Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

28 sierpnia – Św. Augustyn, biskup i doktor ...

28 sierpnia – Św. Augustyn, biskup i doktor Kościoła

W dniu 28 sierpnia Kościół obchodzi tradycyjnie liturgiczne wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła. W roku 2022 tego dnia przypada 22. Niedziela Zwykła C.

– Rzadko kiedy cywilizacja znajdowała tak wielkiego ducha, który potrafił podejmować jej wartości i podnosić wpisane w nią bogactwo, wynajdując idee i formy, którymi mieli się karmić potomni – papież Benedykt XVI.

Augustyn urodził się w Tagaście w Afryce, w roku 354. Po burzliwej młodości nawrócił się i przyjął chrzest w Mediolanie z rąk św. Ambrożego w roku 387. Po powrocie do Afryki prowadził życie ascetyczne. Wybrany na biskupa Hippony przez 34 lata był wzorowym pasterzem. Napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych. Zmarł w roku 430.

Czytaj więcej o św. Augustynie —> na brewiarz.pl

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 28 sierpnia | św. Augustyn z Hippony

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Benedykt XVI o św. Augustynie:

“… chciałbym powrócić do rozważań na temat Ojców Kościoła i mówić dziś o największym Ojcu Kościoła łacińskiego – świętym Augustynie: o tym wielkim świętym i doktorze Kościoła, człowieku pełnym namiętności i wiary, najwyższej inteligencji i niestrudzonej troski pasterskiej, wiedzą często, przynajmniej ze słyszenia nawet ci, którzy nie znają chrześcijaństwa czy nie mają z nim styczności, ponieważ pozostawił on głęboki ślad w życiu kulturalnym Zachodu i całego świata. Ze względu na swe wyjątkowe znaczenie św. Augustyn wywarł ogromny wpływ i można by rzec, że z jednej strony wszystkie drogi chrześcijańskiej literatury łacińskiej prowadzą do Hippony (dziś Annaby na wybrzeżu Algierii) – miejsca, gdzie był biskupem, z drugiej, że z tego miasta Afryki Rzymskiej, którego Augustyn był biskupem od 395 roku aż do śmierci w roku 430, rozchodzi się wiele dróg późniejszego chrześcijaństwa, jak i samej kultury zachodniej.

Rzadko kiedy cywilizacja znajdowała tak wielkiego ducha, który potrafił podejmować jej wartości i podnosić wpisane w nią bogactwo, wynajdując idee i formy, którymi mieli się karmić potomni, jak to podkreślił także Paweł VI: “Można powiedzieć, że cała myśl starożytności łączy się w jego dziele, z niego zaś biorą początek nurty myśli, które przenikają całą tradycję doktrynalną późniejszych stuleci” (AAS, 62, 1970, s. 426). Augustyn jest też Ojcem Kościoła, który pozostawił największą liczbę pism. Jego biograf Posydiusz mówi: wydawało się czymś niemożliwym, aby jeden człowiek mógł napisać tak wiele w ciągu swego życia.”

Więcej —> wiara.pl: Katecheza Benedykta XVI z 9 stycznia 2008

Papież Benedykt XVI wygłosił cykl katechez o św. Augustynie podczas audiencji generalnych:

 Katecheza z 9 stycznia 2008 r.
Katecheza z 16 stycznia 2008 r.
Katecheza z 30 stycznia 2008 r.
Katecheza z 20 lutego 2008 r.
Katecheza z 5 marca 2008 r.
Katecheza z 25 sierpnia 2010


Religia TV: Św. Augustyn – zadarł z feministkami, lekką ręką wtrącał ludzi do piekła, został Doktorem Kościoła, a jego aforyzmy cytują dziś niemal wszyscy. Kochaj i rób, co chcesz. To jedna ze złotych myśli Św. Augustyna, którą nazbyt długo dosłownie realizował, oddając się igraszkom cielesnym i swobodnemu życiu. Nawrócony w wieku 32 lat, dziś jest Doktorem Kościoła. Niektórzy mówią jednak, że sięganie po jego pisma przypomina zabawę z odbezpieczonym granatem, feministki nie chcą mu wybaczyć okropności jakie mówił na temat kobiet, a Gerard Depardieu marzy, aby wcielić się w postać tego świętego.

Wideo —> Religia TV: “Święci tacy jak My” (odc.10) – Św. Augustyn


Modlitwa o powołanie zakonne za przyczyną św. Augustyna

O Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty jesteś Bogiem mądrości i rady, Ty patrzysz w serce moje i widzisz, jak bardzo pragnę poświęcić się Tobie na zawsze w życiu zakonnym.

Racz mi wskazać wspólnotę zakonną, w której mógłbym Cię kochać coraz więcej i wierniej służyć Tobie i Kościołowi.

Spraw, abym umiał korzystać z rady ludzi doświadczonych i wiernych swemu powołaniu.

Abym coraz lepiej rozumiał łaskę powołania do życia zakonnego i przez wierność Twemu miłosnemu wezwaniu odważnie ale do niego sposobię.

Za przyczyną Matki Boskiej Dobrej Rady, Św. Augustyna – fundatora Zakonu Augustiańskiego i Świętych moich Patronów daj mi poznać do jakiego zakonu chcesz mnie powołać. Amen.

Za —> mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl: Modlitwa o powołanie zakonne


Posłuchaj fragmentu z księgi Wyznań św. Augustyna:

Wideo —> MaskacjuszTV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 28 sierpnia 2021


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja