Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

26 stycznia 2019 – XIX Dzień Islamu w Koście...

26 stycznia 2019 – XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia 2019 r. przypada XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”. Główne obchody odbędą się w Białymstoku.

„Wszyscy mamy prawo i obowiązek zaświadczać o Jedynym Wszechpotężnym, którego wyznajemy i dzielić się z innymi treścią naszej wiary, przy jednoczesnym poszanowaniu ich religii i uczuć religijnych. Abyśmy zatem mogli postępować na drodze pokojowych i braterskich relacji, pracujmy razem i okazujmy sobie wzajemny szacunek”- czytamy w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tradycyjnie jego tytuł jest również hasłem najbliższego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce („Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”).

Ogólnopolskie obchody Dnia Islamu będą miały miejsce w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W programie zaplanowano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, modlitwę i przekazanie znaku pokoju oraz wystąpienia. Ze strony chrześcijańskiej głos zabierze o. Zygmunt Kwiatkowski SJ a ze strony muzułmańskiej Artur Konopacki.

Dzień wcześniej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja „Kościół katolicki w dialogu z religiami. Od współzawodnictwa do współpracy”.

Zobacz też:

Przesłanie na miesiąc ramadan
Program obchodów
Materiały XIX Dnia Islamu (pdf)

Podczas konferencji prasowej w Warszawie zapowiadającej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce oraz XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca (ze strony katolickiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, odniosła się do tytułu tegorocznego Dnia Islamu: „Chrześcijanie i muzułmanie stanowią razem 55% ludzkości. Ważne jest to, abyśmy wszyscy przywoływali wartości moralne i religijne, które są nam wspólne. Mamy też świadczyć o Bogu Jedynym, którego wyznajemy”.

Z kolei Rafał Berger, współprzewodniczący (ze strony muzułmańskiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów podkreślił, że historia dialogu Islamu z Kościołem katolickim w Polsce sięga lat 70-ych. Także dialog katolicko-muzułmański ma swoje tradycje.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Jednak już wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce były prowadzone przez Fundację Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. Radę powołano podczas międzyreligijnego spotkania w ramach „Dni Tatarów w Warszawie”. Od grudnia 2018 roku współprzewodniczącą ze strony katolickiej jest Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Rafał Berger, sekretarzem generalnym – Grzegorz Olszewski.

Przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działającego w ramach Rady ds. Dialogu Religijnego KEP jest bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. Przewodniczącym Rady zaś bp Rafał Markowski z Warszawy.

Posłuchaj:

Info za —> www.radawspolna.pl/ BPKEP: 26 stycznia – XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce