Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

5-12 lutego 2023 – Europejskie Kontynentalne...

5-12 lutego 2023 – Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne w Pradze – Apel o modlitwę

W dniach od 5 do 12 lutego 2023 r. odbywa się w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne. W spotkaniu bierze udział polska delegacja, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, zachęca do modlitwy w intencji Zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Pierwsza część Zgromadzenia, trwająca od 5 do 9 lutego 2023, ma charakter zgromadzenia eklezjalnego i bierze w niej udział 200 uczestników. Spośród nich 156 to delegaci 39 Konferencji Episkopatów, członków CCEE. Każda delegacja narodowa składa się z przewodniczącego Konferencji Episkopatu i 3 innych delegatów reprezentujących cały Lud Boży, wybranych w celu zapewnienia odpowiedniej obecności świeckich, zakonników i zakonnic, diakonów i kapłanów.

W ostatnich dwóch dniach, od 10 do 12 lutego, spotkają się przewodniczący Konferencji Episkopatów, aby – jak wskazuje Nota metodologiczna o zgromadzeniach kontynentalnych – „kolegialnie odczytać na nowo przeżyte doświadczenie synodalne z punktu widzenia ich specyficznego charyzmatu i roli”.

Z Polski w obradach Zgromadzenia, poza abp. Stanisławem Gądeckim, biorą udział abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod. Ponadto w spotkaniu będzie uczestniczyć siedmiu delegatów online.

Posłuchaj Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski:

Zgromadzenie kontynentalne w Pradze organizowane jest przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) we współpracy z Konferencją Episkopatu Czech i Archidiecezją Praską.

Oficjalna strona zgromadzenia to ⇒ prague.synod2023.org

Info i audio na podstawie —> CCEE / BP KEP: 5-12 lutego: Zgromadzenie kontynentalne Synodu w Pradze

Fot. prague.synod2023.org / ed.

W Watykanie 27 października 2022 r. zaprezentowano dokument roboczy na kontynentalny etap procesu synodalnego.

Został on opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Poniżej prezentujemy jego polskie tłumaczenie.

Czytaj całość / tekst dokumentu —> episkopat.pl: Polskie tłumaczenie dokumentu roboczego na kontynentalny etap synodu


– Przeżyjmy zatem tę sposobność spotkania, słuchania i refleksji jako czas łaski – powiedział papież Franciszek w dniu 9 października 2021 r., w przemówieniu inaugurującym XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów “Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, które potrwa do października 2023 roku obejmując trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną.

Zobacz —> XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów – Inauguracyjne przemówienie i homilia papieża Franciszka


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja