Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dożynki Jasnogórskie 2021 – Uroczysta Suma d...

Dożynki Jasnogórskie 2021 – Uroczysta Suma dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych – 5 września 2021 (Transmisja online)

W dniach 4 i 5 września 2021 r. na Jasnej Górze odbywało się Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony – Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników. Sumie dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych w niedzielę 5 września 2021 o godz. 11.00 przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Uczestniczył w niej prezydent RP Andrzej Duda.

Transmisję telewizyjną przeprowadziła Telewizja Polska w programie 1. Transmisję internetową Eucharystii można było oglądać na kanale YouTube Biura Prasowego Jasnej Góry.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Dożynki: Suma odpustowa – 11:00, 5.09.2021 Jasna Góra

Zobacz też —> Jasnogórskie dożynki – by nie zabrakło chleba w polskim domu i tym, którzy domu nie mają


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


O tym, że obowiązkiem chrześcijanina jest troska o szacunek dla praw natury i życia – przypomniał podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i tysięcy przedstawicieli polskiej wsi. Życzył rolnikom, by kultywując tradycję, byli zawsze świadomi swojej chrześcijańskiej godności i nie „dopuścili, by ją im odebrano”.

Zobacz też —> Prezydent RP o Prymasie Wyszyńskim i Jasnej Górze

W homilii abp Depo, nawiązując do nauczania Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, przypomniał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. Za Prymasem Tysiąclecia podkreślił, że „jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi, aby wiążąc się z nią i nie dając się wydziedziczyć, zabezpieczać swoją wolność i miejsce w Europie”.

Kaznodzieja podkreślił, że trud rolnika poniesiony w imię miłości drugiego człowieka i Ojczyzny nie jest jedynie epizodem czy ciężkim brzemieniem. To „dobro, wyraz solidarności ludzkich serc i rąk” jest „zadatkiem ojczyzny niebieskiej” – tłumaczył abp Depo.
Przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II, że obowiązkiem chrześcijanina jest podejmowanie odpowiedzialnych działań w trosce, aby „wartość ziemi była zawsze szanowana i chroniona z miłością”.

Abp Depo przypomniał też nauczanie papieża z 1999 r., gdy w Zamościu Ojciec Święty zwrócił się do rządzących Polską, aby nie zapominali o obowiązku chronienia jej przed ekologicznym zniszczeniem, kształtowania postaw poszanowania dobra wspólnego, praw natury i życia. Jednocześnie przywołał słowa Jana Pawła II, który wówczas pytał – „Jak można skutecznie stawać w obronie przyrody, jeśli usprawiedliwiane są działania bezpośrednio godzące w samo serce stworzenia, jakim jest istnienie człowieka? Czy można przeciwstawiać się niszczeniu świata, jeśli w imię dobrobytu i wygody dopuszcza się zagładę nienarodzonych, prowokowaną śmierć starych i chorych, a w imię postępu prowadzone są niedopuszczalne zabiegi i manipulacje już u początków życia ludzkiego”.

Abp Depo apelował, by to papieskie wołanie nie pozostało bez odpowiedzi „w naszych wspólnotach rodzinnych, szkolnych, uniwersyteckich i kościołach”. – Dlatego naszym zadaniem jest ufna modlitwa do Ducha Świętego o rozpoznawanie prawdy i rozróżnianie duchów, które próbują nas omamić względnym spokojem o przyszłość. Albowiem jedynie Jezus Chrystus łączy w sobie przychodzenie Boga i widzenie spraw ludzkich po Bożemu” – wyjaśniał kaznodzieja.

Metropolita częstochowski życzył rolnikom, by odnosząc wszystkie swoje prace do Bożego planu Stworzenia, dochowując wierności prastarej tradycji np. pozdrawiania się imieniem Boga, byli zawsze świadomi swojej chrześcijańskiej godności i nie „dopuścili, by ją im odebrano”.

Za —> Mirosława Szymusik / Biuro Prasowe Jasnej Góry: Abp Depo: obowiązkiem chrześcijanina jest troska o szacunek dla praw natury i życia

Posłuchaj homilii abpa Wacława Depo:

Podczas uroczystej Sumy zostały pobłogosławione płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych stron kraju.

Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel rozpoczęły się w niedzielę o godz. 8.00 > Transmisja online


Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony, pod hasłem “Do Matki naszego zawierzenia”, rozpoczęło się w sobotę 4 września 2021.  Organizatorem rolniczego święta jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. To okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary. 

O godz. 19.00 Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę rolników przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. Apelem Jasnogórskim rozpoczęło się nocne czuwanie.

Mszę św. w bazylice poprzedził koncert „Pieśń o Ojczyźnie” Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”.

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszy 30. Krajowa Wystawa Rolnicza, podobnie jak rok temu usytuowana jest na parkingu jasnogórskim przy Domu Pielgrzyma a także w Alejach NMP.

Zobacz też > Rozpoczęły się jasnogórskie dożynki + Wieczorem rozpoczną się dożynki, poprzedza je Krajowa Wystawa RolniczaTrwa święto dziękczynienia za plonyPrzeor Jasnej Góry: składając dziękczynienie, prosimy, by nie zabrakło chleba i pokarmu, który krzepi duchowo

Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były tradycyjnie najliczniejsze. Szczególnie liczne przybywały one w święta maryjne w sierpniu i wrześniu.

W 1981 r. w czasach “Solidarności” pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych. Przybywający z wszystkich stron dziękowali Maryi za zebrane plony.

Po 1990 r., pielgrzymka odbywa się w połączeniu z jasnogórskimi dożynkami.

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Już za tydzień ogólnopolskie dożynki


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja