Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego R...

2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

W dniu 2 lutego, 40 dni po Bożym Narodzeniu, przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

Według Ewangelii Jezus, zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. Wtedy też starzec Symeon wypowiedział proroctwo nazywając Jezusa „światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela”. Dlatego święto to jest bogate w symbolikę światła.

Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku, a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.

Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Przed Mszą św. ma miejsce obrzęd błogosławienia świec i procesja ze świecami.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.

Zobacz więcej o święcie Ofiarowania Pańskiego —> na brewiarz.pl

Zobacz też:

⇒ Czy w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

⇒ Czy w piątek 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego, obowiązuje post?


Posłuchaj Ewangelii na 2 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego


“Po raz pierwszy otrzymujemy płonącą świecę na chrzcie. Oznacza ona zapalenie światła wiary w naszej duszy. Jest znakiem ogarnięcia nas przez Chrystusa swoimi mocami i swym światłem. Po raz drugi – często tę samą świecę – trzymamy zapaloną podczas I Komunii św. W wielu bowiem rodzinach jest piękny, godny rozpowszechniania zwyczaj przechowywania tej chrzcielnej świecy do I Komunii św., a także do ślubu. Przynosi się ją także do kościoła każdego roku w Wielką Sobotę, by jej płomień zapalić od nowo poświęconego paschału.

Zapalajmy ją częściej. Zapalajmy w domach, kiedy robi się w nich burzowo, kłótliwie, kiedy lodowaty grad niszczy uprawy wzajemnej miłości, kiedy wybuchają pożary zawiści, kiedy zagraża powódź pazerności. Niech gromnica nie będzie tylko jednym z przechowywanych w naszym domu bibelotów. Zapalajmy ją także wtedy, gdy ktoś z domowników ciężko choruje, gdy został okradziony, napadnięty, oszukany, poniżony, odrzucony, opuszczony. Przywróćmy zwyczaj wkładania jej do ręki konającym, opuszczającym ten świat naszym bliskim” …

Czytaj całość —> Ks. Florian, niedziela.pl: Gromnica – świeca nieco zapomniana


Od 1997 roku w dniu 2 lutego Kościół obchodzi ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich.

– Osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas. Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, w Liście na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.

Przeczytaj —> List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 02.02.2024 r.

– Osoby konsekrowane zapraszają nas do Kościoła, aby spotkać się z Bogiem miłującym, i doświadczywszy tej miłości dzielić się nią z innymi. Istotą życia zakonnego jest poszukiwanie oblicza Boga w drugim człowieku – powiedział bp Jacek Kiciński CMF podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego 2024. Temat konferencji brzmiał: „Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie”.

(…) O. Kazimierz Malinowski OFMConv, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, mówił o Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w którym zostali przyjęci uchodźcy. „W sumie przez nasz dom przewinęło się 167 osób z Ukrainy. Chciałbym podkreślić niezwykłe otwarcie i pomoc ze strony naszych sąsiadów. Do tego stopnia, że przez pięć miesięcy mogliśmy utrzymać sto osób z darów przekazanych nam od ludzi. To był okres wielkiej solidarności” – zaznaczył.

O. Malinowski zwrócił uwagę, że ludzie, którzy przyjechali z Ukrainy, przybyli z traumą wojenną. „Pomagaliśmy się im odnaleźć w polskiej rzeczywistości. Relacje między naszymi siostrami i braćmi a uchodźcami z Ukrainy były rodzinne. To doświadczenie, które trwało półtora roku, było niezwykle cenne dla nas, jako dla wspólnoty. Zostaliśmy ubogaceni inną kulturą osób, które przybyły z Ukrainy” – dodał. Zauważył, że zakonnicy i zakonnice byli przekaźnikami dobra, które przyszło od okolicznych ludzi…

Zobacz relację —> episkopat.pl: Bp Kiciński: Istotą życia zakonnego jest poszukiwanie oblicza Boga w drugim człowieku

Zobacz też —> episkopat.pl: Bp Kiciński: Osoby konsekrowane prowokują do stawiania pytań – Homilia


W Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego, w Polsce odbywa się zbiórka na klasztory kontemplacyjne. W całym kraju jest 80 domów klauzurowych, w których żyje ponad 1,2 tys. mniszek.

W Polsce jest obecnie ponad 30 tysięcy osób konsekrowanych. Ponad 16 tysięcy to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Około 11 tysięcy osób konsekrowanych to zakonnicy. W klasztorach kontemplacyjnych żyje około 1250 mniszek. Oprócz tego ponad tysiąc osób gromadzą instytuty świeckie, prawie 750 osób wybrało zaś indywidualną formę życia konsekrowanego – są to dziewice konsekrowane, wdowy i pustelnicy…

Poprzez kampanię „Cicha i wierna obecność” POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE dociera ze wsparciem do WSZYSTKICH ŻEŃSKICH ZAKONÓW KONTEMPLACYJNYCH w Polsce. „Siostry podejmują pracę, a dziennie są w stanie poświęcić na nią dwie, trzy godziny. To jednak za mało, by mogły się utrzymać” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło. Wykładowca UKSW przywołuje obraz bijącego dzwonu.

„Kiedyś siostry miały w swoich klasztorach DZWON przy furcie i gdy brakowało im jedzenia, uderzały w ten dzwon, prosząc okolicznych mieszkańców o wsparcie. Dzisiaj to MY musimy być tym DZWONEM!” – podkreśla dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Zobacz —> pkwp.org: Cicha i wierna obecność oraz W milczeniu szukają tego, co najcenniejsze


Posłuchaj fragmentu Kazania św. Sofroniusza, biskupa na święto Ofiarowania Pańskiego:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 2 lutego 2023