40 dni po Bożym Narodzeniu, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.
Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku, a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.
#Święto
✨OFIAROWANIA PAŃSKIEGO✨#Modlitwa
🙏 Wszechmogący, wieczny Boże, Twój Jednorodzony Syn, który przyjął nasze ludzkie ciało, został w dniu dzisiejszym przedstawiony w świątyni, pokornie Cię błagamy, spraw, abyśmy mogli stanąć przed Tobą z czystymi sercami. pic.twitter.com/sXiAsho8sA— Magnificat Polska (@MagnificatPL) February 2, 2019
Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Przed Mszą św. ma miejsce obrzęd błogosławienia świec i procesja ze świecami.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.
Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 2 lutego 2023 roku
Zobacz więcej —> Ofiarowanie Pańskie
Posłuchaj Ewangelii na 2 lutego 2023 r. wraz z komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego
Od 1997 roku w dniu 2 lutego Kościół obchodzi ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich.
– Osoby konsekrowane uczą nas poszukiwać oblicza Boga i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo – mówił bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, w homilii Mszy św. radiowej, której przewodniczył w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie w niedzielę 29 stycznia 2023 r., przed Dniem Życia Konsekrowanego.
Zobacz więcej —> episkopat.pl: Bp Kiciński: Osoby konsekrowane uczą nas poszukiwać oblicza Boga
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
„Cicha i wierna obecność” jest międzynarodowym projektem #PKWP. Docieramy do sióstr klauzurowych z ponad 35 krajów.Każda z mniszek raz w roku otrzymuje wsparcie na umowną „tonę węgla” (250 euro). #cichaiwiernaobecność #siostryzakonne
Więcej o kampanii:➡️https://t.co/Q0lOCbbO64 pic.twitter.com/lo88UYCd3u
— PKWP (@PomocKosciolowi) February 1, 2021
Czy w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Mimo wyjątkowego charakteru dnia 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) – 2 lutego 2023 r. wierni w Polsce nie są formalnie zobowiązani do udziału we Mszy świętej i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Polsce są bowiem:
• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)
• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 9 kwietnia 2023)
• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 21 maja 2023)
• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 28 maja 2023)
• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (8 czerwca 2023)
• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).
Polscy biskupi zachęcali jednak:
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.
Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych
#ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
♫ Antyfona Maryjna ♫
«O Panno nad pannami, jak to możliwe?
Przed Tobą ani po Tobie nie widziano nic podobnego.
Córki Jeruzalem, dlaczego mnie podziwiacie?
Boską jest tajemnicą to, co widzicie» pic.twitter.com/jMPOXOSrR8— Magnificat Polska (@MagnificatPL) February 2, 2018
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: