Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Finał kampanii “Polska Pomaga” Caritas...

Finał kampanii “Polska Pomaga” Caritas i TVP poświęcony pomocy seniorom – Niedziela, 20 grudnia 2020

W niedzielę, 20 grudnia 2020 r., ostatnia już w tym roku odsłona wspólnej akcji Caritas i TVP pt. “Polska Pomaga”. Podczas kolejnych wejść antenowych widzowie dowiedzą się, jak największa w naszym kraju organizacja charytatywna wspiera najstarszych Polaków i jak można przyłączyć się do pomocy.

Zobacz też —> Tytka charytatywna – Prosty sposób na pomaganie z Caritas

Polska Pomaga to cykl programów  telewizyjnych, emitowanych (najczęściej na żywo) w kolejne niedziele adwentu. Na swoich antenach TVP prezentuje bogactwo działań pomocowych Caritas. Po wydaniach poświęconych pomocy dzieciom, osobom chorym i ofiarom konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, przyszedł czas na przybliżenie programów adresowanych do seniorów.

Bądź Misericors ⇒ KLIKNIJ

Na co dzień i od święta

W całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą placówki dla osób starszych, m.in. domy pomocy społecznej, kluby seniora, czy świetlice parafialne. We współpracy z Caritas diecezjalnymi szereg programów prowadzi Caritas Polska. Do przedsięwzięć o największym zasięgu należą programy „Na codzienne zakupy” i „Koperta życia Caritas”. Pierwszy z nich, realizowany wraz z Fundacją Biedronki, umożliwia w tym roku 10 tys. osób w wieku 60+ korzystanie z kart przedpłaconych, pozwalających na dokonywanie przez 10 miesięcy zakupów o wartości od 100 do 150 zł miesięcznie. W ramach drugiej z wymienionych akcji do 20 tys. seniorów trafią pakiety zawierające karty informacyjne, które po wypełnieniu będą stanowić zestaw danych dotyczących zdrowia starszego domownika. Będzie on łatwo dostępny dla służb ratunkowych i tym samym usprawni niesienie pomocy medycznej osobom w podeszłym wieku.

Poza systematyczną pomocą udzielaną seniorom przez cały rok, Caritas organizuje również adresowane do nich akcje okolicznościowe. Tysiące osób starszych, zwłaszcza samotnych i będących w trudnej sytuacji materialnej, co roku brało udział w Wigilii Caritas, zasiadając do wigilijnych stołów przygotowywanych w wielu polskich miastach. W tym roku, ze względu na pandemię, takie spotkania nie będą organizowane, do seniorów trafi jednak pomoc w postaci paczek żywnościowych.

Pamięć i bliskość

– Ta forma udzielania wsparcia jest przez Caritas wykorzystywana od lat, w ramach ogólnopolskich programów pomocy żywnościowej. W tym roku jej znaczenie wzrosło, z uwagi na wymogi sanitarne związane z pandemią, które utrudniają inne działania. W ramach akcji #PomocDlaSeniora od marca docieramy, przy udziale m.in. wolontariuszy i wojska, do osób starszych. Oprócz żywności dostarczamy także środki ochrony osobistej – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Przed Bożym Narodzeniem przygotujemy dodatkowo 13,5 tys. paczek, rozdamy je w 75 miastach. W akcję będzie zaangażowanych 2 tys. wolontariuszy z 26 diecezji – dodaje.

Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, w niesieniu pomocy w ogóle, a w okresie przedświątecznym w szczególności, ważne jest wyjście poza materialny wymiar wsparcia.

– Posiłek, czy paczka – tak, one są istotne, bo to jest konkret, dla człowieka w potrzebie to się liczy. Ale ważne jest też życzliwe słowo, gest, żeby ta osoba obdarowana poczuła, że pamiętamy właśnie o niej, że jest nam bliska – tłumaczy ks. Marcin Iżycki. – Różne są inicjatywy, żeby tę pamięć i tę bliskość podkreślić. Niektóre bardzo wzruszające, na przykład wrocławska Caritas do paczek dołącza kartki świąteczne od przedszkolaków – opowiada dyrektor Caritas Polska.

Obejrzyj koncert i pomóż

Podczas kolejnych odsłon kampanii Polska Pomaga TVP informuje, jak można wesprzeć podopiecznych Caritas włączając się w poszczególne akcje pomocowe. Podobnie będzie również w najbliższą niedzielę. Ponadto zbiórka środków w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas #PomocDlaSeniora będzie towarzyszyła koncertowi „Gwiazdy kolędują w Zakopanem”, który TVP1 pokaże w dwóch częściach – w wigilię o godz. 21.10 oraz w pierwszy dzień świąt, o 17.30. W koncercie pod patronatem pary prezydenckiej wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Eleni, Krystyna Prońko, Roksana Węgiel, Anna Jurksztowicz, Rafał Brzozowski, Sebastian Karpiel-Bułecka i Piotr Rubik.

– Zapraszamy przed telewizory, zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w wigilijny i świąteczny wieczór. Pomyślmy o tych, którzy te święta spędzą samotnie. W tym trudnym czasie pandemii postarajmy się być razem z nimi na tyle, na ile to możliwe – zachęca ks. Marcin Iżycki.

Możesz pomóc seniorom

• wysyłając SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

• dokonując wpłaty na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: SENIOR)

Info na podstawie —> Caritas.pl: Finał kampanii Caritas i TVP poświęcony pomocy seniorom


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: