Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “Notre-Dame płonie” w polskich ki...

Film “Notre-Dame płonie” w polskich kinach od 19 sierpnia 2022

“Notre-Dame płonie” – nowy film Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „Imię Róży”, „Siedem lat w Tybecie”, „Wróg u bram” trafił do polskich kin w piątek 19 sierpnia 2022 r. Zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu! W jednej z głównych ról zobaczymy Maximiliena Seweryna (syn Andrzeja Seweryna).

Wideo —-> Monolith Films: NOTRE-DAME PŁONIE – w kinach od 19 sierpnia

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 r. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa.

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Zobacz —> gdzie obejrzeć film “Notre-Dame płonie”

“Notre-Dame płonie”

Produkcja: Francja, 2022
Gatunek: dramat
Reżyseria: Jean-Jacques Annaud
Scenariusz: Jean-Jacques Annaud, Thomas Bidegain
Obsada: Samuel Labarthe – Generał Gontier, Jean-Paul Bordes – Generał Gallet, Mikael Chirinian – Laurent Prades, Garlan Le Martelot – Administrator katedry Aurelien, Dimitri Storoge – Kapitan Francis, Jeremie Laheurte – Adiutant Joel, Maximilien Seweryn – Oficer Reynald, Pierre Lotin – Pułkownik Alexandre, Ava Baya – Strażaczka Marie-Eve, Nathan Gruffy – Strażak Victor, Vassili Schneider – Kapral Sandro
Dystrybucja: Monolit Films i Rafael Film
Premiera kinowa: 19 sierpnia 2022

Zobacz więcej o filmie —> Film „Notre-Dame płonie”


Ks. Artur Stopka o filmie “Notre-Dame płonie”

To szokujące, że doszło do ogromnego pożaru tak wyjątkowego obiektu sakralnego, jak katedra Notre-Dame w Paryżu. Jean-Jacques Annaud pokazuje, jaką rolę odegrali w tej historii zwykli ludzie – pisze w swojej recenzji ks. Artur Stopka. „Notre-Dame płonie” wejdzie na ekrany polskich kin już 19 sierpnia.

(…) Przede wszystkim jednak Jean-Jacques Annaud pokazał aspekt ludzki tragedii, do której doszło w Wielki Poniedziałek 2019 roku w stolicy Francji. Bo tak, jak licząca niemal dziewięć stuleci katedra jest dziełem ludzi, tak ludzie stoją za wszystkim, co ją tego dnia spotkało. Reżyser dużo uwagi poświęcił splotowi wydarzeń, które doprowadziły nie tylko do powstania ognia, ale także do tego, że nie został on w porę zauważony i zduszony w zarodku. Nie oskarża, lecz raczej stara się uświadomić widzom, jak zwykła ludzka niefrasobliwość może stać się przyczyną straszliwej katastrofy.

(…) „Notre-Dame płonie” oparty jest na prawdziwym wydarzeniu i jego obszernej dokumentacji. Zaliczany jest w medialnych opisach do kategorii filmów katastroficznych. Opowiada o katastrofie, ale nie tylko o niej. Gdyby ograniczył się tylko do niej, widzowie, znający przecież ostateczny wynik wydarzeń z 15 kwietnia 2019 r. nie oglądaliby go w napięciu do ostatnich scen.

Przeczytaj recenzję —> polskifr.fr: „Notre-Dame płonie” – zwyczajni ludzie między świątynią i ogniem [RECENZJA]


Katedra Notre-Dame w Paryżu

“Katedra Notre-Dame w Paryżu to nie tylko perła architektoniczna gotyku, lecz również symbol katolickiej Francji. Nazwa “Notre Dame” oznacza bowiem “Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej. Ks. Olivier Ribadeau Dumas, rzecznik i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Francji, stwierdził w telewizji France Info, że pożar katedry Notre Dame dotknął wspólnotę narodu francuskiego i jego osobiście. – Myślę o dziękczynnym “Te Deum” po II wojnie światowej. Myślę o pogrzebach generała Charlesa de Gaulle’a i George’a Pompidou. Myślę także o tych momentach, kiedy odzywał się wielki dzwon. Dzwoni on podczas katastrof, które wprowadzają żałobę w naszym narodzie. Odzywał się po zamachach w Paryżu. Dzwonił po zabójstwie księdza Hamela. Nie wyobrażam sobie takiego momentu, w którym wielki dzwon katedry Notre Dame nie będzie mógł dzwonić

Serwis internetowy —> notredamedeparis.fr

Prof. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie tłumaczył w Polskim Radiu, że katedra stanowi przykład stylu wczesnego gotyku 1. poł. XII wieku. – To jest nie tylko dzieło architektury, ale też dzieło rzeźby, malarstwa, bo witraże to przecież jedna z technik malarskich. Profesor zaznaczył również, że pożary są wpisane w dzieje sztuki. Jak mówił, większość wspaniałych gotyckich kościołów powstała na miejscu romańskich świątyń, które spłonęły. Natomiast sama Notre Dame na przestrzeni wieków bywała poddawana gruntownym renowacjom, i przekształceniom.

Czytaj całość / posłuchaj —> polskieradio.pl: Rocznica pożaru katedry Notre Dame w Paryżu


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja