Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Fatima – Film Marco Pontecorvo w polskich ki...

Fatima – Film Marco Pontecorvo w polskich kinach od 1 października 2021

Portugalsko-amerykański film “Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo, który trafił do polskich kin w piątek 1 października 2021 r. to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan. Specjalnie skomponowany do filmu utwór “Gratia Plena” śpiewa Andrea Bocelli.

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu.

Wideo —> Monolith Films: FATIMA – poruszająca opowieść w kinach od 1 października

Zobacz, gdzie można obejrzeć film —> FATIMA


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Więcej filmie “Fatima”

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

Produkcja: Portugalia/USA 2020
Gatunek: dramat
Reżyseria: Marco Pontecorvo (autor zdjęć do „Gry o Tron” i „Rzymu”),
Obsada: Harvey Keitel, Goran Visnjic, Joaquim de Almeida, Sonia Braga
Dystrybucja: Monolith Films i Rafael Film
Premiera kinowa w Polsce: 1 października 2021


Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”.

Zobacz też —> Gratia Plena – Andrea Bocelli – Utwór z filmu “Fatima”

Andrea Bocelli o Fatimie i pieśni “Gratia Plena”:

Wideo —> Monolith Films: FATIMA – NAGRANIE PREMIEROWEJ PIEŚNI “GRATIA PLENA” – w kinach od 1 października

„Fatima” to nie pierwsza próba przeniesienia na kinowy ekran wydarzeń z niewielkiej portugalskiej wioski. Włoski reżyser, Marco Pontecorvo to autor zdjęć do m.in. „Gry o Tron” czy „Rzymu”. Jako reżyser Pontecorvo ma już na swoim koncie Nagrodę im. Francesco Pasinettiego z 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

„Fatima” precyzyjnie umieszcza wydarzenia w planie przeszłości, przedstawiając je w dużej mierze w retrospekcji, z perspektywy starzejącej się siostry Łucji – w tej roli brazylijska aktorka Sônia Braga. Jej rozmówcą w klasztorze karmelitów w Coimbrze jest sceptyczny profesor religii Nichols. Postać tę kreuje Harvey Keitel, który uznawany jest za jednego z najlepszych aktorów amerykańskich. Szerszej publiczności znany z „Taksówkarza” czy z obrazu „Czasie Apokalipsy”.

Zdjęcia do filmu powstały w całości w Portugalii, a ich autorem jest operator Vincenzo Carpineta. Jak zauważył jeden z recenzentów filmu „w scenach, gdy pojawia się Matka Boża, transcendentny charakter tego doświadczenia sugerują nie świetliste efekty specjalne, ale subiektywna, impresjonistyczna praca kamery i montaż.

Na podstawie —> Monolith Films/ekai.pl: Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać śpiewem


Ks. Artur Stopka:

“… Od pierwszych chwil daje się zauważyć, że reżyser podchodzi do opowiadanej historii rzetelnie. Nie ma tu płytkiego efekciarstwa, sztuczek, mających przykuć uwagę odbiorcy, nachalnej interpretacji faktów. Przyjęta w dziele włoskiego reżysera konwencja rozmowy przebywającej w klasztorze siostry Łucji (Sonia Braga) z niewierzącym profesorem Nicholsem (Harvey Keitel), badającym nadzwyczajne zjawiska i związanych z tym retrospekcji, pozwala odbiorcy śledzić wydarzenia zgodnie z ich rytmem. Bez pośpiechu, ale też bez dłużyzn i znudzenia. Opowieść po prostu się toczy. Tak, jak toczy się życie.

… Jest w najnowszym filmie Marco Pontecorvo coś, co bardzo mocno wpływa na jego odbiór. To sposób pokazywania na ekranie „Panienki”, objawiającej się trojgu dzieciom Matki Bożej (Joana Ribeiro)…”

Czytaj całość —> ekai.pl: „Fatima” – opowieść o ludziach


Wieczorem 21 września 2021 r. w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Dzisiaj Fatima to miejsce pielgrzymek z całego świata. Na miejsce objawień pielgrzymowali również papieże. Pielgrzymka papieża Pawła VI miała miejsce 13 maja 1967 r. i przypadła w 50. rocznicę cudownych objawień Matki Bożej oraz w 25. rocznicę poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII.

Do Fatimy trzykrotnie pielgrzymował Jan Paweł II. Każda z tych pielgrzymek miała szczególne okoliczności.

Pierwszą pielgrzymkę do Fatimy Jan Paweł II odbył w dniach 12-13 maja 1982 r., w rok po zamachu na jego życie na Placu św. Piotra. Ojciec Święty przybył wówczas do Fatimy, by m.in. podziękować Maryi za ocalenie życia.

Kolejna pielgrzymka Jana Pawła II do Fatimy, w dniach 12-13 maja 1991 r., odbyła się w szczególnym momencie historii Europy. Nie istniał już mur berliński, obalone zostały reżimy komunistyczne w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas tej pielgrzymki Jan Paweł II zawierzył świat, zwłaszcza Europę, Maryi. Z Fatimy Jan Paweł II wystosował też specjalny list do biskupów Europy, w nowej sytuacji Kościoła w Europie i kontynentu europejskiego.

Istotne znaczenie dla Jana Pawła II miała jednak pielgrzymka do Fatimy w dniach 12-13 maja 2000 r. Był to czas Wielkiego Jubileuszu. Jan Paweł II dokonał wtedy beatyfikacji pastuszków fatimskich Hiacynty i Franciszka.

Do Fatimy pielgrzymowali również Benedykt XVI i papież Franciszek, który w roku 2017, w 100. rocznicę objawień, kanonizował w Fatimie Franciszka i Hiacyntę Marto – świadków objawień Maryi.

Na podstawie —> Niedziela Częstochowska: „Fatima” – film, który pomaga w przeżywaniu wiary


13 maja 2017 r., papież Franciszek zaliczył  w poczet świętych dwoje pastuszków, Franciszka i Hiacyntę, którzy mieli objawienia Matki Bożej w Fatimie. Zmarli oni w 11. i w 10. roku życia w latach 1919 i 1920, są więc najmłodszymi w historii kanonizowanymi wyznawcami. Zostali ogłoszeni świętymi w Fatimie 13 maja, dokładnie w setną rocznicę pierwszego z objawień. Ich wspomnienie liturgiczne przypada w Kościele w dniu 20 lutego.

We Mszy świętej kanonizacyjnej przed sanktuarium uczestniczyło ok. miliona wiernych.

Decyzję w tej sprawie Papież podjął na konsystorzu publicznym z udziałem obecnych w Rzymie kardynałów w dniu 20 kwietnia 2017 roku.

Trzecia ze świadków objawień, Łucja dos Santos, została zakonnicą, w klasztorze miała kolejne wizje. Zmarła w 2005 roku. Za zgodą papieża Benedykta XVI w 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, który trwa.

Zobacz więcej / homilia Franciszka —> 13 maja 2017 r. w Fatimie Papież kanonizował Franciszka i Hiacyntę Marto – świadków objawień Maryi


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja