Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 luteg...

Czy w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

40 dni po Bożym Narodzeniu, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku, a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.

Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Przed Mszą św. ma miejsce obrzęd błogosławienia świec i procesja ze świecami.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.

Zobacz więcej:

⇒ brewiarz.pl: Ofiarowanie Pańskie

⇒ 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

Czy w piątek 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego, obowiązuje post?


Posłuchaj Ewangelii na 2 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego


Od 1997 roku w dniu 2 lutego Kościół obchodzi ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich.

– Osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas. Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, w Liście na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.

Przeczytaj —> List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 02.02.2024 r.

Zobacz też:

⇒ Bp Kiciński: Istotą życia zakonnego jest poszukiwanie oblicza Boga w drugim człowieku

⇒ Bp Kiciński: Osoby konsekrowane prowokują do stawiania pytań – Homilia


Poprzez kampanię „Cicha i wierna obecność” POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE dociera ze wsparciem do WSZYSTKICH ŻEŃSKICH ZAKONÓW KONTEMPLACYJNYCH w Polsce. „Siostry podejmują pracę, a dziennie są w stanie poświęcić na nią dwie, trzy godziny. To jednak za mało, by mogły się utrzymać” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło. Wykładowca UKSW przywołuje obraz bijącego dzwonu.

„Kiedyś siostry miały w swoich klasztorach DZWON przy furcie i gdy brakowało im jedzenia, uderzały w ten dzwon, prosząc okolicznych mieszkańców o wsparcie. Dzisiaj to MY musimy być tym DZWONEM!” – podkreśla dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Zobacz —> pkwp.org: Cicha i wierna obecność oraz W milczeniu szukają tego, co najcenniejsze


Czy w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Mimo wyjątkowego charakteru dnia 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) – 2 lutego 2023 r. wierni w Polsce nie są formalnie zobowiązani do udziału we Mszy świętej i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Polsce są bowiem:

• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)

• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)

• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)

• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)

• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)

• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).

Polscy biskupi zachęcali jednak:

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych