Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

8 lutego – Wspomnienie św. Józefiny Bakhity ...

8 lutego – Wspomnienie św. Józefiny Bakhity i Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi

W dniu 8 lutego Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne św. Józefiny Bakhity, dziewicy.

Józefina urodziła się w regionie Darfur w Sudanie blisko wioski Jebel Agilere około roku 1868. Porwana jeszcze jako dziewczynka i wielokrotnie sprzedawana na targach niewolników, doświadczyła okrutnej niewoli. Bakhitą” (po arabsku: szczęśliwą) nazwali ją łowcy niewolników, którzy uprowadzili ją z jej kraju. Wyzwolona wreszcie, w Wenecji została chrześcijanką oraz zakonnicą u kanosjanek i resztę życia spędziła w mieście Schio w okolicach Vicenzy we Włoszech, wszystkim niosąc wsparcie. Zmarła w roku 1947.

W 1992 r. beatyfikował ją św. Jan Paweł II. W następnym roku, podczas swej podróży apostolskiej do Afryki, mówił: “Ciesz się, Afryko! Bakhita wróciła do ciebie: córka Sudanu, sprzedana w niewolę, cieszy się już wolnością – wolnością wiekuistą, wolnością świętych!” W październiku 2000 r. św. Jan Paweł II kanonizował Józefinę Bakhitę. Benedykt XVI w encyklice Spe salvi przytoczył natomiast jej życiorys jako przykład nierozerwalnej i determinującej relacji wiary i nadziei w życiu chrześcijan.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 8 lutego | św. Józefina

“Podróż w godności”: Słuchaj, śnij, działaj jest tematem X Edycji Międzynarodowego Dnia Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi, obchodzonego 8 lutego 2024 r. W tym dniu przypada święto św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy, która jako dziecko przeżyła traumatyczne doświadczenie bycia ofiarą handlu ludźmi.

Handel ludźmi to proces, w wyniku którego ludzie są zmuszani lub zwabieni przez fałszywe perspektywy, rekrutowani, przenoszeni oraz zmuszani do pracy i życia w warunkach wyzysku lub znęcania się. Jest to złożona rzeczywistość, często powiązana z migracją. Handel ludźmi jest zatem procesem, który nabiera kształtu w wyniku zwrotów akcji i zniewolenia oraz przemocy fizycznej, psychicznej i duchowej. Ludzie są deformowani i zredukowani do przedmiotów, które można wykorzystać i eksploatować dla zysku. Ofiary handlu ludźmi są wykorzystywane seksualnie, jako dzieci, zmuszane do wczesnych i przymusowych małżeństw lub wyzysku w pracy w różnych sektorach itp. (https://preghieracontrotratta.org/)

Poprzez ten przewodnik duszpasterski chcemy zachęcić Was do uświadomienia sobie powagi tej zbrodni, która zniewala i wykorzystuje człowieka; abyśmy pozwolili się oświecić Słowem Bożym i podjęli konkretne działania. I abyśmy modlili się za ludzi, głównie biednych i marginalizowanych, migrantów i uchodźców, kobiety i dziewczęta. I modlić się za wszystkie ofiary i o nawrócenie handlarzy ludźmi.

Aby wziąć udział w Dniu Modlitwy i Refleksji Przeciw Handlowi Ludźmi oraz uzyskać więcej informacji na temat tygodniowych wydarzeń organizowanych w tym roku, zapraszamy na oficjalną stronę internetową: https://preghieracontrotratta.org/.

Zobacz więcej —> Sie Bakhita: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Świadomości Przeciwko Handlowi Ludźmi

Pod patronatem Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych działa Sieć Bakhita. Inicjatorkami sieci są siostry zakonne z różnych zgromadzeń, dla których pomoc ofiarom handlu ludźmi jest tematem bliskim i ważnym…

Zobacz też —> Wspomnienie patronki niewolników św. Józefiny Bakhity – Dr Radosław Malinowski dla PKWP: Przestępcy nie szukają najbiedniejszych


Papież Franciszek wezwał do zjednoczenia wysiłków w walce z globalnym zjawiskiem handlu ludźmi. Przypomniał, że wciąż wiele osób jest oszukiwanych fałszywymi obietnicami, a następnie poddanych wyzyskowi i nadużyciom. We wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej niewolnicy, która po uwolnieniu została siostrą zakonną, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Szacuje się, że ten haniebny proceder dotyczy rocznie ponad 25 mln osób.

Czytaj całość —> vaticannews.va: Franciszek wezwał do walki z handlem ludźmi: 25 mln ofiar rocznie


“Kiedy zapytano ją, co uczyniłaby, spotkawszy swoich prześladowców, powiedziała: „Uklękłabym, aby ucałować ich ręce, gdyż gdyby się to nie stało, nie byłabym dzisiaj chrześcijanką i zakonnicą”.

Kiedy miała siedem lat, arabscy handlarze porwali ją z domu rodzinnego i sprzedali do niewoli. Mała Sudanka doznała takiego szoku, że zapomniała nawet własnego imienia. Porywacze nazwali ją Bakhita, co po arabsku znaczy „szczęściara”. Dla kilkuletniej niewolnicy to słowo musiało brzmieć jak okrutne szyderstwo. Okazało się proroctwem. Jan Paweł II ogłosił Józefinę Bakhitę (1869–1947) błogosławioną, a w roku 2000 świętą…

Zobacz więcej —> wiara.pl: Ks. Tomasz Jaklewicz: Szczęściara – św. Józefina Bakhita


„Chciałabym latać, aby dotrzeć do wszystkich i oświecić ich w wierze, ponieważ misjonarzy jest mało, a Afryka jest wielka” – powiedziała kiedyś Bakhita. Dziś dociera w różne zakątki świata. Nabożeństwo za jej wstawiennictwem rozwinęło się w Indiach, w Brazylii, Ameryce. W internecie jest wiele stron jej poświęconych.

Zmarła po długiej chorobie 8 lutego 1947 r. w domu zgromadzenia w Schio. Mówiła: „Gdy ktoś kogoś naprawdę kocha, wówczas mocno pragnie być blisko niego. Dlaczegóż więc bać się śmierci? Śmierć przybliża nas do Boga!”. Przed domem zakonnym zebrał się tłum, by po raz ostatni zobaczyć ich „świętą Matkę Czarnuszkę” oraz by ją prosić o wstawiennictwo. W momencie agonii jeszcze raz przeżywała czasy niewolnictwa i kilkakrotnie błagała pielęgniarkę: „Zdejmijcie mi łańcuchy, są ciężkie!”.

„Wdzięk, jaki siostra Bakhita, miała w sobie i którym nadal przyciąga osoby najróżniejszych stanów, jest naprawdę niezwykły. Nie zrobiła nic nadzwyczajnego, a jednak wielu jej szuka, wielu zmienia życie po poznaniu jej, wielu wspomina ją z podziwem. Jej sekretem jest głęboka więź z Bogiem – z Gospodarzem” – wspomina s. Ilva Fornaro, przełożona generalna kanosjanek w latach 1996–2002. Przesłanie Bakhity jest proste: „Bądźcie dobrzy, kochajcie Pana, módlcie się za tych, którzy Go nie znają. Bądźcie świadomi szczęścia, polegającego na tym, że wy Go znacie!”

Czytaj całość —> gosc.pl: Krzysztof Błażyca, Święci na czas oczekiwania: Józefina Bakhita


Siostry kanosjanki – Zgromadzenie Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich – są również obecne w Polsce. Ich domy zakonny znajdują się w Gosławicach koło Tarnowa i w Krakowie. W domu mieszka kilka sióstr, wszystkie przyjechały do Polski z zagranicy. Ich dom przez cały rok przyjmuje uczestników różnego rodzaju rekolekcji: księży, zakonnice i osoby świeckie.


Jan Paweł II o św. Józefinie Bakhicie:

(fragment homilii kanonizacyjnej 123 błogosławionych z dnia 1 października 2000 roku)

“«Prawo Pana doskonałe — (…) poucza prostaczka» (Ps 19 [18], 8).

Słowa z dzisiejszego psalmu responsoryjnego rozbrzmiewają doniosłym echem w życiu s. Józefiny Bakhity. Uprowadzona i sprzedana w niewolę, gdy miała zaledwie siedem lat, wiele wycierpiała z rąk okrutnych panów. Zyskała jednak zrozumienie głębokiej prawdy, że to Bóg, a nie człowiek jest prawdziwym Panem każdej ludzkiej istoty, każdego ludzkiego życia. To doświadczenie stało się źródłem wielkiej mądrości dla tej pokornej córy Afryki.

W dzisiejszym świecie tysiące kobiet nadal pada ofiarą niesprawiedliwości, nawet w rozwiniętych, nowoczesnych społeczeństwach. W św. Józefinie Bakhicie dostrzegamy wspaniałą rzeczniczkę prawdziwej emancypacji. Historia jej życia nie skłania do biernego oporu, ale budzi zdecydowaną wolę skutecznego działania w celu uwolnienia dziewcząt i kobiet od ucisku i przemocy oraz przywrócenia im godności, tak aby mogły w pełni korzystać ze swoich praw…

(…) Zachęcam cały Kościół, aby prosił św. Józefinę Bakhitę o wstawiennictwo w intencji wszystkich naszych prześladowanych i zniewolonych braci i sióstr, zwłaszcza w Afryce i w jej ojczystym Sudanie, tak aby mogli oni zaznać pojednania i pokoju.

Słowa serdecznego pozdrowienia kieruję na koniec do kanosjańskich Córek Miłości, które dzisiaj radują się z wyniesienia swojej współsiostry do chwały ołtarzy. Oby umiały czerpać z przykładu św. Józefiny Bakhity nowe bodźce do ofiarnej służby Bogu i bliźniemu.”

Zobacz pełny tekst homilii —> opoka.org.pl: Jan Paweł II, Wpatrujmy się we wzory świętości 

Źródło: L’Osservatore Romano 1/2001