Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 4 maja 2018 obowiązuje post?

Czy w piątek 4 maja 2018 obowiązuje post?

Piątek 4 maja 2018 r. to piątek V Tygodnia Okresu Wielkanocnego, wyjątkowego, radosnego okresu liturgicznego, który trwa w Kościele od Wigilii Paschalnej do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, w tym roku od 31 marca/1 kwietnia do 19 maja. To także liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Floriana, męczennika oraz Pierwszy piątek miesiąca.

Zobacz też —> Czy w piątek 3 maja 2019 obowiązuje post?

Wierni w Polsce są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) lub gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 13 i 14 marca w Warszawie, biskupi podjęli m.in. kwestię udzielenia dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 maja 2018 r. Decyzja o ewentualnym udzieleniu dyspensy na ten dzień w poszczególnych diecezjach leży w gestii biskupów diecezjalnych.

Warto więc sprawdzić na stronie własnej diecezji, czy dyspensa taka została na piątek 4 maja 2018 r. udzielona. Uczynili tak, zachęcając korzystających z tej dyspensy do podjęcia innych form aktów pokutnych (np. modlitwa w intencji Papieża, Ojczyzny, uczynki miłosierdzia):

Arcybiskup metropolita warszawski (dla Archidiecezji Warszawskiej)—> Kard. Nycz udziela dyspensy na piątek 4 maja

Biskup warszawsko-praski (dla Diecezji Warszawsko-Praskiej) —> Komunikat w sprawie dyspensy w dniu 4 maja 2018 roku

Arcybiskup metropolita krakowski (dla Archidiecezji Krakowskiej) —> Komunikat o dyspensie na dzień 4 maja 2018 r.

Arcybiskup metropolita poznański (dla Archidiecezji Poznańskiej) —> Dyspensa 4 maja

Arcybiskup metropolita gnieźnieński (dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej) —> Dyspensa 4 maja


Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św na dziś

Zobacz też —> Mateusz.pl: Charakter dni powszednich Okresu Wielkanocnego


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce