Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

28 września 2018 – 10. rocznica beatyfikacji...

28 września 2018 – 10. rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki

W piątek 28 września 2018 r. przypada 10. rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, który zasłynął jako spowiednik i kierownik duchowy św. Faustyny Kowalskiej. Uroczystości beatyfikacyjnej w kościele Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, gdzie znajdują się doczesne szczątki księdza Sopoćki, w niedzielę 28 września 2008 r. przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato. Homilię wygłosił metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Dzień 28 września jest obchodzony w Białymstoku jako uroczystość bł. ks. Michała Sopoćki, patrona miasta. Liturgiczne wspomnienie Błogosławionego przypada 15 lutego.

Zobacz też —> Miłosierdzie Boże – Świadectwo ks. Michała Sopoćki

Wideo —> Archidiecezja Białostocka (2015): Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia

W uroczystości beatyfikacyjnej 28 września 2008 roku wzięli udział przedstawiciele episkopatu Polski i hierarchowie z zagranicy, około 500 kapłanów, prawosławny ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub oraz około 100 sióstr ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, które założył ks. Sopoćko. Razem z nimi przybyły pielgrzymki z 13 krajów, w których obecne są siostry.

W uroczystości wziął udział Prezydent RP Lech Kaczyński, ostatni Prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, posłowie białostoccy. Akredytowanych zostało ponad 150 dziennikarzy z kraju i zagranicy.

W liturgii beatyfikacyjnej, która odbyła się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, , uczestniczyło około 70 tysięcy wiernych z Polski i zagranicy. Wokół Sanktuarium na transparentach, były rozwieszone słowa Pana Jezusa do Siostry Faustyny o nowym Błogosławionym: „Myśl jego jest ściśle złączona z myślą moją”, „Jest to kapłan według serca mojego”.

Zobacz tekst —> Homilii kard. Stanisława Dziwisza podczas Mszy beatyfikacyjnej

Zobacz pełną relację —> z uroczystości beatyfikacyjnej

Dostrzegając niezwykle gorliwą służbę Bogu i Kościołowi w kapłaństwie oraz świętość życia ks. Sopoćki wszczęto w 1987 roku jego proces beatyfikacyjny.

Proces Rozpoczął go abp Edward Kisiel, dzieło to kontynuowali jego następcy: abp Stanisław Szymecki i abp Wojciech Ziemba. Etap diecezjalny zamknięto w 1993 roku. W roku 2002 dokumentacja procesu wraz z obszerną biografią ks. Sopoćki, zestawiona w tzw. positio, przekazana została do Kongregacji ds. Świętych w Rzymie. W roku 2004 komisja teologów powołana przez Kongregację pozytywnie oceniła opracowanie positio, a następnie komisja kardynałów przyjęła i potwierdziła orzeczenie teologów. W następstwie tych prac Kongregacji w 20 grudnia 2004 r. w Watykanie ogłoszony został uroczyście w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego. W grudniu 2007 r. zatwierdzony został w Watykanie cud za przyczyną Sługi Bożego. W następstwie tego w styczniu 2008 r. z potwierdzeniem Ojca Świętego Benedykta XVI wyznaczono termin i miejsce beatyfikacji Sługi Bożego.

Info za —> Diecezja Warszawsko-Praska: Beatyfikacja Księdza Sopoćki

Zobacz też:

Szczegółowy program uroczystości beatyfikacyjnych
Wystąpienie abp. Tadeusza Kondrusiewicza, Metropolity Mińsko-Mohylewskiego
Wystąpienie kard. Audrysa Juozasa Bačkisa, Metropolity Wileńskiego
Wystąpienie kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski
Wystąpienie abp. Angelo Amato, Prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych
Ojciec św. Benedykt XVI pozdrowił uczestników beatyfikacji w Białymstoku
List Apostolski Papieża Benedykta XVI
Wydarzenia kulturalne związane z beatyfikacją


W dniach 27-30 września w Białymstoku odbywają się uroczystości ku czci bł. ks. Michała Sopoćki – patrona miasta.

Z tej okazji archidiecezja i miasto zaplanowały wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych. Głównym punktem obchodów będzie Msza św. 28 września, w 10. rocznicę beatyfikacji ks. Sopocki. Eucharystii będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, po której wyruszy procesja z relikwiami bł. ks. Sopoćki z sanktuarium do białostockiej archikatedry.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Białostocka: Rozpoczęły się Dni Patronalne ku czci bł. ks. Michała Sopoćki

Rada Miasta Białystok 15 lutego 2016 r. na uroczystej sesji przyjęła uchwałę ustanawiającą bł. ks. Michała Sopoćkę patronem Białegostoku. Na inicjatywę mieszkańców Rada zgodziła się już w maju 2015 r., zaś 7 stycznia 2016 r. zgodę na ogłoszenie ks. Sopocki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska.


Oto jest pomoc widzialna dla ciebie na ziemi. On ci dopomoże spełnić wolę moją na ziemi” – mówił Pan Jezus do s. Faustyny, wskazując jej w widzeniu ks. Michała Sopoćkę jako spowiednika i kierownika duchowego (Dzienniczek, 53). Spotkali się po raz pierwszy w Wilnie w czerwcu 1933 roku, gdzie ks. Michał został pół roku wcześniej spowiednikiem i kierownikiem duchowym w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Zobacz więcej / obejrzyj wideo —> Św. Faustyna i bł. ksiądz Michał Sopoćko – święci w duecie


Ks. Michał Sopoćko zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik siostry Faustyny Kowalskiej.

Jako kapłan i wykładowca uniwersytecki pracował początkowo w Wilnie, a następnie od 1947 r. w Białymstoku. Był duszpasterzem parafialnym, katechetą, organizatorem szkolnictwa, pedagogiem, wykładowcą i ojcem duchownym w seminarium, spowiednikiem alumnów, księży i sióstr zakonnych, działaczem trzeźwościowym. W jego życiu dominujący rys pozostawiła jednak służba idei Miłosierdzia Bożego i propagowanie kultu obrazu Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Sopoćko opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta ku czci Bożego Miłosierdzia, a także powołał Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Ks. Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 r. w opinii świętości.

Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku. W Sanktuarium odbyła się też jego beatyfikacja dnia 28 września 2008 r.

Zobacz wideo (Archidiecezja Białostocka, 2009) —> Życiorys bł. ks. Michała Sopoćki


Program Misji Świętych (ostatnie 3 dni) i uroczystości 10-lecia beatyfikacji ks. Michała Sopoćki w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku:

PIĄTEK: 28.09.2018

KRZYŻ MOCĄ WIARY

7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

9.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

15.00 (świątynia) – Koronka,Msza św. z nauką dla wszystkich.

15.00 (skrzyżowanie) – Koronka i poświęcenie ul. Bł. Ks. Michała Sopoćki i Ronda Ks. Zbigniewa Krupskiego.

18.00 – Msza św. (bez kazania).

18.30 – Misyjna Droga Krzyżowa szlakiem krzyży osiedlowych, poświęcenie Krzyża misyjnego z nałożeniem Odpustu zupełnego na godzinę śmierci.

 

SOBOTA: 29.09.2018

RODZINA ODWZOROWANIEM ŻYCIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Na Mszach św. odnowienie ślubów małżeńskich i błogosławieństwo rodzin.

7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

9.00 -Msza św. z nauką dla wszystkich

15.00 – Koronka,Msza św. z nauką dla wszystkich

18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

21.00 -Apel jasnogórski

 

NIEDZIELA: 30.09.2018

KAŻDY APOSTOŁEM – UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE MISJI ŚWIĘTYCH

Na każdej Mszy św. zawierzenie Parafii miłosierdziu Bożemu, poświęcenie dewocjonaliów, nałożenie Odpustu zupełnego;przyjęcie do Grona Apostołów Miłosierdzia Bożego.

7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

9.00 – Msza Święta z nauką dla wszystkich

10.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich

11.45 – Msza św. z nauką dla dzieci

12.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich

15.00 – Msza św. z okazji X-lecia beatyfikacji ks. Michała Sopoćki; przewodniczy Abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Białostocki

18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

Zobacz więcej —> milosierdzia.archbial.pl: MISJE ŚWIĘTE; DZIESIĘCIOLECIE BEATYFIKACJI KS. MICHAŁA SOPOĆKI: NOWENNA JUBILEUSZOWA