Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

30 tys. pielgrzymów na 27. Ogólnopolskich Spotkani...

30 tys. pielgrzymów na 27. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Sanktuarium w Licheniu w 26-28 lipca 2019

“Znów nabierzesz sił” to hasło przewodnie spotkania osób uzależnionych oraz ich bliskich, które trwało w dniach 26-28 lipca 2019 r. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wydarzenie już w piątek rozpoczęły mityngi w licheńskiej bazylice: dla anonimowych alkoholików oraz dla dorosłych dzieci alkoholików. W Kaplicy Trójcy Świętej realizowany był program „Ocaleni”, który 15 sierpnia zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, które odbyły się w Licheniu już po raz 27, zgromadziły rekordową liczbę  – ponad 30 000 uczestników.

„Maryja chce wyprosić dla nas łaskę wolności, której każdy z nas potrzebuje i szuka. Ona chce, byśmy doświadczyli tu…

Opublikowany przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Sobota, 27 lipca 2019

 

Sobotni poranek, 27 lipca 2019 r. rozpoczął się drogą krzyżową. Modlitwie uzależnionych i ich rodzin przewodniczył prowadząc rozważania ks. Stanisław Kowalski. Podczas nabożeństwa uczestnicy dzielili się świadectwem swojego życia i drogi do trzeźwości.

Tuż przed południem, o godz. 11.30, na ołtarzu polowym oficjalnie rozpoczęto licheńskie spotkania trzeźwościowe. Uczestników powitał kustosz sanktuarium – ks. Janusz Kumala MIC, przypominając słowa św. Jana Pawła, które papież-Polak powiedział o licheńskim sanktuarium w 1999 r., iż „jest to miejsce, które Maryja bardzo umiłowała”.

Ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, podczas inauguracji 27. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych

Ks. Janusz Kumala MIC podczas otwarcia Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych

Opublikowany przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Sobota, 27 lipca 2019

 

– „Dzisiaj widać, że Maryja umiłowała nas, którzy tutaj przybywamy, którzy tutaj jesteśmy. W czasie tych dni zachęcam, aby na tę matczyną miłość odpowiedzieć. Wśród bogatego paragramu niech nie zabraknie osobistego spotkania z Matką Bożą, aby Jej podziękować, aby Ją prosić o pomoc, aby przytulić się do Jej kochającego i matczynego serca; aby poczuć jeszcze bardziej, że każdy z nas jest kochany przez Pana Boga” – mówił ks. Kumala.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu byli autorzy książek o tematyce uzależnień: Mika Dunin, Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz Meszuge. To właśnie ostatni autor otrzymał w tym roku nagrodę „Pelikan”, która przyznawana jest osobom zasłużonym dla środowisk trzeźwościowych w Polsce. Po południu kilkaset osób słuchało świadectwa jego życia, które opowiedział przy ołtarzu polowym przed kościołem św. Doroty.

Za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na „wieczny mityng” modlono się w czasie mszy o 14.30. Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył ks. Dariusz Kwiatkowski MIC. ”Byli przed nami również ci, którym wiele zawdzięczamy, a których już wśród nas nie ma. Chcemy wspomnieć ich przed Bogiem” – mówił marianin. „Tej wspólnocie być może zawdzięczamy życie, mamy głęboko w sercu wdzięczność do Boga za to, że dziś jestem trzeźwy”.

W sobotę, 27 lipca o godzinie 14. 30 odbyła się Msza Św. za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na…

Opublikowany przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Sobota, 27 lipca 2019

 

Równolegle, na placu przed nową dzwonnicą odbywało się drugie Ogólnopolskie Spotkanie Społeczności „Ocalonych” oraz koncert w czasie którego zaśpiewali: Ania Pietrzak, Ania Lorenc, Piotr Magiel, MSW Skład, Raper Arkadio.

W czasie spotkań trzeźwościowych zorganizowano 16 mityngów dla wielu grup, m. in.: Anonimowych Alkoholików, Narkomanów, Palaczy, Narkomanów, Przemocowców, Depresantów, Jedzenioholików, Hazardzistów a także ich bliskich. Odbyły się także spotkania dla uzależnionych w języku rosyjskim oraz ukraińskim oraz miting Wspólnoty św. Jakuba 12 kroków dla chrześcijan.


„Maryja chce wyprosić dla nas łaskę wolności, której każdy z nas potrzebuje i szuka. Ona chce, byśmy doświadczyli tu przemiany serca i naszego życia” – mówił ksiądz Janusz Kumala, kustosz Sanktuarium witając ponad 30 000 wiernych biorących udział w głównej Mszy Świętej sprawowanej za uczestników i członków ich rodzin. Sprawowana o godzinie 19.00 Eucharystia zgromadziła rzesze wiernych w licheńskiej świątyni a także przed nią, gdzie liturgia była transmitowana na telebimie.

„Nasze spotkania licheńskie stały się międzynarodowymi – widzę braci ze Lwowa, Ukrainy, Białorusi. Zaczęły się 27 lat temu od 150 osób a dziś jest nas więcej niż 30 000 – z różnych narodów” – mówił ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w wygłoszonej homilii. „Bogu zależy na naszym życiu. Bóg szuka ludzi, widzi wartość każdego z nas. stał się człowiekiem, aby nas wyrwać z tyranii grzechu” – powiedział marianin komentując dzisiejsze czytania.

„Nie potrafimy kochać tych, którzy kochają nas i doświadczać miłości od innych. Dlatego Bóg chce zmienić nasze życie – to jest Dobra Nowina. Nasze życie jest tak skomplikowane, bo ciągle myślimy o sobie. Odpowiedzią jest Jezus, dzięki któremu możemy stać się sprawiedliwymi ludźmi – kontynuował ks. Robert – Dziś słyszymy tę Dobrą Nowinę: „znów nabierzesz sił” – Bóg nigdy nie brzydzi się naszymi grzechami i upadkami. Jego miłość jest niewyczerpalna! Nic i nikt jej nie zmieni. On jest nam bliższy niż my sami sobie!”. W czasie Eucharystii pobłogosławiono dyplomy i medale dla osób obchodzących 25 rocznicę trzeźwości. Uczestnicy wyrazili swoją wdzięczność organizatorom Spotkań Trzeźwościowych i wszystkim osobom, które je przygotowywały.

Zdaniem kustosza Sanktuarium, hasło „znów nabierzesz sił” zaczerpnięte z nauczania proroka Izajasza realizuje się w konfesjonałach. Ks. Kumala zwrócił uwagę zebranych na 30 spowiedników, którzy służyli w czasie tegorocznych spotkań, dziękując za pomoc duchową.  Na co uczestnicy odpowiedzieli gromkimi oklaskami. „Jesteśmy kochani przez Boga, a krzyż jest znakiem Jego nieskończonej miłości. Każdy jest ocalony, nikt nie jest przegrany. Każdy ma szansę – życzę, byśmy tak codziennie spotykali Chrystusa. A Matka Boża Licheńska niech nam towarzyszy i wspiera” – powiedział marianin na zakończenie celebracji.

Po Mszy odbył się Apel Maryjny prowadzony przez ks. Roberta Krzywickiego, a potem kontynuowano spotkania w poszczególnych grupach.


Na placu przed bazyliką odbył się tradycyjny Mityng pod gwiazdami. Do późnych godzin nocnych dzielono się świadectwem swojego życia i drogi do trzeźwości. „Trzeźwość jest dla mnie darem. Ta pielgrzymka jest moim dziękczynieniem” – mówił jeden z uczestników.

Przy pomrukach burzy na placu przed bazyliką trwa "Mityng pod gwiazdami" – element 27. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych.

Opublikowany przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Sobota, 27 lipca 2019

 

27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zakończyła niedzielna poranna Msza św. o godz. 7.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Info za —> Biuro Prasowe Sanktuarium MB Licheńskiej / episkopat.pl: 30 tys. pielgrzymów na Ogólnopolskim Spotkaniu Trzeźwościowym w Licheniu

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęły się nagrania specjalnego wydania programu „Ocaleni TVP”.Od godziny…

Opublikowany przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Piątek, 26 lipca 2019