Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach – 24 maja...

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach – 24 maja 2017

fot. episkopat.pl

We wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

Jak poinformował sekretarz stowarzyszenia Sinicum zajmującego się pomocą Kościołowi w Chinach o. Jacek Gniadek SVD, tegoroczne obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach będą miały miejsce na Jasnej Górze i w Warszawie. 23 maja o godz. 17.30 na Jasnej Górze została odprawiona Msza św., podczas której nastąpił Akt Oddania stowarzyszenia oraz jego dzieł Matce Bożej. W tym dniu w Częstochowie odbył się również walny zjazd stowarzyszenia.

W środę, 24 maja w kościele Świętego Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prowincjała werbistów o. Eryka Koppa SVD. Po Eucharystii świadectwo wygłosi chiński ksiądz pracujący w Polsce Jan Hou. Uroczyste Msze św. w intencji katolików w Chinach będą miały miejsce też m.in. w Gliwicach i Tarnowie.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 roku. Papież wyraził w nim m.in. uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów stwarzanych w większości przez władze. Przedstawił również stanowisko Kościoła katolickiego wobec tych spraw i sposoby uregulowania spornych zagadnień.

W Polsce pomocą Kościołowi w Chinach zajmuje się powołane w 2011 roku Stowarzyszenie Sinicum. Tworzą je przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, księży diecezjalnych oraz osób świeckich. Oprócz ogólnopolskich obchodów Dnia Modlitw za Kościół w Chinach stowarzyszenie pomaga w kształceniu w Polsce chińskich sióstr zakonnych i kleryków. Współpracując z polskim ruchem Światło-Życie, zaprasza też od szeregu lat młodzież chińską na rekolekcje oazowe w Krościenku.

BP KEP

Zobacz też:
Modlitwa za naród i Kościół w Chinach
Strona stowarzyszenia Sinicum

Info za —> Episkopat.pl: 24 maja – Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Matce Bożej z Sheshan Franciszek zawierzył przyszłość Kościoła w Chinach. Uczynił to na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Regina Caeli. Tym samym Ojciec Święty pośrednio odniósł się do rozmów prowadzonych aktualnie między Stolicą Apostolską a władzami Chin w sprawie nawiązania relacji dwustronnych i uregulowania sytuacji tamtejszych chrześcijan, skupionych w dwóch wspólnotach: patriotycznej i katakumbowej.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Franciszek: Maryi zawierzam konkretną drogę Kościoła w Chinach