Pod hasłem “Cicha i wierna obecność” w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego, Pomoc Kościołowi w Potrzebie zbiera środki na wsparcie żeńskich klasztorów kontemplacyjnych w Polsce. – Otaczamy opieką każdą z sióstr i idziemy szlakiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło.
Wideo —> Pomoc Kościołowi w Potrzebie: „Cicha i wierna obecność”. Modlitwą zmieniają świat!
#CichaIWiernaObecność 🔔 || Pracują na swoje utrzymanie. Haftują ornaty, wypiekają hostie. Zdobywają nowe umiejętności, kiedy okazuje się, że bez piły łańcuchowej nie uda się zadbać o ogród. 🙏 Siostry kontemplacyjne opowiadają o życiu za murami klauzury👉https://t.co/R1Nb0lQ2Hu pic.twitter.com/tOEzehrM6F
— ks. Waldemar Cisło (@Waldemar_Cislo) January 31, 2024
Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera żeńskie klasztory kontemplacyjne od blisko 70 lat. O siostry klauzurowe upomniał się bł. kard. Stefan Wyszyński. „Do dziś podążamy za naszym patronem. Odkrywamy, jak cenna jest modlitwa podejmowana w kilkudziesięciu żeńskich wspólnotach” – zauważa ks. prof. Cisło.
Środki, jakie przekazują Darczyńcy stowarzyszenia, umożliwiają m.in. finansowanie niezbędnych remontów oraz zakup maszyn służących do haftu i wypiekania hostii.
Kampania „Cicha i wierna obecność” zainaugurowała w Polsce obecność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej —> pkwp.org: Impuls dał Prymas Tysiąclecia
🔔🙏 Impuls, by objąć pomocą żeńskie zakony kontemplacyjne, wysłał Prymas Tysiąclecia. Przetarł szlak, którym @PomocKosciolowi podąża od blisko 7⃣0⃣ lat. "Robimy wszystko, by ocalić naszą modlitwę" – słyszymy od sióstr. Nie pozwólmy tej modlitwie zginąć👉https://t.co/Q0lOCbbO64 pic.twitter.com/3zgpUqrF6f
— Pomoc Kościołowi w Potrzebie (@PomocKosciolowi) January 30, 2024
Zobacz też —> pkwp.org: Poznaj codzienne życie sióstr kontemplacyjnych!
W milczeniu szukają tego, co najcenniejsze. Mury klauzury nie stanowią jednak przeszkody, by stały się bliskie okolicznym mieszkańcom i wiernym oddalonym o setki kilometrów. Siostry kontemplacyjne, jakie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera poprzez kampanię “Cicha i wierna obecność”, modlą się w intencjach, jakie docierają do nich z całej Polski. Prośbę o modlitwę można zgłosić przez stronę pkwp.org.
Światowe Dni Młodzieży w Paryżu były przełomowe dla siostry Teresy. Dotarło wtedy do niej, że jest kochana; że Jezus odpuszcza jej grzechy. Nie wstąpiła od razu do zakonu. Szukała dalej. Gdy ktoś narysował przy niej habit, uznała to za żart. Pół roku później była już w klauzurze. „Zrozumiałam, że chcę oddać wszystko. Radykalnie pójść za Jezusem” – wyjaśnia po latach. Do klasztoru szła z silnym postanowieniem modlitwy za kapłanów, za ludzi, rodziny i najbliższych. Na miejscu dostrzegła, że „pierwszą, która potrzebuje zbawienia, jest ona sama”.
Siostra Teresa jest jedną z 17 sióstr karmelitanek żyjących w Gnieźnie i jedną z ponad tysiąca sióstr klauzurowych w Polsce. Pomoc Kościołowi w Potrzebie obejmuje je wsparciem w ramach kampanii „Cicha i wierna obecność”, jaka każdego roku towarzyszy wiernym przy okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Siostry karmelitanki spędzają na modlitwie co najmniej 8 godzin w ciągu dnia. Już o godz. 6:10 sięgają po modlitwę osobistą. Trwa ona godzinę. Później wracają do niej po godz. 17.00. Często trzymają w dłoniach brewiarz. Między godz. 9 a 12 pracują. Popołudniu udaje im się znaleźć kolejną godzinę na to, by zająć się obowiązkami. „Wszystko robimy, żeby ocalić naszą modlitwę, nasze bycie przed Jezusem” – zauważa przełożona M. Maria Magdalena, która na drodze powołania jest od przeszło 40 lat. Ścieżkę, jaką obrała, określa poszukiwaniem tego, „za czym człowiek tęskni najbardziej”.
Ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie zauważa, że siostry kontemplacyjne są w sercu Kościoła. „To serce jest żywe, mocno bije, a siostry nie znając mnie i ciebie modlą się w naszych intencjach” – wyjaśnia. Wykładowca UKSW odsyła do strony internetowej pkwp.org, gdzie zostawić można swoją intencję. Przez ręce stowarzyszenia trafia ona później do któregoś z zakonów klauzurowych w kraju. WIĘCEJ ⇒ Modlitwa sióstr kontemplacyjnych
W klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji, które mieszkają w Pniewach, intencje wiernych są włączane w Mszę św., różaniec, koronkę czy modlitwę brewiarzową. Towarzyszą siostrom przez cały dzień. „Najświeższe intencje leżą na klęczniku” – tłumaczy siostra Serafina.
Siostra Hiacynta przywołuje swoje spotkanie z mężczyzną, który pytał o to, ile kosztuje modlitwa, bo on sam chętnie prześle pieniądze, ale na modlitwę nie znajdzie czasu. „Mówił, że ma firmę, a ja odpowiedziałam mu, że modlitwa nie kosztuje. Nie da się jej kupić” – podkreśla, stąd zaprosiła mężczyznę, by zostawiając intencję odmówił choć „Zdrowaś Maryjo”.
#CichaIWiernaObecność 🔔 || Do jednej z sióstr zgłosił się mężczyzna. Pytał, ile kosztuje modlitwa, bo on sam ma firmę, chętnie prześle pieniądze, ale na nic nie ma czasu. Usłyszał, że nie da się kupić modlitwy. Zgłoś intencję, a my przekażemy ją siostrom👉https://t.co/FqGoQoXJ3g pic.twitter.com/PCOmhvmz34
— ks. Waldemar Cisło (@Waldemar_Cislo) January 29, 2024
Siostry klaryski wskazują, że ich drogi, choć żyją w klauzurze, krzyżują się z drogami mieszkańców Pniew. „Nasze klasztory powinny być usytuowane w miastach, raczej większych, by stały się ogniskami, wokół których gromadzą się ludzie i adorują Pana Jezusa” – zauważa siostra Weronika. Wyjaśnia, że jej wspólnota czuje się odpowiedzialna za ciągłe czuwanie przy Najświętszym Sakramencie. „Każda z nas ma swoją godzinę adoracji w ciągu dnia, czasami dwie godziny, dwie godziny w nocy. Wokół tego koncentruje się nasze życie” – dodaje.
Mury klauzury wcale nie oddzielają sióstr od ludzkich problemów. Kiedy przychodzi pierwszy piątek miesiąca – jak wyjaśnia siostra Hiacynta – kościół, w którym modlą się siostry, jest otwarty całą noc. „Mogą przychodzić wtedy ludzie” – zauważa. Mówi, że sama spotkała się ze świadectwem jednej z osób, jak ważne są dla niej otwarte drzwi kościoła. „Usłyszałam, że co innego przyjść i wypłakać się tutaj w ławce niż w domu w łazience” – podkreśla.
Ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie przypomina, że w Kościele są dwa płuca. „Pierwszym jest działanie, drugim modlitwa, dlatego wszędzie tam, gdzie skupieni na codziennych obowiązkach nie potrafimy zwrócić się do Boga, są siostry klauzurowe, by upomnieć się o nas i nasze problemy” – tłumaczy wykładowca UKSW.
W klasztorze sióstr karmelitanek w Gnieźnie najczęstsze intencje, jakie przekazują wierni, dotyczą poczęcia dziecka, ratowania rozpadających się rodzin, zażegnania konfliktów. „Jest wiele próśb dotyczących chorób, ale mamy też sygnały zwrotne. Ktoś odzywa się i dziękuje za modlitwę” – zaznacza M. Maria Magdalena. W Pniewach siostry kontemplacyjne nie mają wątpliwości, że mogłyby napisać książkę cudów, za jakie już później dziękowali wierni.
Info i foto na podstawie —> Biuro Prasowe PKWP Polska: „Cicha i wierna obecność”. Modlitwą zmieniają świat!
POMÓŻ TERAZ
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem “Cicha i wierna obecność”
Korzystając z serwisu Dotpay S.A przekaż ofiarę ⇒ POMÓŻ TERAZ
W najbliższy piątek będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu w Polsce odbywa się zbiórka na klasztory kontemplacyjne. Serdecznie polecam inicjatywę @PomocKosciolowi "Cicha i wierna obecność" wspierającą siostry klauzurowe: https://t.co/5duCyhZJ8L pic.twitter.com/4kG1YC9dhR
— Przewodniczący Episkopatu (@Abp_Gadecki) January 30, 2024
Zobacz też —> 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej