Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

28. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – 2 ...

28. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – 2 lutego 2024

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2024 r., w Kościele Powszechnym już po raz 28. obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień szczególnej pamięci o osobach, które całkowicie ofiarowały swoje życie Panu Bogu. Zakonnicy, siostry zakonne i inne osoby konsekrowane odnawiają tego dnia swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

W swoim tegorocznym liście do osób konsekrowanych w Polsce, przewodniczący ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski bp Jacek Kiciński CMF napisał, że „osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas”. „Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochani” – czytamy w liście. Bp Kiciński podkreślił w nim, że w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego „dziękujemy wraz z całym Kościołem za osoby, które ślubując rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przypominają nam, że Bóg jest miłością”.

Przeczytaj —>  List z okazji Dnia Życia Konsekrowanego

W Polsce jest obecnie ponad 29 tys. osób konsekrowanych. Ponad 15,6 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Około 10,5 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. W klasztorach kontemplacyjnych żyje około 1250 mniszek. Oprócz tego ponad tysiąc osób gromadzą instytuty świeckie, ok. 800 osób wybrało zaś indywidualną formę życia konsekrowanego – są to dziewice konsekrowane, wdowy i pustelnicy.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego zgodnie z decyzją Jana Pawła II obchodzony jest od 1997 roku. W Kościele rzymskokatolickim przypada w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Jego obchody, jak pisał św. Jan Paweł II w orędziu do biskupów świata z okazji pierwszego Dnia Życia Konsekrowanego, „mają pomóc całemu Kościołowi w coraz pełniejszym dostrzeganiu wartości świadectwa osób, które wybrały drogę wiernego naśladowania Chrystusa poprzez praktykowanie rad ewangelicznych; zarazem dla samych osób konsekrowanych będą właściwą okazją odnowienia przyrzeczeń oraz ożywienia uczuć, które powinny inspirować ich oddanie się Panu”.

Info i foto na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: 2 lutego: XXXII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Zobacz też —> 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej


– Osoby konsekrowane zapraszają nas do Kościoła, aby spotkać się z Bogiem miłującym, i doświadczywszy tej miłości dzielić się nią z innymi. Istotą życia zakonnego jest poszukiwanie oblicza Boga w drugim człowieku – powiedział bp Jacek Kiciński CMF podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Temat konferencji brzmiał: „Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie”.

(…)  O. Kazimierz Malinowski OFMConv, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, mówił o Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w którym zostali przyjęci uchodźcy. „W sumie przez nasz dom przewinęło się 167 osób z Ukrainy. Chciałbym podkreślić niezwykłe otwarcie i pomoc ze strony naszych sąsiadów. Do tego stopnia, że przez pięć miesięcy mogliśmy utrzymać sto osób z darów przekazanych nam od ludzi. To był okres wielkiej solidarności” – zaznaczył.

O. Malinowski zwrócił uwagę, że ludzie, którzy przyjechali z Ukrainy, przybyli z traumą wojenną. „Pomagaliśmy się im odnaleźć w polskiej rzeczywistości. Relacje między naszymi siostrami i braćmi a uchodźcami z Ukrainy były rodzinne. To doświadczenie, które trwało półtora roku, było niezwykle cenne dla nas, jako dla wspólnoty. Zostaliśmy ubogaceni inną kulturą osób, które przybyły z Ukrainy” – dodał. Zauważył, że zakonnicy i zakonnice byli przekaźnikami dobra, które przyszło od okolicznych ludzi.

Zobacz relację z konferencji prasowej —> episkopat.pl: Bp Kiciński: Istotą życia zakonnego jest poszukiwanie oblicza Boga w drugim człowieku


W niedzielę 28 stycznia 2024 r. bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczył Eucharystii w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Będziemy go obchodzić w Kościele katolickim 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.

W wygłoszonej homilii Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dziękował Bogu za dar osób konsekrowanych, za ich powołanie i misję w dzisiejszym świecie. Zwracając uwagę na potrzebę słuchania Słowa Bożego, które jest w stanie przemienić człowieka, podkreślił, że Bóg „mówi przez Słowo, wydarzenia i osoby, tymi osobami są osoby konsekrowane. Ich życie jest świadectwem miłującej obecności Boga pośród nas”.

Posłuchaj homilii:

Zobacz więcej —> episkopat.pl: Bp Kiciński: Osoby konsekrowane prowokują do stawiania pytań


W milczeniu szukają tego, co najcenniejsze. Mury klauzury nie stanowią jednak przeszkody, by stały się bliskie okolicznym mieszkańcom i wiernym oddalonym o setki kilometrów. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera 1254 siostry kontemplacyjne w Polsce z ponad 80 klasztorów. By się utrzymać haftują i wypiekają hostie. Praca jest częścią ich codzienności, ale nawet najlepiej wykonywana nie zapewni utrzymania. “Chcemy ocalić modlitwę sióstr klauzurowych, dlatego na prośbę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego od 1957 roku prowadzimy kampanię „Cicha i wierna obecność”.

Zobacz więcej —> Kampania PKWP “Cicha i wierna obecność” – Modlitwą zmieniają świat!

Wideo —> Pomoc Kościołowi w Potrzebie: „Cicha i wierna obecność”. Impuls dał Prymas Tysiąclecia

Na ogromne znaczenie codziennej modlitwy podejmowanej w żeńskich zakonach klauzurowych uwagę Pomocy Kościołowi w Potrzebie zwrócił bł. kard. Stefan Wyszyński. Prymas, pytany o potrzeby Kościoła w Polsce, wskazał na oczekujące wsparcia siostry. Obawiał się, że nie przetrwają one trudnych czasów komunizmu. „Zniszczono zakony całkowicie w Czechach i na Węgrzech. (…) Jeżeli życie zakonne w Polsce zachowuje wspólnoty, to jest naprawdę jakieś wielkie Miłosierdzie Boże” – mówił w 1957 roku.

„Wtedy zainicjowana została trwająca blisko 70 lat akcja pod hasłem +Cicha i wierna obecność+. Docieramy przez nią do żeńskich zakonów klauzurowych w całej Polsce” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Zauważa, że wsparcie odpowiada na potrzeby sióstr, które – choć podejmują pracę – nie są w stanie utrzymać się same.

Kampania „Cicha i wierna obecność” zainaugurowała w Polsce obecność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zobacz więcej —> pkwp.org: Modlitwą zmieniają świat