Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Apel Biskupa Polowego Wojska Polskiego z okazji 73...

Apel Biskupa Polowego Wojska Polskiego z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Do udziału we Mszach św. i modlitwach w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego zachęcił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. – Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości – napisał w specjalnym apelu.

Główne uroczystości z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego będą miały miejsce 31 lipca i 1 sierpnia. W poniedziałek o godz. 18.00 na Placu Krasińskich w Warszawie przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie uroczysta, polowa Msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się apel poległych, a następnie koncert „Chłopcy z tamtych lat”.

We wtorek 1 sierpnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W godzinę „W” hołd powstańcom oddadzą najwyższe władze państwowe pod pomnikiem Gloria Victis. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju odezwą się natomiast dzwony. – Niech ich głos będzie zachętą do zatrzymania się, krótkiej refleksji i modlitwy, tam, gdzie będziemy przebywać – czytamy w apelu biskupa polowego Józefa Guzdka.

Zobacz —> PROGRAM UROCZYSTOŚCI

***

Publikujemy tekst apelu Biskupa Polowego Wojska Polskiego:

W historii naszego narodu było wiele takich wydarzeń, które ukształtowały naszą teraźniejszość. Należy do nich Powstanie Warszawskie, którego 73. rocznicę będziemy obchodzić. Z szacunkiem chylimy głowy przed każdym żyjącym powstańcem, który gotowy był oddać swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. W modlitwie pochylamy się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, harcerzy i harcerek – wszystkich walczących podczas wolnościowego zrywu, a także nad grobami mieszkańców Warszawy, którzy polegli i zmarli, bo pomagali powstańcom i nie opuścili swojego miasta.

Podczas Mszy św. celebrowanej na Placu Krasińskich 31 lipca br. o godz. 18.00 do Eucharystycznej Ofiary Chrystusa dołączymy ofiarę naszych rodaków złożoną w 1944 roku. Ich krew wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności. Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości, jakimi są: mająca swe źródło w Bogu godność każdego człowieka, dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo państwa.

Dlatego też pragnę zachęcić do udziału we Mszach św. i modlitwach, które odbywać się będą zarówno w Warszawie, w każdym kościele garnizonowym, jak też w świątyniach w całym kraju.

1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinie „W” – odezwą się dzwony z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju; niech ich głos będzie zachętą do zatrzymania się, krótkiej refleksji i modlitwy, tam, gdzie będziemy przebywać.

Swoją postawą dajmy świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o dobro wszystkich Polaków oraz szacunku wobec bohaterów Powstania Warszawskiego.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

Warszawa, 29 lipca 2017 roku


Info za —> BPKEP/www.ordynariat.wp.mil.pl: Apel Biskupa Polowego Wojska Polskiego z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego