dostosowany do aktualnych wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.

W roku 2020 i 2021, w związku z pandemią, polscy biskupi ogłosili na terenie swoich diecezji decyzje o dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św., w ściśle określonym czasie i na konkretnych warunkach (np. dla konkretnych grup osób). Warto sprawdzić szczegóły na stronach internetowych diecezji.

Zobacz też —> Apel Przewodniczącego Episkopatu Polski o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych – 26 marca 2021


“Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Trzy dni paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, szczyt swój osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania” (Kalendarz Rzymski, nr 18-19). Nie są to więc dni przygotowania do uroczystości paschalnej, ale już sam obchód Paschy Chrystusa Pana przez udział w Jego Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu.

Czytaj więcej o  Świętym Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego —> na niezbednik.niedziela.pl


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: