Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 1 czerwca 2018 obowiązuje post?

Czy w piątek 1 czerwca 2018 obowiązuje post?

Piątek 1 czerwca 2018 r., przeżywany w tym roku dzień po uroczystości Bożego Ciała to liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Justyna  męczennika i Pierwszy piątek miesiąca czerwca oraz Międzynarodowy Dzień Dziecka.


Zobacz też —> Czy w piątek 29 czerwca 2018 obowiązuje post?


Wierni w Polsce są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) lub gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Decyzja o ewentualnym udzieleniu dyspensy na ten dzień w poszczególnych diecezjach leży w gestii biskupów diecezjalnych.

Warto sprawdzić na stronie własnej diecezji, czy dyspensa taka została na piątek 1 czerwca 2018 r. udzielona. Uczynili tak, zachęcając korzystających z tej dyspensy do podjęcia innych form aktów pokutnych (takich jak modlitwa w intencji Papieża, Ojczyzny, uczynki miłosierdzia) np:

Arcybiskup metropolita warszawski (dla Archidiecezji Warszawskiej)—> Dyspensa na piątek po Bożym Ciele

Biskup warszawsko-praski (dla Diecezji Warszawsko-Praskiej) —> Komunikat w sprawie dyspensy w dniu 1 czerwca 2018 roku

Biskup Polowy Wojska Polskiego (dla wiernych Ordynariatu Polowego) —> Informacja

Arcybiskup metropolita gdański (dla Archidiecezji Gdańskiej) —> Dyspensa na piątek 1 czerwca

Arcybiskup metropolita lubelski (dla Archidiecezji Lubelskiej) —> Dyspensa na piątek – 1 czerwca 2018 r.

Biskup Bielsko-Żywiecki (dla Diecezji Bielsko-Żywieckiej) —> Dyspensa w piątek 1 czerwca 2018 roku

Biskup Ełcki (dla Diecezji Ełckiej) —> Dyspensa od pokarmów mięsnych – 1 czerwca 2018

Uwaga – Arcybiskup metropolita warmiński decyzję o ewentualnym udzieleniu dyspensy na ten dzień w poszczególnych parafiach pozostawił proboszczom —> Informacja w sprawie dyspensy na 1 czerwca 2018 roku


Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św na dziś


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce