Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

71. Światowy Dzień Trędowatych – Niedziela, ...

71. Światowy Dzień Trędowatych – Niedziela, 28 stycznia 2024

W ostatnią niedzielę stycznia, w tym roku 28 stycznia 2024, po raz 71. obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. To okazja do przypomnienia o wciąż trwającym dramacie ludzi chorych na trąd oraz o pomocy, jakiej udziela im Kościół katolicki. To też okazja do szczególnej modlitwy i wsparcia misjonarzy i misjonarek niosącym pomoc trędowatym.

Kiedy wielki orędownik cywilizacji miłości Raoul Follereau podejmował inicjatywę ustanowienia tego dnia, myślał o walce z wszelkimi odmianami trądu: relatywizmem moralnym, egoizmem, neopogaństwem i innymi współczesnymi chorobami. Zabiegał on też nieskutecznie przez wiele lat w ONZ o ustanowienie Światowego Dnia Pokoju, który w końcu do kalendarza wprowadził papież, św. Paweł VI.

Po okresie radykalnego spadku notowanych przypadków trądu, od kilku lat liczba trędowatych nie zmniejsza się. Dotyczy to zwłaszcza Indii, które są największym ogniskiem tej choroby. Jedna trzecia wszystkich trędowatych znajduje się pod opieką ośrodków noszących imię inicjatora światowej akcji na rzecz trędowatych Raoula Follereau, w których pracują między innymi polscy misjonarze.

Info i foto na podstawie —> follereau.org / brewiarz.katolik.pl / BP KEP / vaticannews.va: 28 stycznia: 71. Światowy Dzień Trędowatych

Zobacz też —> follereau.org: 71. Światowy Dzień Trędowatych

– Nasza sytuacja była bardzo trudna i bez wsparcia od Papieża nie wiem, jak byśmy sprostali najpilniejszym potrzebom naszych dzieci, zarówno żywnościowym jak i edukacyjnym – mówi Radiu Watykańskiemu doktor Helena Pyz. Polska lekarka od 35 lat niesie pomoc trędowatym w Indiach. Kierowany przez nią ośrodek Jeevodaya koncentruje się na edukacji dzieci z rodzin trędowatych, zapewniając im wykształcenie od przedszkola po maturę. W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych…

Czytaj całość —> vaticannews.va: Papież wsparł polską lekarkę trędowatych w Indiach

Więcej informacji o Jeevodaya, pracy doktor Heleny Pyz i możliwości pomocy na ⇒ www.jeevodaya.org


Fundacja Polska Raoula Follereau to niedochodowa organizacja, która powstała aby wspierać najbiedniejszych z biednych. Inspiracja wypłynęła od jej Patrona – Raoula Follereau, który całe swoje życie poświęcił walce z trądem, chorobą, która od czasów biblijnych jest przekleństwem ludzi biednych i zapomnianych.

Fundacja powołana została na mocy misji stworzenia formacyjnego i charytatywnego dzieła Follereau w Europie Środkowej, jakiej udzielił doktorowi Kazimierzowi Szałacie kontynuator dzieła Raoula Follereau, André Récipon. Wszystko zaczęło się od spotkania przedstawicieli ruchu Follereau w Sali Klementyńskiej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który wyraził uznanie dla inicjatywy stworzenia Fundacji i zachęcał do podjęcia w Polsce myśli i dzieła tego wielkiego humanisty dwudziestego wieku.

Więcej —> www.follereau.org