Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

13 maja 2017 r. w Fatimie Papież kanonizował Franc...

13 maja 2017 r. w Fatimie Papież kanonizował Franciszka i Hiacyntę Marto – świadków objawień Maryi

13 maja 2017 r., papież Franciszek zaliczył  w poczet świętych dwoje pastuszków, Franciszka i Hiacyntę, którzy mieli objawienia Matki Bożej w Fatimie. Zmarli oni w 11. i w 10. roku życia w latach 1919 i 1920, są więc najmłodszymi w historii kanonizowanymi wyznawcami. Zostali ogłoszeni świętymi w Fatimie 13 maja, dokładnie w setną rocznicę pierwszego z objawień. Ich wspomnienie liturgiczne przypada w Kościele w dniu 20 lutego.

We Mszy świętej kanonizacyjnej przed sanktuarium uczestniczyło ok. miliona wiernych.

Decyzję w tej sprawie Papież podjął na konsystorzu publicznym z udziałem obecnych w Rzymie kardynałów w dniu 20 kwietnia 2017 roku.

Trzecia ze świadków objawień, Łucja dos Santos, została zakonnicą, w klasztorze miała kolejne wizje. Zmarła w 2005 roku. Za zgodą papieża Benedykta XVI w 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, który trwa.

Info za —> Polskie Radio:  100. rocznica objawień fatimskich. Kościół ma nowych świętych oraz Radio Watykańskie: Konsystorz kardynałów: kanonizacja pastuszków z Fatimy 13 maja


Pastuszkowie z Fatimy zostaną kanonizowani, bo przyjęli misję powierzoną im przez Boga, godząc się tym samym na wiele ciężkich wyrzeczeń. W jakimś sensie przyjęli odpowiedzialność za świat – uważa ks. prof. Gian Matteo Roggio, mariolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum, specjalista od objawień maryjnych.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Franciszek i Hiacynta byli świętymi, bo przyjęli powierzoną im misję


Franciszek Marto (1908-1919) i jego siostra Hiacynta Marto (1910-1920) zostali ogłoszeni błogosławionymi w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny trzeciej uczestniczki objawień Maryjnych sprzed stu laty, s. Łucji Dos Santos (1907-2005).

23 marca 2017 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych za zgodą papieża Franciszka ogłosiła dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto.

Dekrety o uznaniu cudu za wstawiennictwem błogosławionych otworzyły drogę do ich kanonizacji.

Info za —> pb/Watykan/KAI/ episkopat.pl: Będzie kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto z Fatimy


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: