Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego &#...

40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego – Msza św. w Archikatedrze Warszawskiej o owoce jego beatyfikacji – 28 maja 2021

W 40. rocznicę śmierci Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w Archikatedrze Warszawskiej mieszkańcy stolicy modlili się o owoce jego beatyfikacji. Mszę św. w tej intencji odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który wygłosił również kazanie na temat “Kardynał Stefan Wyszyński a List biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Z Zuzeli, rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego, przyszło w pieszej, kilkudniowej pielgrzymce siedem pątniczek.

Zobacz —> Fotorelację

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28 dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej Archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 roku trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego.

W kazaniu abp Stanisław Gądecki wskazał na rolę kard. Wyszyńskiego w powstaniu Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zwrócił m.in. uwagę, iż wielu historyków uznało to orędzie za najważniejszy dokument okresu powojennego i za punkt zwrotny dla rozwoju wydarzeń w Europie.

… W podsumowaniu roli Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich i wkładu w jego powstanie Prymasa Wyszyńskiego, abp Gądecki przywołał wypowiedź kard. Ratzingera, prezentującego przed laty dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej “Pamięć i pojednanie”.

Tekst homilii —> abpa Stanisława Gądeckiego

Na zakończenie Mszy świętej, którą wraz z abp. Gądeckim koncelebrowali biskupi pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, bp Michał Janocha wyraził radość, że w 40. rocznicę śmierci Prymasa, a zarazem przewodniczącego Episkopatu, Eucharystii przewodniczył aktualny przewodniczący KEP. Dziękował głównemu celebransowi “za słowo o liście z przeszłości, które jest skierowane do teraźniejszości i jak każdy Boży list również do przyszłości”. – “Mazowsze” modląc się z nami pokazało, że to co ludowe i uniwersalne to jeden świat, Boży świat – dziękował również chórzystom z zespołu pieśni i tańca bp Janocha.

Następnie zebrani w bazylice archikatedralnej przeszli do kaplicy Prymasa Tysiąclecia, gdzie abp Gądecki poprowadził modlitwę o owoce beatyfikacji. Zakończył ją Apel Jasnogórski. Ostatnim akcentem uroczystości było “Alleluja” Haendla brawurowo wykonane przez chórzystów z “Mazowsza”.

Info i wideo na postawie —> awo/archwwa.pl: “Radość z bliskiej beatyfikacji”. Przewodniczący Episkopatu modlił się w 40. rocznicę śmierci Prymasa Wyszyńskiego oraz Msza w Archikatedrze w 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. TRANSMISJA


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: